Kapitalismus v Česku: Dostane-li chřipku, volá po socialismu

Názor
Kapitalismus v Česku má, jak vidno, jednu vadu: Dostane-li chřipku, volá po socialismu. Když je hej, provolávají se hesla, že stát je špatný hospodář a nejlepší je všechno prodat a nechat co nejvíc liberální režim nabídky a poptávky. Jenže sotva se to zadrhne, hned to má být stát, jenž koupí krachující leteckou společnost. Přitom dříve národního přepravce, strategický to podnik, nedávno za babku prodal.
Proč by měl už tak pekelně zadlužený stát, tedy my všichni, teď tahat z kaše soukromou a téměř z poloviny v čínskou firmu? Foto: FAEI.cz

O tom je tanec kolem Smartwings a ČSA. Proč by měl už tak pekelně zadlužený stát, tedy my všichni, teď tahat z kaše soukromou firmu a téměř z poloviny vlastněnou čínským státem? Ať si poradí trh. Však kapitálově silný kupující by se na globálním tržišti našel. V investičních fondech je tolik peněz, že nevědí, co s nimi. Tak to bylo před pandemií a je to i teď – velcí investoři na tuto krizi čekali. Chtějí nakupovat. Levně.

Dopadne to tak, že za miliardu nyní stát tuto firmu koupí a za dalších deset let, až bude opět prosperita, ji bude zase za hubičku privatizovat? A argumenty, že jde o národního leteckého přepravce? Ale jděte, jakého národního. Je to soukromá firma, která má letadla. Nic strategického na ní není. Už dávno ne, když ji stát zprivatizoval. Má jí jeden šikovný podnikatel a Číňani. Nic národního na ČSA už není. Sorry jako.

Vyšel v médiích průzkum, že údajně většina Čechů je proto, aby vláda leteckou firmu koupila. Asi by výsledek výzkumu vypadal jinak, kdyby na rovinu řekli, že každý z nás za takový kšeft v podstatě ze svého vytáhne třeba sto tisíc korun. Tedy za peníze, které by jinak mohly jít třeba do zdravotnictví, školství nebo klidně i na důchody. A titulky, že když Smartwings stát nekoupí, Češi neodletí na dovolenou? Ale odletí. Proč by neodletěli. Leteckých společností je na světě stále ještě hodně a investorů též.

PSALI JSME:
Češi by podle průzkumu považovali za správné, kdyby stát pomohl aerolinkám

×
 1. Vážený Michale, ale ten článek naopak pojednává o zcela něčem jiném – novodobém kapitalismu, který by si nyní přám být opět v komunismu. Vy jste si tady pouze trapně vykřičel své ego. Hezký den

 2. Taky mě to napadlo, když jsem slyšel ty samé podnikatele , kteří se ještě „včera“ v mediích prsili, že oni stát nepotřebují, že je na obtíž, ať nakonec ať se každý postará o sebe …A dnes ? Státe dej , státe dej..a rychle.

  • Tady ovšem směšujete jablka a hrušky, před čímž nás varovaly již učitelky v první třídě ZŠ. V tomto případě stát způsobil škodu a je tedy na něm, aby ji aspoň částečně napravil. I tak poskytl pomoc, asi jako kdybych Vám zapálil barák, pak Vám dal třetinu hodnoty a ještě chtěl, abyste mě veřejně chválil. A nejpádnějším argumentem je pomoc živnostníkům v okolních zemích, stačí se podívat do Rakouska a Bavorska, kde byla poskytnuta kompenzace všem, okamžitě a ve značně velkorysé výši. Jenže tam je jiná společenská kultura a nikoho nenapadne se jakkoli strefovat do živnostníka. I v tom jsme bohužel stále pozadu…

   • Myslím, že to tu pletete Vy. Vůbec totiž není jasné, který stát způsobil škodu aerolinkám smartwings. A dále kompenzace škody se nerovná majetkovému vstupu do krachující firmy.

   • Jak náš stát zpusobil škodu? A kam by létaly ty aerolinky, když skoro vsechna letiště na planetě nefungovala?

 3. A čemu se divíte když tam šefujou estébaci a bonzáci, pro které je Rusko a Čína středem světa. Tento národ je bohužel ještě daleko blbější než říkal zEman když zvolil a ještě obdivuje takové zmetky.

  • Co má stb společného s nenažraností jednotlivců.Tvrdily že od státu nic nechtějí že živý zaměstnance .

  • Jojo Berry každý neměl štěstí, aby mu spis skartovali jako většině porevolučních vládců co studovali v kapitalistické cizině a v listopadu zahodily legitky SSM,KSČ atd. Než něco napíšeš doplň si vzdělání. (Ksč-V.Dlouhý předseda hosp.komory.V.Tlustý ministr financí)

  • Neberte si tento národ do své nevymáchané huby a raději se podívejte do zrcadla a tam uvidíte pořádně velkého b.ba který je zakomplexovaný

 4. Bylo by to prkně, kdyby tady nějaký kapitalismus byl. Dokud je celkově zdanění přes 60%, tak se o kapitalismus nejedná ani smykem. Je to přátelé nádherný socik.

 5. Někde se psalo, ze vlastnik ma majetek 18 mld kc. Kdyz sve aerolinky tak miluje a veri jim, proc si svou firmu, mimochodem ktera mu k takovemu majetku pomohla NEZADOTUJE SÁM??? Proc neproda ty sve unihobby, obi, cinzaky na Vaclavaku, Vinohradech a jinde? Proc neproda golfovy resort ve Vysokem Újezdě?? A jiné??? Proc kolega a jeho manzelka s CK neudelaji totez???
  Nechci platit ze svych dani tuto prohnilou spolecnost

 6. Něco podobného jako hospodští (apod.) v Praze. 30 roků kňourají jak jsou na tom špatně, s bídou tak na živobytí a min. daně. Dneska prý krachují, podávají žaloby a státe plať. Jenže sami uvádějí, že dnes mají ceny 1/3. Tak kampak asi ty 2/3 příjmů celých 30 let šly?

  • A to před EET, krátili tržby jako sviňa , dnes brečí, ale dál se projíždějí ve svej luxusních autech – třeba ten jeden co rozpaloval ty grilly, maso měl buď syrový nebo spálený a jezdil v Lexusu.

 7. Vzdyt Smartwings nic nevlastni, letadla jsou leasingovek, budovy jsou pouze pronajate a zbytek jsou zamestnanci. Je to firma ktera nema zadny fyzicky majetek

 8. Ale ano, já s Vámi souhlasím. Takže potom si přeji daň 5000,- pro všechny, ne procenta z vydělaného. Zedník který postaví 2 domy má mít stejné daně jako ten co postavil 1 dům, protože je línej nebo blbej. Za své peníze více přeci nedostane, že? Chápete co říkáte? Vy už ten socialismus máte nastaven dávno!

 9. Bývalé komunisty tu většinově společnosti házejí klacky pod nohy a dávají to okatě najevo. Všechno dělají pro to aby měly aspon pocit nijaké(falešné) nadřazenosti. Pandemie ukázalá jim pěst tak sedí doma pěkně vyděšené a klepou se. A dokonce se rozčiluji při zmínce že půjdou přes palubu jako první. Ani řádnou litost se nedá očekávat. Pořad platí pravidlo PADNI KOMU PADNI.

 10. Konečně jeden kvalitní článek, plný pravdy ! Jo kapitalismus, ten nese i jiné nástrahy než jenom zisk! S tím se holt musí každý smířit, když chce podnikat !

 11. Podnikání v pravém slova smyslu znamená nejen možnost mít více, či méně tučný zisk, ale také riziko že prodělám, či přijdu o všechno. V souvislosti s korona aférou tedy od začátku restrikcí říkám. Rozjel-li někdo podnik těsně před vypuknutím tohoto stavu, nejdéle však dva roky, je třeba mu pomoci, ocitl se v situaci, kterou nezavinil, a byť i tady je to riziko podnikání, neměl ještě možnost se na to připravit. Ale podnikatel, nebo firma, která si za dva a více let nevytvořila rezervu na to, aby ustál(a) jakoukoliv nepřízeň osudu alespoň na tři měsíce bez možnosti vést podnik, tak ten nemá na trhu co dělat. A může to být hospodský z Horní Dolní stejně jako Smartwings.

 12. Souhlasím Mirku! Koronavirus ukázal kdo je podnikatel Hospodář a kdo je podnikatel „plačka“. Každý dobrý Hospodář si dělá rezervu na „horší časy“! A jak to slyším a vidím tak v Praze jsou samé plačky, překupníci co za korunu nakoupí, přelijí a za sto prodávají! A posluhovači dotačního kapitalismu EU! Pláčí že namají, že neprodají, protože nejedí pak jí, že nepijí pak pijí, že nesvítí pak svítí, že prší pak neprší, že je teplo a není zima a pak že je zima a není teplo, atd… . A vládo zaplať! NE! Žádné dotace! Koupím si věc stojí Kč 1.000,–. Koupím si tu samou věc na dotaci stojí hned Kč 1.500,–. A kdo se na tom živí? Úředníci, úředníci a lobisté!!! Tak proč neplakat, když nám plačky vychovala elita modrých ptáků, klidné síly a kvetoucích růží! Tak tedy každý si hospodařme za svoje, jako HOSPODÁŘI!!!

 13. Myslím si, že většina komentářů k tomutu článku, který má hlavu i patu, je relevantní….. Souhlasím s tím, že pokud podnikám, tak lížu smetanu, ale když se nedaří, musím se sám postarat a ne jen natahovat paže, státe pomož…… To opravdu zavání socialismem….. Však nikdo zatím nezmínil, že podnikatelé, aby nemuseli platit daně, nakupují tolik aut, že ani v rodině nemají tolik prdelí, které by v těch autech seděliy… Tak holt budou muset místo natahování paží některá auta prodat…..

 14. Plně souhlasím s tím že plačky byly, jsou a budou, hlavně ti co tuto zemi po převratu nově revoluce sametová, rozkradly nezbylo tady postupně našeho nic. Ty se postavily do pozice nadřazených, úspěšných, mocných, protože toto je pro ně jediná hodnota kterou uznávají, kdyby měly jen trochu hrdosti tak by dnes nežebraly peníze od státu, ale oni jsou zase ti co mají žaludek na všechno a tak klidně budou žebráci hlavně když z toho něco kápne přece si neodřeknu dovolenou v KARIBIKU nebo neprodám své luxusní auto to radši budu chvilku žebrákem. Kšeft je kšeft. Toto co je u nás není kapitalismus to je hyenizmus my z řad nižší třídy se umíme uskromnit ale vás to bolí a bude on ten covit si nevybírá jen se podívejte které oblasti jsou napadené samozřejmě bohaté .Vše by se nemělo přepočítávat jen na peníze.

 15. Podnikání po česku = Kapitalizace zisků a socializace ztrát. Aneb my od státu přece nikdy nic nechceme a proč máme vlastně platit daně, vždyť se přece sami o sebe postaráme. Naopak my přece živíme ty „líné, zbytečné“ zaměstnance. – Otázka do pranice, proč si takový ůl ty „zbytečné lenochy“ ve své firmě tedy držel?! Proč blokoval tak vzácnou a chybějící pracovní sílu, pro jiný podnik?
  Pak bum, příjde krize jak vrata a první co po týdnu slyšíme státe dej, nebo tě zažalujem snad i s pánem Bohem, za to že nemámé úspory. Jistě musíme nějak pomoci OSVČ+podnikům, to je snad jasné. Zohlednit předchozí daňová přiznání a odpustit na rok odvody. To musí stačit, vše má svoji mez. Né pomáhat všem i předluženým zombie firmám, neziskovkám a pod.. To za cenu neustálého okrádání střadatelů + sekáním dluhů na prapravnoučata. Je snad už více než jasné, že všichni krizi nemohou přežít. Proto má krize očistný efekt. Když tuto krizi přežijí i ty již před krizí nemocné kusy, bude ta příští krize ještě o to víc bolet a i o to dražší bude.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Akcie Boeingu rychle rostou

Akcie amerického výrobce letadel Boeing dnes znatelně posilují. Na newyorské burze, kde se začalo obchodovat v rámci úterní seance, zhodnocují o až takřka o tři procenta. Důvodem růstu jejich ceny je to, že v Kanadě …

Equa bank se vloni propadl zisk více než o polovinu

Equa bank, vlastněná evropskou společností AnaCap Financial Partners, která vstoupila na tuzemský bankovní trh před osmi lety, včera oznámila své předběžné neauditované výsledky za rok 2020. Klíčový parametr, zisk, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Předvídanost bitcoinu? Bude omezen celkovou zásobou stejně jako zlato,“ říká Dominik Stroukal

Rozhovor
Kryptoměnový svět se bouřlivě rozvíjí. Od roku 2009, kdy vznikly první kryptoměny jsme byli svědky několika vzestupů a pádů. Spousta lidí a firem se snaží z „bitcoinového světa“ udělat víc, než jen „digitální zlato“ a vytvořit standardní finanční produkty. Vloni se cena bitcoinu vyšplhala až k magické hranici 40 tisíc dolarů za jeden bitcoin. Nyní se dá očekávat, že bitcoin může letět strmě dolů až o 80 %, říká …
Rolovat nahoru