Karel Engliš se konečně dočkal. Po sto letech je na stokoruně, byť jen pamětní

Česká národní banka (ČNB) tento týden vydala pamětní stokorunovou bankovku s portrétem Karla Engliše, českého ekonoma a politika, jenž byl šestinásobným prvorepublikovým ministrem financí a v letech 1934-1939 pak guvernérem Národní banky Československé, předchůdkyně ČNB. Jak informovala centrální banka, tato bankovka je teprve druhou pamětní bankovkou v historii ČNB a zároveň první, která je opatřena hologramem.
Česká národní banka emitovala dvacet tisíc kusů pamětních bankovek s Aloisem Rašínem. Jejich nominální hodnota 100 korun není totožná s prodejní cenou, uvedla centrální banka. Foto: ČNB

„Osobně považuji Karla Engliše za největšího národohospodáře československých a českých dějin. Věřím, že rozhodnutí zobrazit právě Karla Engliše na druhé pamětní bankovce v historii ČNB přispěje k veřejnému docenění jeho osobnosti i jeho odkazu,“ uvedl tento týden guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Engliš dovedl velmi dobře posoudit situaci a navrhnout správná hospodářská opatření. V době tzv. první republiky se mimo jiné zasloužil se o stabilizování československé měny, zpřehlednění tehdejšího státního rozpočtu a vybudování moderního daňového systému, překonání poválečného hospodářského rozvratu a zmírnění dopadů Velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

PSALI JSME:
99 let československé koruny: Od státovek k bankovkám

„Engliš byl průkopníkem teorie cenové stability, která se stala od vzniku samostatné československé koruny určitou protiváhou deflační politiky v podobě zhodnocování koruny. Jeho vizí byla stabilní měna, která je vždy pouze nástrojem, přičemž hlavní je výroba a její konkurenceschopnost,“ dodal guvernér.

Přestože se Engliš významně podílel spolu s Aloisem Rašínem, prvním ministrem financí nově vzniklého Československa, na poválečné měnové reformě, byl současně výrazným odpůrcem jeho deflační politiky. Rašín prosazoval striktní rozpočtovou politiku a snažil se posílit československou měnu, čímž ovšem prohloubil i dopad hospodářské krize na tuzemský průmysl a export.

PSALI JSME:
99 let československé měny: Proč se desetikoruně říká „pětka“?

„Umělecký návrh podoby pamětní bankovky je dílem akademické malířky Evy Haškové,“ informovala mluvčí ČNB Markéta Fišerová. Na lícní straně bankovky je unikátní hologram s motivem Řádu Tomáše Garrigue Masaryka. Ústředním obrazovým motivem rubové strany je dvojice Gigantů z průčelí budovy Clam-Gallasova paláce v Praze, někdejšího prvorepublikového sídla ministerstva financí.

Pamětní bankovku s Karlem Englišem vytiskla Státní tiskárna cenin. Na lícní i rubové straně je řada tradičních ochranných prvků českých bankovek, mezi něž patří například vodoznak, ochranný proužek, skrytý obrazec, mikrotext nebo soutisková značka, která při průhledu tvoří Englišovy iniciály KE. Engliš už v roce 2019 „zacinkal“ na sérii dvacetikorun s portréty tří nejvýznamnějších meziválečných finančníků vedle Aloise Rašína a Viléma Pospíšila.

PSALI JSME:
Každému z nás může v peněžence zacinkat malý poklad. Většina ho ale nepozná

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zklidnění na devizových trzích

Po předchozích volatilních týdnech byl tento ve znamení zklidnění situace na globálním devizovém trhu. Dolar si v podstatě držel vůči euru relativně silné úrovně v blízkosti hladiny 1,06 USD/EUR.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.