K německé národnosti se u nás hlásí kolem 25 tisíc lidí. Podle odhadů jich tu ale žije dvojnásobek

Až do poválečného odsunu tvořili Němci okolo 30 procent obyvatel. Ještě dnes žije v Česku velký počet lidí s německými kořeny. Podle odhadů jich může být kolem 60 tisíc. Někteří lidé ale s přihlášením k německé národnosti váhají. Ve společnosti totiž stále panují vůči této menšině předsudky.
Pro organizace sdružující národnostní menšiny je velmi důležité zjistit skutečný počet obyvatel hlásících se k jiné národnosti. Tyto údaje jsou důležité např. k financování podpory jazykové výuky, ale hlavně pro záchranu cenných kulturních tradic. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Spousta lidí, kteří mají německé kořeny, se stále ostýchá ke svým předkům přihlásit – je to samozřejmě dáno historickými událostmi, předsudky společnosti nebo řízenou asimilací, která v Československu probíhala během minulého režimu a kvůli které byla zpřetrhána spousta rodinných vazeb,“ říká Martin Herbert Dzingel, prezident Shromáždění německých spolků v České republice.

V roce 1953 museli všichni Němci žijící v Československu zákonně přijmout československé státní občanství, ke své německé identitě se lidé mohli svobodně přihlásit až po roce 1989. „Za tu dobu byla u většiny lidí vymazána identita, a proto se k německé národnosti už málokdo hlásí, ačkoli má německé kořeny,“ vysvětluje Dzingel.

Německé občanství může mít i Čech, který například emigroval do Německa a dnes žije v Česku. Občanství a národnost jsou sice většinou totožné, ale mohou být i naprosto rozdílné, jako právě u příslušníků národnostních menšin.

„Kupříkladu já mám české státní občanství, protože jsem se tu narodil, ale Čech, vzhledem ke svým předkům, nejsem,“ dodává Dzingel.

Letošní census odstartuje na konci března. Kromě kolonek, které by měli respondenti vyplnit, obsahuje formulář i dvě nepovinné – národnost a náboženství. I přes možnost volby, zda je vyplnit, by jim respondenti měli věnovat pozornost.

PSALI JSME:
Sčítání obyvatelstva letos bude. Začne na konci března přes internet

Vyplnění údajů o národnosti a víře je dobrovolné. Nicméně hraje významnou roli, jelikož ovlivňuje možnosti uplatňovat práva národnostních menšin,“ říká předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Během vyplňování formuláře je možné uvést dvě národnosti, například českou a německou, to ale spousta lidí neví.

Dvě národnosti lze podle statistiků vyplnit proto, aby se nikdo nemusel složitě rozhodovat, kterou upřednostnit v případě, že se cítí mít národnosti dvě. To se může týkat třeba lidí s předky rozdílných národností, kteří si pocitově v sobě nesou povědomí a kulturu obou.

PSALI JSME:
Kdo je viník a kdo oběť? Poválečný odsun pohledem přímých účastníků

„Pro organizace sdružující národnostní menšiny je velmi důležité zjistit skutečný počet obyvatel hlásících se k jiné národnosti. Co nejpřesnější údaje jsou důležité pro zajištění skutečných potřeb menšin, například k financování podpory jazykové výuky, ale hlavně pro záchranu cenných kulturních tradic,“ uvádí Martin Herbert Dzingel.

Jak dodává, podle sčítání poměřují úřady, státy a ministerstva sílu dané menšiny, od čehož se odvíjí důležité věci – zejména dotace, které využíváme například k financování vzdělávání nebo organizaci volnočasových aktivit menšin.

Vedle lidí hlásících se k německé národnosti žije v Česku podle odhadů 40 tisíc lidí s německým státním občanstvím. Jejich počty ale nejsou pro organizace sdružující minoritu tak podstatné. „Pro organizace našeho typu je zásadním údajem právě národnost, tu upřednostňujeme před státním občanstvím,“ uzavírá prezident Shromáždění německých spolků v České republice.

PSALI JSME:
Sto let od prvního tuzemského sčítání lidu

Zavřít reklamu ×
  1. To, že měl někdo nějakého německého předka, přece neznamená, že je také Němec, zvláště když jeho ostatní předkové jsou nebo byli Češi. Pokud vím, není tu nikde nějaké německé gheto, kde by Němci žili sami mezi sebou. Odsun proběhl před více než sedmdesáti lety, takže jsou-li tu německé rodiny, jsou to spíš lidé, kteří sem přišli za prací v německých firmách, popřípadě jsou tu Němci a Němky, kteří se sem oženili nebo provdaly. Znala jsem jednu a se svým dítětem se snažila mluvit česky. Bylo to až dojemné, když žvatlala na miminko česky s typicky německým přízvukem …

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru