Jsou pohonné hmoty opravdu drahé?

Každý motorista si toho musel všimnout. Benzin a nafta už několik týdnů po sobě zdražují a růst cen se v dohledné době nejspíš ještě nezastaví. I když za stejné peníze natankují řidiči méně pohonných hmot, jsou opravdu benzin a nafta drahé?
Ceny pohonných hmot pod třicet korun za litr jsou minulostí. Foto: Pixabay

Zdražování pohonných hmot je způsobeno především neklidnou situací na Blízkém východě. Nejen, že uklidnění není v dohledu, spíše naopak. Navíc se blíží letní prázdniny, tedy hlavní automobilová sezóna, při níž ceny benzinu a nafty spíše povyskočí nahoru než dolů.

Ceny pohonných hmot jsou aktuálně na svých tříletých maximech. Ale na druhou stranu jsou pořád relativně levné. Podle nákupní aliance Axigon, která poskytuje tankovací karty a analyzuje vývoj cen pohonných hmot, je ve srovnání s cenovými extrémy roku 2012 například litr nafty stále levnější o 6,54 korun. V té době se totiž litr benzinu či nafty cenou blížil až k úrovni 40 korun.

„Porovnáme-li aktuální průměrnou cenu nafty s obdobím největších cenových extrémů na podzim 2012, je dnes nafta v Česku levnější skoro o 18 procent. Právě Česko je hned za Maďarskem zemí, kde od té doby cena poklesla nejvíce,“ upozorňuje Damir Duraković, generální ředitel aliance Axigon. Jedinou zemí, kde cena nafty od roku 2012 vzrostla, je Francie, kde nárůst činil skoro šest procent, což představuje asi dvě koruny za litr.

NEJLEVNĚJŠÍ BULHARSKO

A pokud se na současné ceny podíváme optikou rostoucích příjmů, jsou paliva dokonce ještě levnější. Za průměrnou mzdu si dnes motorista koupí přes tisíc litrů nafty, což je o více než polovinu více než před šesti lety. „V roce 2012 si bylo za průměrnou mzdu možné koupit asi 660 litrů nafty,“ řekl Duraković.

Pohonné hmoty jsou u českých čerpacích stanic v porovnání e zahraničím stále poměrně levné, jak ukazují údaje Evropské komise. „Průměrná cena nafty v rámci Evropské unie činila v minulém týdnu 33,57 korun za litr, zatímco v Česku to bylo o necelé tři koruny méně. Česko je s cenou litru nafty 30,69 korun devátou nejlevnější zemí EU,“ uvedl Duraković.

Ze sousedních států je podle údajů Evropské komise nafta mírně levnější jen v Rakousku, a to o 20 haléřů za litr, a v Polsku, kde stojí litr v přepočtu 29,09 korun. Absolutně nejlevnější naftu tankují motoristé v Bulharsku (27,41 Kč) a Lucembursku (27,56 Kč). Nejdražší je tradičně Itálie (37,52 Kč) a Švédsko (37,72 Kč).

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zlato podle ČNB není pro „moderní centrální banky“. Přesto ho nakoupila 1213 kilogramů

Analýza
Podle mluvčí ČNB Markéty Fišerové „podíl zlata na celkových devizových rezervách ČNB zůstane i nadále nízký, protože ČNB tuto komoditu dlouhodobě nepovažuje za optimální nástroj pro devizové rezervy moderních centrálních bank“. Mluvčí to uvedla včera pro ČTK v reakci na zjištění portálu Zlato.cz, že tuzemská centrální banka minulý měsíc v tichosti rozšířila množství zlata v devizových rezervách o 39 000 uncí, …
Rolovat nahoru