Karel Engliš se konečně dočkal. Po sto letech je na stokoruně, byť jen pamětní

Česká národní banka (ČNB) tento týden vydala pamětní stokorunovou bankovku s portrétem Karla Engliše, českého ekonoma a politika, jenž byl šestinásobným prvorepublikovým ministrem financí a v letech 1934-1939 pak guvernérem Národní banky Československé, předchůdkyně ČNB. Jak informovala centrální banka, tato bankovka je teprve druhou pamětní bankovkou v historii ČNB a zároveň první, která je opatřena hologramem.
Česká národní banka emitovala dvacet tisíc kusů pamětních bankovek s Aloisem Rašínem. Jejich nominální hodnota 100 korun není totožná s prodejní cenou, uvedla centrální banka. Foto: ČNB

„Osobně považuji Karla Engliše za největšího národohospodáře československých a českých dějin. Věřím, že rozhodnutí zobrazit právě Karla Engliše na druhé pamětní bankovce v historii ČNB přispěje k veřejnému docenění jeho osobnosti i jeho odkazu,“ uvedl tento týden guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Engliš dovedl velmi dobře posoudit situaci a navrhnout správná hospodářská opatření. V době tzv. první republiky se mimo jiné zasloužil se o stabilizování československé měny, zpřehlednění tehdejšího státního rozpočtu a vybudování moderního daňového systému, překonání poválečného hospodářského rozvratu a zmírnění dopadů Velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

PSALI JSME:
99 let československé koruny: Od státovek k bankovkám

„Engliš byl průkopníkem teorie cenové stability, která se stala od vzniku samostatné československé koruny určitou protiváhou deflační politiky v podobě zhodnocování koruny. Jeho vizí byla stabilní měna, která je vždy pouze nástrojem, přičemž hlavní je výroba a její konkurenceschopnost,“ dodal guvernér.

Přestože se Engliš významně podílel spolu s Aloisem Rašínem, prvním ministrem financí nově vzniklého Československa, na poválečné měnové reformě, byl současně výrazným odpůrcem jeho deflační politiky. Rašín prosazoval striktní rozpočtovou politiku a snažil se posílit československou měnu, čímž ovšem prohloubil i dopad hospodářské krize na tuzemský průmysl a export.

PSALI JSME:
99 let československé měny: Proč se desetikoruně říká „pětka“?

„Umělecký návrh podoby pamětní bankovky je dílem akademické malířky Evy Haškové,“ informovala mluvčí ČNB Markéta Fišerová. Na lícní straně bankovky je unikátní hologram s motivem Řádu Tomáše Garrigue Masaryka. Ústředním obrazovým motivem rubové strany je dvojice Gigantů z průčelí budovy Clam-Gallasova paláce v Praze, někdejšího prvorepublikového sídla ministerstva financí.

Pamětní bankovku s Karlem Englišem vytiskla Státní tiskárna cenin. Na lícní i rubové straně je řada tradičních ochranných prvků českých bankovek, mezi něž patří například vodoznak, ochranný proužek, skrytý obrazec, mikrotext nebo soutisková značka, která při průhledu tvoří Englišovy iniciály KE. Engliš už v roce 2019 „zacinkal“ na sérii dvacetikorun s portréty tří nejvýznamnějších meziválečných finančníků vedle Aloise Rašína a Viléma Pospíšila.

PSALI JSME:
Každému z nás může v peněžence zacinkat malý poklad. Většina ho ale nepozná

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.