Jiří Rusnok trhy v závěru týdne nerozhodil

Názor
Do závěrečného obchodního dne v týdnu vykročily tuzemské finanční trhy se třemi články/ rozhovory, které poskytl guvernér České národní banky Jiří Rusnok (všechny jsou k nalezení na webu centrální banky, pozn. aut.).
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Foto: ČNB

Spolu s V. Bendou se razantně postavili na obhajobu v červnu nastartovaného ústupu od extrémně uvolněné měnové politiky ve světle současného inflačního vzestupu i zvyšujících se inflačních očekáváních. V dalších článcích/rozhovorech guvernér uvedl, že zvyšování bude nadále postupné, ale kontinuální.

On sám je připraven pro zvýšení sazeb zvednout ruku na všech třech řádných zasedáních, která se ještě letos uskuteční. Připustil debatu o možnosti zvýšení sazeb v jednom kroku o 50 bazických bodů, pokud by na to prognóza ukázala. On sám by se ale zřejmě přikláněl k variantě sazby zvyšovat o standardních 25 bb.

Peněžní trh i trh úrokových swapů komentáře guvernéra nijak zvlášť neovlivnily. Ve svých cenách obchodníci s trojím zvýšením (o 25bb) do konce roku vesměs počítají. Pokud jde o zasedání na konci září, je trh někde na půli cesty mezi 25 bb a 50 bb.

PSALI JSME:
Lidé v Česku se obávají inflace velmi výrazně, zjistili statistici

Hodně ohledně toho napoví zveřejnění srpnové inflace v závěru příštího týdne. Vzhledem k předpokladu ČNB ve výši 3,1 procenta představuje naše prognóza ve výši 3,4 procenta (a stejně to v průměru vidí trh jako celek) riziko ve směru vyšších úrokových sazeb (a potažmo silnější koruny).

Vzhledem k dnešnímu pouze nepatrnému vzestupu tržních úrokových sazeb již dnes atakování nejsilnějších korunových úrovní za poslední tři měsíce ustalo. Kurz koruny vůči euru po včerejším atakování hladiny 25,32 CZK/EUR během dnešní seance osciloval kolem 25,40 CZK/EUR. Bez výraznější tržní reakce se obešlo i zveřejnění statistik o vývoji mezd v tuzemském hospodářství během druhého letošního čtvrtletí.

Ve srovnání s tržním konsensem výrazně rychlejší vzestup nominálních i reálných mezd (reálně o 8,2 % meziročně) totiž odpovídal optimistickému předpokladu ČNB. Pohled na strukturu naopak odhalil výrazný vliv mimořádných covidových odměn vyplácených ve zdravotnictví. Po očištění o tento faktor zejména mezičtvrtletní růst nijak zvlášť nenadchnul.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna na tříměsíčním maximu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Americká centrální banka uklidňuje trhy

Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell ve svém projevu z minulého týdne potvrdil pokračující ekonomické zotavování. Současně ale spíše uklidňoval trhy tvrzením, že zpřísnění měnové politiky není na pořadu …

Koruna na tříměsíčním maximu

Dnešní obchodování na globálním devizovém trhu bylo poměrně klidné. Ekonomický kalendář toho mnoho nenabídl – červencové ceny průmyslových výrobců svou výší potvrdily silné pnutí v důsledku nedostatku komponent pro …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomluvy na internetu. Víte, jak se jim bránit?

Poradna
Když vás někdo pomluví na internetu, dopouští se tím trestného činu? Možná budete překvapeni, ale jako trestný čin se posuzují jen nejzávažnější případy zásahů do osobnostních práv. Jde tedy pouze o nejzávažnější poškození dobré pověsti a cti jednotlivce, která zřetelně přesahují míru obvyklých lží a nepravd, jež o sobě lidé šíří v běžném životě.