Jobstack.it: Starší lidé mohou firmě prospět zkušenostmi a zodpovědnou prací

Rok 2018 je pro Českou republiku, co se týče zaměstnanosti, zatím tím nejúspěšnějším vůbec. Nezaměstnaných zde bylo dle Českého statistického úřadu v druhém čtvrtletí tohoto roku 2,4 %, což je nejnižší číslo v historii. Situace tak nahrává uchazečům o zaměstnání a méně příznivá je pro firmy, které v mnoha případech trpí nezaplněnými pracovními místy. Jedním z oborů, kde je nedostatek odborníků znatelný, jsou informační technologie, kde se hovoří až o tisících nezaplněných pozic. Přesto mnoho firem stále lpí na náboru hlavně mladých a perspektivních pracovníků, i když velmi dobrým řešením je zaměstnávat starší a zkušené specialisty.

Zaměstnavatelé od mladších uchazečů očekávají, že budou méně finančně nároční, budou sršet novými nápady a budou si rozumět s moderními technologiemi. To však může, ale nemusí být pravda. Právě mileniálové, tedy osoby narozené okolo 90. let, bývají často kritizováni právě za své vysoké nároky, jak finanční, tak i v jiných ohledech.

Zkušený zaměstnanec se může osvědčit i při zavádění nových technologií

Mnoho zaměstnavatelů se také mylně domnívá, že mladí lidé jim více pomohou při zavádění nových technologií a procesních změn. „V dnešní době si hodně lidí myslí, že vše vyřeší moderní technologie, metodiky a postupy. Ale právě při nasazování těchto nových technologií a pracovních postupů je podle mě zapotřebí zkušenost, pragmatický pohled a selský rozum,“ říká Jan Silber, jeden ze zakladatelů jobportálu Jobstack.it, nabízejícího inzerování IT pracovních nabídek zdarma, tzv. freemium model. Starší pracovníci si za svůj život již zpravidla ve firmách prošli mnoha změnami, vědí, co to obnáší a dokáží se změnami hodně pomoci.

Starší generace vyrůstaly úplně za jiných podmínek, a tedy jsou v mnohém úplně jiné než mileniálové a na pracovní trh nově příchozí generace Z. V zaměstnání bývají stálejší a k práci se staví zodpovědněji. Mladí lidé jsou oproti tomu orientovaní na svůj volný čas, neradi pracují přesčas a vyžadují nadstandardní benefity. Je ale pravdou, že mladí lidé mají zdravější sebevědomí, dokáží se lépe odprezentovat a potenciálního zaměstnavatele u pohovoru zaujmout. Starší lidé mívají tendenci se podhodnocovat. Zejména ženy v předdůchodovém věku si často nevěří, setrvávají v zaměstnáních, která je neuspokojují a bojí se říci si o zvýšení platu. Řešením může být vyhledání zkušeného kariérního kouče či HR specialisty, který pomůže se sestavením životopisu, motivačního dopisu, dokáže připravit na pracovní pohovor, a tím také dodat potřebnou sebedůvěru.

Pozor na diskriminaci

Odradit starší uchazeče může už pracovní inzerát, který se snaží nalákat na připojení se do „mladého a dynamického kolektivu zaměstnanců“. Právě takovéto inzeráty mohou na první pohled říkat „je-li vám přes 40, ani se nehlaste“. Navíc zkušenosti zaměstnavatelů spíše říkají, že dobrým východiskem jsou týmy smíšené, kde se setkávají mladé i zkušenější pohledy na věc. Každá skupina totiž může přispět něčím zajímavým a za předpokladu správné komunikace posouvat projekty kupředu. Starší toho mohou mladé spoustu naučit, mladší zase přinášejí do projektů svěžest a neotřelé nápady,“ říká Jan Silber, jeden ze zakladatelů jobportálu Jobstack.it.

Nutno také podotknout, že dle českého zákoníku práce je jakákoliv diskriminace v zaměstnání zakázána. Přesto se s ní často setkávají lidé v předdůchodovém věku, ale třeba také mladé ženy, které by v brzké době mohly odejít na mateřskou dovolenou. Každý HR specialista by se tak ve finále měl dívat zejména na reálné pracovní zkušenosti a dovednosti uchazeče namísto data narození.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Ondřej Synek se stal novou tváří skupiny AXA

Veslař, olympionik a několikanásobný mistr světa Ondřej Synek se stal oficiálním partnerem a tváří skupiny AXA Česká republika a Slovensko, která tak v Česku a na Slovensku posiluje svůj globální positioning …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru