Průměrná obchodní cena jedné kilowatthodiny elektřiny bez DPH letos podle portálu Ušetřeno.cz klesla ze zhruba 3,4 tisíce korun na listopadových 2,7 tisíce. V prosinci 2023 přitom tato hodnota přesahovala tři a půl tisíce korun.
Domácnosti se tedy nemusí bát, že se za rozsvícený vánoční stromek nedoplatí. Zejména proto, že provoz tohoto symbolu nejkrásnějších svátků v roce vyjde nanejvýš na desítky korun za měsíc svícení, v případě řetězu z moderních LED diod dokonce na pouhé jednotky korun. A to bez ohledu na to, zda je řetěz omotán kolem stromku v obýváku nebo zdobí balkon či jiné venkovní prostory.
Pohádky za pár korun
Jen kdo chce mít dům nasvícený jako z amerického vánočního filmu, sáhne do kapsy hlouběji. Pokud použije víc metrů girland, ozdobené stromek na předzahrádce a svítící adventní věnec na dveřích, což jsou dekorace o celkovém příkonu zhruba 1,5 tisíce wattů, připlatí si domácnosti podle Ušetřeno.cz za šest hodin svícení denně po dobu jednoho měsíce až více než 700 korun.
Ovšem kdo si před dům postaví svítící stádo sobů, dvoumetrového zářícího sněhuláka a další svítící ozdoby, zaplatí klidně i desetinásobek. Opět platí, že s LED žárovkami to bude o poznání lacinější.
Díru do rodinného rozpočtu neudělá ani tradiční maraton ve sledování pohádek. Hodina před moderním LED televizorem vyjde při aktuálních cenách elektřiny na zhruba třicet haléřů, starší „plazmy“ pak spotřebují přibližně třikrát tolik proudu.
I kdyby tedy rodina před televizí proseděla celý Štědrý večer i oba svátky vánoční, zaplatí jen o pár korun více než v jakékoliv jiné dny roku. Nejdražší vánoční radostí, samozřejmě kromě dárků, tak bude pečení cukroví.
Drahé cukroví
Ušetřeno.cz také vypočítalo, že například dvacetiminutové pečení cukroví v elektrické troubě vyjde v aktuálních cenách elektřiny na čtyři koruny, smažení kapra nebo řízku na elektrické desce po stejnou dobu dokonce jen na tři koruny. Hodina pečení v běžné elektrické troubě s příkonem tři tisíce wattů dnes vychází na ani ne dvacetikorunu.
„I když přičteme kilowatthodinu či dvě, které spotřebuje mixer při přípravě těsta, napečení běžné palety vánočního cukroví pro průměrnou rodinu stěží přesáhne stokorunu za elektřinu. Vánoční cukroví se letos přesto prodraží, a důvodem jsou samozřejmě výrazně vyšší ceny surovin v čele s máslem a vejci,“ upozornil Tomáš Vrňák, energetický analytik Ušetřeno.cz.
Podle nedávného terénního šetření Českého statistického úřadu totiž čtvrtkilová kostka másla stojí v průměru 71 korun, oproti prosinci loňského roku je tak o desítky procent dražší. Stejně výrazně stoupla průměrná cena balení deseti vajec, a i za lískové ořechy zaplatíme o čtvrtinu více než loni.
Průměrná cena pasterovaného polotučného mléka se meziročně sice téměř nezměnila, zatímco hladká pšeničná mouka zlevnila o skoro 16 procent a cukr krystal dokonce o 29 procent. Přesto podle Ušetřeno.cz platí, že vzhledem k vzájemnému poměru výše zmíněných ingredienci v lineckém, vanilkových rohlíčcích a dalších druzích zdraží cukroví o nižší desítky procent, tedy poměrně výrazně.
Přípravy za 300 korun
Svůj výpočet vánoční pohody sestavila také Skupina ČEZ, která se zaměřila výhradně na spotřebu elektrické energie. Také ona dospěla k závěru, že odpírat si správnou vánoční atmosféru kvůli cenám energií nedává příliš smysl.
„I díky výraznému zlevnění v letošním roce totiž vyjde elektřina během vánočních příprav na přibližně 300 korun, tedy asi jako jedna láhev kvalitnějšího vína či vstupenka do kina s malým popkornem,“ uvedl ČEZ.
Konstatoval, že za dvě hodiny zvládne běžná elektrická trouba s příkonem 3 tisíce wattů upéct i dvanáct druhů cukroví, pokud se využije režim horkovzduchu a bude se péct od každého druhu dva plechy najednou. Pokud se k tomu připočítá ještě hodinový provoz kuchyňského mixéru na přípravu těst, spotřebuje se elektřina za 53 korun. Ti, kdo pečou i vánočku, si připlatí 21 korun více.
„Také příprava štědrovečerní večeře vezme víc energie lidem než ze zásuvky. Počítáme-li s 2,5 hodinami nepřetržitého vaření s využitím všech čtyř plotýnek na indukční varné desce s příkonem 7 tisíc wattů, zvládneme uvařit zeleninu na bramborový salát, rybí polévku i osmažit kapra za 124 korun,“ konstatoval ČEZ.
Potvrdil, že finančně nenáročný není ani provoz světelné výzdoby. „Například u venkovního řetězu na ozdobení domu či zahrady s příkonem 12 wattů vyjde svícení pět hodin denně po celý prosinec na 13 korun. Světýlka na stromeček s příkonem 4,5 wattu při pětihodinovém svícení denně vyjdou zhruba na jednu korunu za týden,“ uvedl ČEZ.
O něco dražší je provoz starších řetězů vybavených klasickými žárovkami, kde se příkon může pohybovat i kolem 45 wattů. V takovém případě utratí domácnost při stejném čase svícení zhruba 11 korun týdně. Tedy desetkrát víc, ale stále přibližně jako za dvě housky.