Konkurs by byl v logickým vyústěním aktuální situace kolem zkrachovalé huti, jelikož nebyl ze strany dlužníka ani věřitelů podán návrh na reorganizaci. Konkurs byl doporučován i ze strany prozatímního věřitelského výboru a insolvenčního správce.
Podle nich je toto řešení v jedinou reálnou cestou vedoucí k co možná největšímu uspokojení všech věřitelů Liberty Ostrava. Na schůzi věřitelů byl také ustanoven řádný věřitelský výbor a v pozici insolvenčního správce byl potvrzen ten stávající, tedy Šimon Peták.
Řešení úpadku huti ve formě konkursu je podle něj logickým a správným krokem. „Vzhledem k aktuální situaci a tomu, že ani nebyl podán žádný návrh na reorganizaci, bylo vyhlášení konkursu jediné možné a správné řešení úpadku,“ informoval Peták. „Nyní je třeba co nejdříve zahájit transparentní výběrové řízení na prodej podniku,“ dodal.
Huť od roku 2019 patří do skupiny Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele indického původu Sanjeeva Gupty. Firma se ale dostala do dluhů a většina jejích provozů se zastavila před rokem, kdy jí společnost Tameh Czech přestala dodávat energie.
V současné době v Liberty Ostrava fungují jen tři závody, jejichž provoz financují jiné společnosti. Mezi zájemci o koupi firmy jsou podle dostupných informací Třinecké železárny nebo skupina CE Industries Jaroslava Strnada, která už v podniku financuje provoz dvou závodů. Strnadův zájem je zcela logický, vzhledem k orientaci jeho podnikání na obranný průmysl.
Před rokem měla Liberty Ostrava šest tisíc zaměstnanců, na konci roku by v huti mělo zůstat přibližně 2 400 lidí. Od letošního června je firma v úpadku. Pohledávky za více než 23,23 miliardy korun, z nichž insolvenční správce uznává za necelých 7,5 miliardy korun, u soudu přihlásilo přes 900 věřitelů huti.
Jak jsme již psali, příběh boje ostravských oceláren Liberty o přežití v sobě skrývá lidské osudy zaměstnanců i jejich rodin, vyhrocené emoce, zákulisní „šachy“, a nepřehlédnutelný politický podtón rok před parlamentními volbami v Česku. Ale hlavně boj mezi dvěma Indy: Mittalem a Guptou, na nějž doplácejí jak zaměstnanci Liberty, tak i tuzemské firmy.
Lakšmí Mittal je zakladatelem a předsedou představenstva společnosti ArcelorMittal (a také majoritním vlastníkem, pozn. red.), jednoho z největších producentů oceli na světě. Sándžív Gupta je zakladatelem a výkonným předsedou společnosti GFG Alliance, která zahrnuje Liberty House Group, významného hráče v ocelářství a průmyslové výrobě.
Připomeňme, že to byl nejprve Mittal, kdo v roce 2003 koupil ostravskou ocelárnu, která se tak stala součástí skupiny ArcelorMittal. Avšak v roce 2018 ostravský závod, nyní známý jako Liberty Ostrava, prodal Guptově společnosti GFG Alliance v rámci skupiny Liberty House. Musel, protože měl zálusk na další evropské ocelárny a Evropská komise by mu to jinak nepovolila kvůli antimonopolním pravidlům.
Na schůzi věřitelů bylo také přijato usnesení navrhované prozatímním věřitelským výborem (PVV), kterým byl insolvenčnímu správci doporučen prodej obchodního podílu závodu Liberty Ostrava jednou smlouvou.
Podle Petra Sprinze z advokátní kanceláře Resolv, předsedy PVV, věřitelský výbor věří, že sanační konkurs má větší potenciál uspokojení všech věřitelů zkrachovalé huti než jeho případný likvidační konkurs.
„Přidaná hodnota spočívající v tzv. going concernu obchodního závodu dlužníka by se dle dostupných informací měla kladně promítnout do kupní ceny. Tento postup také potenciálně umožňuje zachovat významnou část pracovních pozic,“ vysvětlil Sprinz.
S prodejem podniku souvisí i potřeba vypracování znaleckého posudku pro ocenění podniku. Věřitelé tedy na schůzi také na návrh prozatímního věřitelského výboru odsouhlasili znalce, jímž se stala společnost Equita Consulting.
„Doporučení výboru je založeno zejména na časové a ekonomické výhodnosti vypracování znaleckého posudku ze strany tohoto znalce, který aktuálně připravuje na základě provedeného výběrového řízení komplexní znalecký posudek,“ dodal Petr Sprinz.
Věřitelský výbor se bude skládat ze stejných členů, jako dosavadní prozatímní výbor. Předsedou věřitelského výboru zůstává státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Dalšími členy věřitelského výboru budou Gomanold, Tameh Czech, Danieli a Bazcom.