Jste těhotná. Co na to vaše peněženka?

Poradna
Těhotenstvím začínají starosti. A teď máme na mysli zejména ty, které se týkají vaší peněženky, tedy zaměstnání, podnikání, mateřské, rodičovské a další příspěvky či placení nemocenského pojištění, daní či odvodů. Je až s podivem, kolik mýtů a dohadů panuje v oblasti, která se týká tak velkého počtu lidí. Pokusíme se alespoň ty nejdůležitější vysvětlit.
Ilustrační foto: Pixabay

V první řadě je třeba se seznámit se základní terminologii, protože její záměnou dochází k nejčastějším omylům. Je velký rozdíl mezi mateřskou dovolenou a peněžní pomocí v mateřství, rodičovskou dovolenou a rodičovským příspěvkem, důležitým pojmem je také ochranná doba či lhůta v zaměstnání.

Chrání doba neurčitá

Zákoník práce drží nad těhotnými zaměstnankyněmi ochrannou ruku, především nad těmi s pracovním poměrem na dobu neurčitou. Ty jsou v ochranné lhůtě, kdy mohou přijít o práci jen zcela výjimečně, nejen po celou dobu těhotenství, ale také po dobu čerpání mateřské a rodičovské dovolené.

Výpověď neplatí ani v případě, pokud se prokáže, že byla zaměstnankyně v době jejího doručení (!) už těhotná. Není povinností zaměstnankyně hlásit těhotenství dříve, než nastoupí na mateřskou dovolenou, tedy 6 až 8 týdnů před porodem. Je to však v jejím zájmu udělat to dříve, protože se jednak vyhne náročnému pracovnímu režimu (směnný provoz, prašné či hlučné prostředí) a navíc je slušnost poskytnou firmě čas na získání náhrady.

Pokud zaměstnavatel není schopen zajistit těhotné ženě práci odpovídající zákonným požadavkům, vznikají na jeho straně tzv. překážky a povinnost hradit ji až do nástupu na mateřskou min. 60 % průměrného měsíčního výdělku.

Nárok na židli

Zaměstnavatel musí „držet židli“ ženám, které se do práce vrátí hned po mateřské dovolené, která trvá zhruba 28 týdnů. V případě návratu po rodičovské dovolené, tedy po maximálně třech letech, sice pracovnice nemají zákonný nárok na své původní místo, ale mají právo na přidělení druhu a náplně práce uvedené v pracovní smlouvě.

Existuje však výjimka, kdy ochranná doba neplatí pro nikoho, a to je výpověď z organizačních důvodů, pokud se „ruší zaměstnavatel nebo jeho část či přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část.“ V případě stěhování záleží na tom, jaké místo výkonu práce máte uvedeno ve smlouvě.

Kdo má uzavřenou smlouvu na dobu určitou, neuchrání jej před koncem pracovního poměru ani těhotenství či mateřská. Totéž platí o pracovnicích ve zkušební době či pracujících na dohodu, které nemají ani právo na přeřazení na jinou pozici nebo změnu výkonu práce z důvodu těhotenství.

PSALI JSME:
Plánujete další dítě? Letos se před početím vyplatí kvůli navýšení rodičovské počítat

Na dovolenou všechny

Nárok na mateřskou dovolenou mají všichni, včetně nezaměstnaných či studentek. Všem trvá 196 dní (u dvoj- a vícerčat 37 týdnů) a navazuje na ni rodičovská dovolená, která trvá do tří let dítěte. Během rodičovské dovolené pobírají všichni rodičovský příspěvek ve stejné výši, letos 220 000 Kč, od ledna příštího roku už 300 000 Kč, a musí být vyčerpán do maximálně 4 let dítěte. Rychlost čerpání záleží na předchozím výdělku žadatele (podrobněji zde).

Po celou dobu rodičovské dovolené rodič neplatí zdravotní ani sociální pojištění, ale je možné (vyjma šestinedělí) si prakticky libovolně přivydělávat. V tom případě však už přivýdělek podléhá odpovídajícím daním a odvodům. Také návrat k zaměstnavateli na původní pracovní smlouvu dříve, než dítěti budou alespoň dva roky, znamená konec rodičovské dovolené. Pokud návrat z rodičovské proběhne dříve, než rodička při nástupu avizovala, musí s tím zaměstnavatel souhlasit.

PSALI JSME:
Byla doma s dítětem, zaměstnavatel jí zrušil místo. Co dělat?

Mateřství někdy nasucho

Co pro všechny stejné není, je zhruba půlroční peněžní pomoc v mateřství (PPM). Tady totiž záleží na výdělcích v určité době před těhotenstvím, resp. placení nemocenského pojištění. Nárok mají jen ženy, které byly 270 dní před nástupem na mateřskou nemocensky pojištěné. Tedy všichni zaměstnanci, ale také podnikatelky, které si toto dobrovolné pojištění samy hradily. Nemusí jít o 270 dní vcelku, ale v průběhu posledních dvou let. U podnikatelek se navíc musí jednat o 180 dní v posledním roce.

Kdo tuto podmínku nesplňuje, čeká až na rodičovský příspěvek. Kdo ano, může se pustit do celkem složitého výpočtu mateřské. Orientačně jde o 70 % platu, maximální výše je však zastropována (letos zhruba 40 000 měsíčně) a příspěvek se přepočítává na kalendářní den, celkově na 196 dní mateřské (každý měsíc tedy vyjde odlišně).

Zaměstnankyním, které přejdou z  rodičovské dovolené rovnou do další mateřské, se stále započítává poslední příjem (pracovní poměr jim neskončil). Podnikatelky to mají složitější, protože před druhou mateřskou musejí mít opět splněnu podmínku 270 dní placeného nemocenského pojištění (a 180 v posledním roce). V průběhu mateřské osobně podnikat nesmějí, podnikatelskou činnost však přerušovat nemusejí, protože podnikat mohou např. jejich zaměstnanci.

PSALI JSME:
Nestačí vám vlastní příjmy? Zkuste si požádat o pomoc stát

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB