Kam by investovala Greta? Investice do ekologie budou kolísavá plavba

Názor
Mám kamaráda, který prodává Herbalife. Neježte se hned, vím, že výrobky této firmy nemají v Česku nejlepší pověst, byť je to poměrně nezaslouženě. Je to velice příjemný a vzdělaný člověk a k produktům, které prodává, poskytuje kvalifikované poradenství.
Pokud by byla dnes už světoznámá ekologická aktivistka Greta Thunbergová plnoletá, byla by velmi pravděpodobně fanouškem investic do trvale udržitelných technologií nebo do akcií ekologických firem. Foto: Depositphotos.com

Nedávno jsme spolu seděli a on s nadšením vyprávěl, v jak super odvětví pracuje a jakou má před sebou zdravá výživa skvělou perspektivu. „Jednou to budeme jíst všichni,“ říká často. „Hele,“ ptám se ho, „když vidíš takovou vynikající budoucnost, máš koupené akcie Herbalife nebo podobných firem?“ Odpovědí byl udivený pohled: „A to jde?“ Pochopitelně ano.

Většina velkých firem má svoje podíly k veřejnému prodeji v podobě akcií. Když člověk něčemu v životě fandí a věří v „jasné zítřky“, má možnost se na nich i podílet. Fandíte fotbalu? Na burzách si můžete koupit podíl hned v několika velkých klubech. Manchester United, Borrusia Dortmund, nebo Juventus Turín (s Cristianem Ronaldem a Pavlem Nedvědem v jednom) jsou veřejně obchodovanými společnostmi a vaše fandění může dostat i zcela jinou, finančně zajímavější podobu. A to stejné platí pro aktuální hit číslo jedna – životní prostředí.

Jako houby po dešti

Pokud by byla dnes už světoznámá ekologická aktivistka Greta Thunbergová plnoletá, byla by velmi pravděpodobně fanouškem investic do trvale udržitelných technologií nebo do akcií ekologických firem. Takových společností jsou na burzách doslova mraky, a pokud člověk nechce riskovat koupí akcií pár konkrétních firem, může zvolit investice do „ekologických a trvale udržitelných“ podílových fondů, které rostou na trhu také jako houby po dešti, a možná ještě rychleji, když zrovna neprší.

PSALI JSME:
Jak se vyznat v přívlastcích firem: zelená, ekologická, zodpovědná?

Mladé Gretě by se zřejmě líbily fondy zaměřené na investice do firem, které mají ve svém podnikatelském záměru například čistění vody a budování nutné infrastruktury včetně přivádění vody do dosud problematických a suchých míst naší planety.

Stranou pozornosti všímavé dívky by nezůstaly ani fondy shromažďující ve svém portfoliu podíly ve firmách produkujících energii z čistých alternativních zdrojů, a i různě jinak ekologicky zaměřené společnosti nebo firmy přinejmenším nepoškozující aktuální klima. Všichni, kdo věří v budoucnost ekologie, vodního hospodářství a podobných ke klimatu šetrných odvětví, mají možnost z jimi očekávaného boomu také finančně získat.

Nečekejte jen klidnou plavbu

Na co se připravit, pokud naskočíte na ekologickou investiční loď? Předně na to, že to bude mírně kolísavější plavba, než kdybyste své peníze vložili do klasického akciového indexu. V portfoliích fondů, o jakých je řeč, jsou z velké části mladší technologické společnosti, jejichž život je často o něco skotačivějším než život starších a dobře zaběhnutých firem typu Coca-cola nebo McDonald´s.

PSALI JSME:
Voda jako investice?

Oprávněná otázka zde je taková: „Když bude moje investice o něco živější než obvykle, budu za to také více odměněn?“ Odpovědět je těžké, a to zejména proto, že ekologie je z investičního pohledu poměrně nové odvětví, a tudíž nemáme k dispozici dostatečně velký soubor dat k porovnání.

Narychlo vám řeknu pouze tolik, že z dlouhodobějšího pohledu je mírně úspěšnější široký „neekologický“ index. Nicméně v posledních třech letech se situace, možná právě díky zvýšenému důrazu na ekologii, obrací a „Gretiny“ fondy mají mírně navrch. Může to být právě větším příklonem světa k tomuto tématu. Záležet bude na tom, zda bude tato ekologická revoluce nadále pokračovat a zda bude úspěšná. Na to momentálně nedokáže s jistotou odpovědět asi nikdo.

Místo toho dám odpověď na otázku, zda mám i já zainvestováno tam, kam by s největší pravděpodobností investovala i švédská školačka. Z části ano, protože mám ve svém portfoliu technologické společnosti, které tvoří základ portfolií fondů zaměřených na zmiňované odvětví. Nicméně na to, aby ekologické investice tvořily většinu, nebo snad i sto procent toho, do čeho jsem zainvestoval, na to jsem asi už moc starý a konzervativní člověk.

Autor je investiční analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
58 % nejhorších akcií je ztrátových. Proč je mezi akciemi tak málo velkých vítězů?

Zavřít reklamu ×
  1. Další ohlupující a mamipulativní článek. Myslíte si, že všichni jsou tak blbí, aby věřili podobným stupiditám?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.