Jen jeden muž na světě by si mohl koupit celé Česko: Elon Musk

Názor
Majetek České republiky činil ke konci loňska 5,85 bilionu korun, meziročně o 4,2 procenta více, vyplývá z nejnovějších informací ministerstva financí. Majetek je tvořen zejména stavbami, pozemky, movitými věcmi a penězi na účtech. Na světě existuje jen jeden člověk, který by si totéž mohl pořídit také, a ještě by mu více než bilion korun zbyl – Elon Musk.
Musk by si za svůj majetek mohl koupit veškerý majetek České republiky a ještě by mu „něco“ zbylo. Ilustrační foto: Pixabay.com

Musk, zakladatel a největší akcionář výrobce elektromobilů Tesla, vlastní majetek, jenž právě nyní dle průběžně aktualizovaných dat Bloombergu činí 310,6 miliardy dolarů. Podle aktuálního kursu jde o zhruba sedm bilionů korun.

Musk by si tedy za svůj majetek, zpeněžil-li by jej, mohl koupit veškerý majetek České republiky a ještě by mu zbyla částka 1,15 bilionu korun. V žebříčku světově nejbohatších dle Bloombergu stačí taková suma stále na solidní 27. místo.

I kdyby tedy Musk například část svého majetku odpovídající majetku České republiky věnoval charitě tak, že by se jí zcela vzdal, stále bude patřit mezi třicítku nejbohatších lidí planety. Druhý nejbohatší člověk na světě, Jeff Bezos, zakladatel Amazonu, aktuálně disponuje v přepočtu majetkem ve výši 4,73 bilionu korun. Takže „celé Česko“ by si rozhodně koupit nemohl.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Musk včera zbohatl o 529 miliard korun, je nejbohatším člověkem novodobých dějin

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Covid napadl riziková aktiva

V závěru týdne dolehla na finanční trhy tíha další pandemické vlny. Zejména v Evropě se situace dramaticky zhoršuje. Do radaru globálních investorů se tak dostaly zprávy z Rakouska, které jako první evropská země …

Turecko je teď pro Čechy levné jako nikdy

Turecká lira se ve čtvrtek propadla na svoji nejslabší úroveň vůči české koruně v historii. Včera odpoledne středoevropského času dokonce propadla pod úroveň kursu čítající dvě koruny za liru.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB