Jsou ženy zodpovědné? Banky se neshodnou

Názor
Věřím pouze těm statistikám, které jsem sám zfalšoval, říkal prý britský premiér Winston Churchill. Ať už to od něj byla velká nadsázka, nebo brutální upřímnost, jedno je jisté: Stejná realita nazíraná optikou různých dat může působit jako pohled do dvou paralelních vesmírů.
Ženy s příchodem prvního dítěte zpravidla začínají citlivěji vnímat otázku finančního zabezpečení rodiny i sebe sama. Foto: Pixabay

K březnovému Mezinárodnímu dni žen nabídla skupina ČSOB novinářům k využití tiskovou zprávu, podle níž české ženy mimo jiné spoří významně víc, než čeští muži.

Podle ředitelky ČSOB Penzijní společnosti Marie Zemanové prý y s příchodem prvního dítěte zpravidla začínají citlivěji vnímat otázku finančního zabezpečení rodiny i sebe sama. Uvědomují si, že péče o děti či jiné rodinné příslušníky se jim bohužel nezapočítává do odpracovaných let pro státní důchod. Spousta z nich také v tomto věku pozoruje své stárnoucí rodiče a přemýšlí o tom, jak bude vypadat to jejich stáří. Zda bude aktivní a plné zážitků, nebo zda budou odkázány na cizí péči“.

Než jsme se ale v redakci domluvili, jak ženám k jejich zodpovědnému přístupu pogratulovat, přišla tisková zpráva na podobné téma z Raiffeisen stavební spořitelny. Z průzkumu, který si nechala zpracovat, mimo jiné vyplynulo, že ženy mají nižší úspory pro nenadálé situace než muži.

PSALI JSME:
Prolhaní Češi. Ženy si vymýšlejí o nákupu zbytečností, muži si přifukují plat

Kterému průzkumu věřit?

Zatímco téměř každý třetí muž má rezervu přes 100 000 Kč, u žen je to jen každá pátá. Navíc nadpoloviční většina žen nemá na nenadále výdaje úspory žádné nebo jen malé, zhruba do 20 000 Kč.

„Smysluplný finanční polštář by měl dosahovat alespoň výše dvouměsíčního výdělku. Jen tak máte jistotu, že vás nezaskočí třeba menší neplánovaná oprava vašeho bydlení nebo nutnost koupit nový domácí spotřebič. Takovou částku určitě nastřádáte snáze pravidelným odkládáním než jednorázově,“ podotýká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Ještě že jsme se s tou gratulací neunáhlili! Ale jak je to tedy doopravdy?

Napadlo nás, že by za vším mohlo vězet třeba odlišné podnikatelské zaměření obou subjektů, které tyto zprávy vyprodukovaly. ČSOB přes ženy tlačí „penzijko“, Raiffka zase „stavebko“. Oběma redakce portálu FAEI.cz přeje mnoho úspěchů. A Siru Winstonovi lehkou zem.

PSALI JSME:
Pro ženy jen drobné, v platové elitě je dvojnásobek mužů

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Průměrná hypoteční sazba padá ke dnu

V prvních třech čtvrtletích letošního roku bylo sjednáno o 17 704 hypotečních úvěrů méně než ve stejném období loňského roku. Klienti přestávají slyšet na snižování úrokových sazeb. Odrazují je vysoké ceny nemovitostí.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na hausbótu ušetříte za pozemek i daně, ale…

Poradna
Chcete žít na vodě? Teď nemyslíme týden pod stanem při sjíždění řeky s partou kamarádů. Ale celoročně si na hausbótech, plovoucích domech nebo obytných lodích užívat romantiku pobytu v přírodě, kdy pod nohama cítíte pohupující se podlahu. Není to tak složité, jak by se suchozemcům mohlo zdát, ale pokud plánujete životní změnu už na příští rok, musíte začít s prvními kroky směrem k vodě právě teď.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru