JP Morgan: Pohonné hmoty v ČR mohou zdražit až na 88 korun za litr

Řidičům v Česku nyní hrozí zdražování, jaké nepamatují. Největší americká banka JP Morgan totiž prognózuje, že cena ropy může v důsledku ruské odvety za nové sankce, které Západ nyní chystá, vyletět až na úroveň 380 dolarů za barel. Přitom barel ropy Brent se nyní prodává za necelých 112 dolarů za barel. 
Řidičům v Česku nyní hrozí zdražování, jaké nepamatují. Pohonné hmoty v ČR mohou zdražit až na 88 korun za litr. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokud by se barel ropy Brent prodával za cenu kolem zmíněné úrovně 380 dolarů, benzín a nafta v Česku by stály takřka 90 korun za litr, přesněji přibližně 88 korun za litr. Předpokládá to, že by jak spotřební daň, tak DPH, tak i marže rafinérií a čerpacích stanic byly na nynější úrovni.

A na nynější úrovni by byl také kurs koruny k dolaru. Přitom pokud by opravdu na ruskou odvetu došlo, lze předpokládat spíše další oslabení koruny vůči dolaru, jež by cenu pohonných hmot dostalo do pásma od 90 do 100 korun za litr.

Země skupiny G7 nyní dávají dohromady nové, poměrně komplikované sankce na ruskou ropu. Její cenu chtějí zastropovat na určité úrovni, přičemž tankery, které by vyvážely ruskou ropu do světa za cenu vyšší, než je strop, by nemohly získat pojištění.

PSALI JSME:
Západ už účinné sankce proti Rusku vyčerpal

Pojištění tankerů mají v drtivé většině v rukou západní instituce, sídlící v Británii či v EU.

Jenže Rusko má letos za ropu značné příjmy, a to z důvodu války, kterou rozpoutalo. Takže pokud by v rámci odvety za zastropování vývozních cen snížilo svoji denní produkci ropy o pět milionů barelů, což je jeden ze scénářů, který analytici JP Morgan propočítali, díky růstu cen ropy by to jeho rozpočet stále nijak výrazně negativně nepocítil.

Zato Západ by čelil astronomickému růstu cen ropných produktů, včetně právě pohonných hmot. Pokud by se v rámci tohoto růstu cena ropy zvýšila na úrovně až kolem 380 dolarů za barel, v Česku by pohonné hmoty stály kolem oněch 90 korun za litr, při oslabení koruny i více.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Řidiči už tankují dráž, než před snížením spotřební daně

Zavřít reklamu ×
  1. Naštěstí je tu ještě LPG a elektrický pohon…. Ceny benzínu a nafty neřeším od roku 2000….

    • Ještě další trouba, co to od roku 2000 neřeší, protože třeba jezdí na kole a nebo autem milence? Vše se promítne do cen všeho, co kupujeme. Pokud ta cena bude, skončí i vláda. Všechny vlády v Evropě budou nahrazeny vládami schopnými se s Rusem domluvit, pokud už nebude definitivně spuštěna železná opona. Jinak se tady sežereme navzájem.

    • Ukázka úplného blbce v přímém přenosu, nejde o to na co vy konkrétně jezdíte ale jde o to, že se na ropu vážou ceny ostatního zboží

  2. Přesně. Za chvili budeme muset my jednat na nasi vladu a prevzit moc. Konec koncu, proc se Nase vlada montuje do valky cizi zeme

  3. Připodělaní „čecháčkové“ poradí celému světu jak válku na Ukrajině vyřešit i cenu benzinu a nafty -kéž by je někdo poslechl . Válečného zločince Putina ovšem neřeší -chtěli by s sním „domluvit“. Stejně jak se s Hitlerem před válkou „domlouvali západní diplomaté.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Negativní očekávání firem převažují

První výsledky nálady tuzemských firem i domácností jsme měli k dispozici už minulý týden. Nyní je příležitost podívat se na podrobná data nejenom za celá odvětví, ale i jednotlivé obory, a zjistit, kde se bere …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB