Jubilejní Zlatá koruna pořádala Fórum Finovace

FinTech inovace jsou už natolik významným hnacím motorem světa financí, že pro tento novodobý fenomén mohla Zlatá koruna zvolit název Finovace a uspořádat pod ním 12. dubna 2022 v Praze své letošní aktuální diskusní Finanční fórum.
„Je Fintech bublina?“ ptal se od řečnického pultu Dominik Stroukal, hlavní ekonom platební instituce Roger. Fintech podle něj sliboval revoluci, ta však až na pár světlých výjimek nepřišla. Ilustrační foto: Stroukal.cz

Zlatá koruna, nejstarší soutěž finančních produktů u nás, která letos slaví své 20. výročí, pořádá diskusní fóra od roku 2007, vždy na žhavé ekonomické téma. Na letošních Finovacích se sešlo víc než 200 špičkových bankéřů, ekonomů, zástupců akademické sféry a dalších odborníků, včetně podnikatelů, zástupců médií i veřejnosti. V bloku hlavních přednášek vystoupilo 17 řečníků.

Na Fóru se diskutovalo hlavně o posledním vývoji a dopadu moderních technologií na finance, bankovnictví a pojišťovnictví. „Tohle téma jsme vlastně ani nemuseli vybírat, protože nám ho „vnutila“ sama doba. Vždyť slova FinTech a InsurTech slyšíme stále častěji. Navíc koronakrize sektor bank a financí výrazně ovlivnila, neskutečně v něm urychlila především digitalizaci“, vysvětlil Pavel Doležal, zakladatel a ředitel Zlaté koruny.

Otázky, spojené s tématem technologií jsou dnes bezesporu klíčové, a to nejen ve financích a ekonomice. Pozitivní je, že naše země je technickému pokroku tradičně otevřená a Češi na moderní technologie velice pozitivně reagují.

Na Fóru to potvrdil i zástupce společnosti Ipsos Michal Straka, který představil exkluzívní výzkum, mapující přístup zákazníků na trendy a inovace ve finančních službách. Stále více lidí například u nás používá k platbě mobil či hodinky a roste i využívání internetové peněženky…

Fórum Finovace přineslo řadu nových a zajímavých informací. Například „pustilo do světa“ novinku – českou odnož významné středoevropské fintechové platformy. Její fungování na tuzemském trhu oznámil Jan Purkrábek, ředitel platformy ve spolupráci s Mastercard – firmou, která se v poslední době velmi výrazně věnuje inovacím a podpoře FinTechů. Za Mastercard Central Europe v této souvislosti vystoupil Andreas Spengel, aby mj. přiblížil spolupráci Mastercardu s fintech asociacemi v Evropě.

O tom, nakolik se inovace promítají do plnění úkolů centrální banky při zajišťování cenové a finanční stability, promluvil viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký a zmínil i to, že změny v oblasti digitalizace ve finančním světě s sebou přinášejí také rizika finančního i nefinančního charakteru.

Špičkový právník Martin Hobza, zaměřený na regulaci finančních služeb, FinTech a fondové investování, informoval o klíčových novinkách, které zavádí Evropská fintechová legislativa v oblasti finančního crowdfundingu a služeb souvisejících s kryptoaktivy. Regulatornímu vývoji v ČR v návaznosti na EU se věnoval Miroslav Singer, hlavní ekonom Generali CEE Holding.

„Je Fintech bublina?“ ptal se od řečnického pultu Dominik Stroukal, hlavní ekonom platební instituce Roger. „Fintech sliboval revoluci, ta však až na pár světlých výjimek nepřišla. Množí se tak dohady o tom, zda celé fintechové odvětví nezažívá svoji bublinu. Je tu? Splaskne? I přesto jsou ale hodnoty fintechů obrovské…“ řekl, a tuto úvahu uzavřel konstatováním, že v sektoru bankovnictví jde spíše o evoluci, než revoluci.

Na horké téma, zda můžou digitální měny centrálních bank oslabit dolar, promluvil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. O prvním roce s Bankovní identitou a praktických příkladech, kdy je možné ji v běžném životě použít, informoval Marek Růžička, výkonný ředitel společnosti Bankovní identita, a.s.

S unikátní službou Kate, virtuální asistentkou, která je založená na umělé inteligenci a představuje první službu tohoto typu na českém bankovním trhu, seznámila Fórum, vedle dalších informací, Michaela Lhotková, členka představenstva ČSOB. Kate je k dispozici 24/7, zcela zdarma a již dnes se umí vypořádat se stovkami bankovních témat…

Důležitost vzdělávání podtrhli rektor VŠE v Praze Petr Dvořák a Jan Švejnar, profesor ekonomie Columbia Univerzity v New Yorku, který se k Fóru připojil on-line z USA. „Jak to chceme my,“ přišli říct účastníkům Fóra studenti VŠE. Téma vzdělávání příspěvkem „Bez vzdělání to nedáme“, uzavřel člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Fotografie i videozáznam přednášek a diskusí Finančního fóra Finovace najde veřejnost na http://www.zlatakoruna.info/forum/forum-zlate-koruny-finovace.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB