Kartou v e-shopech platí téměř polovina Čechů

Průzkum
Při nákupu zboží v e-shopech volí platbu kartou on-line již téměř každý druhý Čech (44 %), vyplývá z letošního průzkumu realizovaného agenturou Ipsos na vzorku 1050 respondentů pro společnost GLS. Nejčastěji kartou na internetu platí mladí lidé ve věku 18 až 26 let (58 %), obliba však rok od roku roste také u starší generace (z 27 % v roce 2019 na letošních 29 %).
Kartou v e-shopech platí téměř polovina Čechů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle každoročních průzkumů balíkového přepravce platba kartou v e-shopech od roku 2016 nepřetržitě stoupá – za posledních pět let celkem o 19 procentních bodů. Každý týden přitom platí kartou na internetu pětina lidí (20 %), zároveň však osm procent respondentů uvádí, že tuto formu placení zásadně nevyužívá. Převažují mezi nimi starší lidé ve věku 54 až 65 let a lidé s nižším vzděláním.

Platba kartou on-line je doménou především mladších generací. Nejvíce takto platí lidé ve věku 18 až 26 let (58 %), naopak starší generace si na tuto metodu teprve zvyká. „Oproti předchozím rokům se ale situace postupně zlepšuje a přibývá seniorů, kteří jdou s dobou a s přehledem zvládají on-line nakupování i placení kartou. Částečně tomu přispěla také pandemie koronaviru, ale i skutečnost, že platba kartou bývá obecně levnější,“ říká ředitel GLS Česká republika Pavel Včela.

Z průzkumu také vyplývá, že zájem o dobírku v hotovosti i kartou v České republice dlouhodobě klesá. Aktuálně využívá tuto formu placení 18 procent lidí, ještě v loňském roce to bylo 22 % a před pěti lety tento způsob platby preferovalo 34 % lidí. Platbu na dobírku v hotovosti dnes využívá přibližně jeden z deseti Čechů (11 %), platbu kartou při přebírání balíku pouze sedm procent lidí. Jde zejména o seniory a lidi žijící v menších obcích do 5 000 obyvatel.

PSALI JSME:
Chargeback, ochrana při placení kartou

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Češi se připravují na druhou vlnu, skupují notebooky

Obchody s elektronikou hlásí citelně zvýšení zájem Čechů o nákup notebooků, podobných zařízení či příslušenství typu webkamer nebo mikrofonů. Tuto nákupní horečku nyní stupňuje obava ze závažného průběhu druhé vlny …

Fixace ceny elektřiny se teď domácnostem nevyplatí

Cena elektřiny se na pražské burze letos citelně propadla. Jen otázkou času je, kdy se tento propad projeví v konečné ceně elektřiny pro domácnosti. Zatím platí, že domácnosti by měly odolat různým nabídkám k fixaci …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Praha zlevnila. Většina Čechů se ale stejně nerozšoupne

Glosa
V centru Prahy je to jak po vymření. Připomíná přímořské letovisko mimo sezónu. Už i Němci prchli, museli, říkají dva stánkaři u rožně na Staromáku. Číšníci v restauracích kolem Orloje nebývale úslužně lákají i Čechy k posezení pod plynovými hořáky na zahrádkách. Úsměv je to ale většinou dosti nucený.
Rolovat nahoru