Karel Hašler dal jméno slavným bonbónům. Cucáme je už 100 let

Snad každý Čech aspoň jednou v životě ochutnal nezaměnitelnou chuť Hašlerek, bonbónů s chutí anýzu ve spojení s dalšími bylinkami – mátou, jitrocelem a meduňkou. Je to přesně 100 let, co se jmenují podle slavného písničkáře Karla Hašlera. Dodnes patří mezi nejprodávanější bonbóny.
Jsou tu s námi už sto let... Foto: Autor/FAEI.cz

Je to krátká věta, která se však výrazně zapsala do české historie. „Nenamítám ničeho proti tomu, abyste vyráběli a prodávali cukrovinky pod značkou Hašlerky. S úctou Karel Hašler.“ Pochází z prosince 1920, napsaná byla v podzemním kabaretu slavného pražského paláce Lucerna. Od té doby se tmavé bonbóny nazývají Hašlerky. Cucáme je tedy už sto let.

Stvořitelem Hašlerek byl František Lhotský. Narodil se v roce 1884. Od svých jednadvaceti let pracoval jako prodavač v potravinách, kde také získal představu, jakým směrem se jeho život bude ubírat.

„V roce 1912 zakládá vlastní jednatelství a komisionářství s lahůdkami a potravinářským zbožím, které krátce nato rozšíří o velkoobchod s cukrovinkami. V roce 1918 ohlašuje vlastní výrobu cukrovinek v dílně na Vinohradech, začíná vyrábět i větrové bonbony značky Caruso,“ uvádí se na internetových stránkách společnosti Nestlé, která v současnosti slavné bonbóny vyrábí.

PSALI JSME:
Změnou obalů výrobků Nestlé spotřebuje méně plastů. Až 20 tun ročně

Každý si mě bude brát „do huby“

Písničkář a skladatel Karel Hašler je autorem mnoha dodnes populárních písní, například Ta naše písnička česká, Po starých zámeckých schodech nebo Pětatřicátníci. Hrál také v Národním nebo Vinohradském divadle.

V roce 1920 ale měl potíže s hlasivkami, kvůli čemuž na čas přestal vystupovat. V tu dobu ho Lhotský požádal, jestli by své bonbóny Caruso (podle slavného italského tenora – pozn. aut.) mohl přejmenovat na Hašlerky. Chtěl totiž pro svůj výrobek nějaké jiné slavné jméno – české.

Hašlerovi se to zprvu moc nelíbilo, tvrdil, že si ho bude každý brát „do huby“. Lhotský mu ale odpověděl, ať se na nabídku podívá z druhé, lepší stránky. Bude-li jeho jméno napsáno na obalech bonbónů, které se prodávají po celé republice, získá zadarmo tu nejlepší reklamu, jakou si může přát.

Od 13. prosince 1920 tak cukrovinky proti chrapotu a kašli nesou jméno Hašlerky. Krátce nato vznikl i slogan: „Hašler kašle, nevadí, Hašlerky ho uzdraví.“ Nakonec bylo nové pojmenování bonbónů prospěšné jak pro Hašlera, tak pro Lhotského.

Reprofoto: Nestlé

Koncentrák, znárodnění

Obchod s Hašlerkami jen kvete, a tak Lhotský musel přesunout výrobu do větších prostor do Michle, kde spolu s novou fabrikou vznikly rovněž byty pro zaměstnance. Na reklamě spolupracuje s předními grafiky, bonbony rozvážejí speciální dodávky s karoserií ve tvaru Hašlerek.

První tragédie přišla po okupaci. Karel Hašler i přes zákaz zpíval národní a vlastenecké písně. Poprvé byl zatčen začátkem roku 1941, podruhé v září téhož roku – přímo během natáčení filmu Městečko na dlani. Skončil v koncentračním táboře Mauthausen, kde v prosinci 1941 na následky mučení umírá.

Po komunistickém převratu v únoru 1948 potkal nedobrý osud i Františka Lhotského, když ho akční výbor vyhnal z jeho vlastní továrny a výrobnu populárních bonbónů znárodnil. Hašlerky byly vyráběny coby produkt Pražských čokoládoven. Ani změna režimu jim ale neubrala nic na popularitě.

Lhotský zemřel v roce 1954, o rok později se výroba přestěhovala do závodu Sfinx v Holešově. Dnes je součástí švýcarské firmy Nestlé. A Hašlerky nadále patří mezi nejoblíbenější bonbóny. „Přesně to jsou Hašlerky, jak je znáte už odjakživa,“ uvádí Nestlé na svém webu. „Dokazují, že zůstat originálem, zůstat svůj, je i v dnešní době možné.“

PSALI JSME:
Tlustí Češi utratí za sladké 400 korun měsíčně, dopřávají si ho víc než alkoholu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.