K čemu používáme mobil za volantem? Průzkum projektu Poúrazová péče přinesl šokující zjištění

Telefonovat za volantem sice smíme, držet při tom „hovorové zařízení v ruce či jiným způsobem“ ale už ne. A na to, že bychom při řízení třeba fotili selfie, umisťovali je na sociální sítě a ještě přidávali vtipné komentáře, zákonodárci už vůbec nepomysleli.

Současný zákon o silničním provozu také platí už od roku 2006. O rok dříve, kdy byl přijat, vládla trhu památná Nokia 1110, které se po celém světě prodalo rekordních 250 milionů. Ona ani podobné telefony jiné „svody“, než volání za jízdy bez hands free, ani nenabízely.

Možná i proto, tedy s vědomím beztrestnosti, odpovědělo v průzkumu, který nechal zpracovat projekt Poúrazová péče, 55 % dotázaných, že svůj mobilní telefon při řízení auta používá i k něčemu jinému, než k telefonování.

SELFIE ZA VOLANTEM

Jako navigaci jej využívá 93 % těch, kdo za jízdy nejen telefonují. Dalších 49 % řidičů si z mobilu pouští hudbu, 31 % odpovídá formou SMS na zmeškané hovory, 27 % fotí okolí. A výjimkou není ani surfování na internetu nebo vyřizováni e-mailů. Tyto aktivity za volantem přiznalo v průzkumu shodně 18 % dotázaných.

„Někteří také přiznali, že za jízdy fotí selfie,“ říká garant projektu, paralympijský medailista a čerstvý mistr světa v plavání Jan Povýšil. Upřesňuje, že takových odpovědí bylo sedm procent. Pokud nejsou dotyční s výsledkem spokojeni, 24 % z nich focení i několikrát opakuje.

Do telefonu si takovou zdařilou fotku uloží 64 % dotázaných z této skupiny. Dalších šest procent je ale nedočkavějších a okamžitě, tedy ještě za jízdy, ji vystaví na sociální sítě. „Někteří ji předtím ještě upraví filtrem, aby výsledek skutečně odpovídal jejich představám,“ dodává Povýšil s tím, že jsou to naštěstí jen tři procenta této části vzorku českých motoristů.

SMS PÍŠE ZA JÍZDY KAŽDÝ PÁTÝ ŘIDIČ

I další údaje z průzkumu stojí za povšimnutí. Textové zprávy – ať už tradičně jako SMS, nebo pomocí jiných mobilních aplikací – píše za jízdy 22 % všech dotázaných. Jedno nebo dvě slova obvykle zvládne vyťukat 46 % respondentů. Na několik vět si ale troufá 23 % řidičů, 31 % stíhá napsat „kolik potřebují“.

Používání mobilních aplikací jednoznačně považuje za nebezpečné 50 % řidičů, 23 % odpovědělo na tuto otázku „spíše ano“.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB