Jestřábí komunikace ČNB pokračuje

Názor
V pátek zveřejněný zápis ze zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) se opět nese v duchu zdůrazňování rizik ve směru vyšších sazeb. Mezi zmíněná proinflační rizika se z pohledu bankovní rady stále řadí fiskální politika, hrozba ztráty ukotvenosti inflačních očekávání a související riziko mzdově-inflační spirály.
Tento týden zveřejněný zápis ze zasedání bankovní rady ČNB se opět nese v duchu zdůrazňování rizik ve směru vyšších sazeb. Ilustrační foto: ČNB

Směrem k vyšším sazbám by podle centrální banky mohlo působit také případné výraznější zvyšování zahraničních úrokových sazeb, které by mohlo vyvolávat tlaky na oslabení koruny.

Podpora pro růst úrokových sazeb se zmenšuje. Zatímco na květnovém zasedání podpořili zvýšení úrokových sazeb tři radní, konkrétně T. Holub, K. Kubelková a J. Procházka, poslední jmenovaný tentokrát již pro zvýšení sazeb ruku nezvedl.

Většina bankovní rady se domnívá, že je předčasné diskutovat o snižování úrokových sazeb. T. Holub nicméně upozornil, že z jeho pohledu bylo toto zasedání poslední příležitostí pro zvýšení sazeb v této inflační epizodě, poté bude jedinou reálnou strategií držet „vyšší sazby po delší dobu“. Centrální banka nově ukončila zveřejňování Grafu rizik inflační prognózy.

Rizika poslední prognózy tak od nynějška budou popisována pouze slovně. Vzhledem k nižšímu než prognózou ČNB očekávanému růstu mezd a spotřebě domácností v prvním čtvrtletí letošního roku i jádrové inflaci je z našeho pohledu hodnocení rizik poslední prognózy tuzemské centrální banky jako mírně proinflační poměrně překvapivé.

PSALI JSME:
Argumenty pro další zvýšení úroků ČNB oslabují

Centrální banka se v textu odvolává na proinflační působení fiskálního konsolidačního balíčku, konkrétně změny nepřímých daní, to by nicméně mělo být podle našeho odhadu naopak spíše protiinflační.

Druhým faktorem působícím na vyšší úrokové sazby od poslední prognózy je pak z pohledu ČNB nový výhled vnějšího prostředí, kde podle nás pravděpodobně hlavní roli sehrála vzestupná revize výhledu trajektorie 3M Euriboru.

Celkově zápis potvrzuje záměr ČNB oddálit zahájení cyklu snižování úrokových sazeb. Trhy stále očekávají do konce letošního roku pokles repo sazby o zhruba 75 bazických bodů, což je i v souladu s naší prognózou.

Přestože nová data by nás spíše v tomto očekávání utvrzovala a případně by mohla rychlost snižování úrokových sazeb v příštím roce i zvýšit, komunikace bankovní rady vychyluje riziko naší prognózy spíše směrem k delšímu setrvání sazeb na současné úrovni.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zatímco sazby ČNB dosáhly vrcholu, v zahraničí dále rostou

Zavřít reklamu ×
  1. Bez ironie. Pan guvernér jde se svou kůži na „trh“. Vodiči loutek a vedené loutky jsou z toho značně nervózní.
    Držím pěsti pane guvernére.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Americká vláda hraje proti centrální bance

Americká vláda drží svoji ekonomiku nad vodou za využití reverzních repo trhů (RRP). Jde o krátkodobé řešení, jež by mohlo být produktem populistického uvažování před dalšími volbami v USA. Jako domino se toto …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB