Katechismus pro děti v praxi: Prostě nemůžeš mít všechno, jasný?!

NázorTéma týdne
Karmelitánské nakladatelství uvedlo koncem minulého měsíce na trh sedmé pokračování knihy Youcat pro děti. Cílí na děti prvního stupně základních škol (1. až 5. třída – pozn. red.) a na jejich rodiče. Katolické Desatero přepsané do „dětského jazyka“, nazvané Deset pravidel hry, ale vyvolává řadu otázek.
Na úvod knihy si vzal slovo papež František: „Nemlčte, až na vás děti začnou dotírat svými otázkami…“ Reprofoto: youcat.com

Podle informací nakladatelství je čeština teprve čtvrtým jazykem, do něhož byla knížka přeložena. V Česku přitom v boha nevěří zhruba polovina populace a je tedy jednou z nejateističtějších zemí na světě.

Reprofoto: Karmelitánské knihkupectví

Tým autorů knížky Youcat pracoval na knize od roku 2013. Zvolili přitom moderní způsob tzv. community writing: Testování textu přímo na adresátech a zohlednění zpětné vazby do knihy.

Autory jsou tak prý v širším smyslu slova i rodiče, učitelé, kněží, moderátoři dětských společenství z Rakouska, Slovenska a Německa a také přibližně 60 dětí, které dávaly zpětnou vazbu.

Otázkou je, nakolik se na dětském katechetickém „desateru“ v češtině podíleli původní kolektivní autoři, a nakolik jde o případné zkreslení zaviněné překladem (Jindra Hubková).

Výsledkem v každém případě je, kromě jiného, devatero (deváté a desáté přikázání bylo spojeno do jednoho), v němž naleznete deset (!) vykřičníků:

 1. Bůh se skvěle vyzná. On říká věci tak, jak jsou. Není nikdo důležitější než on.
 2. Nevykládej o Bohu hloupé vtipy a nikoho neposílej k čertu!
 3. Vydechni si u Boha!
 4. Měj úctu k rodičům!
 5. Nesnaž se nikoho vyřídit. Nebo dokonce zabít. Nemávej pěstí! Nevracej ránu!
 6. Žiješ-li v manželství, dodržuj svůj slib věrnosti.
 7. Nekraď!
 8. Nelži! Neudávej! Už žádné nelegální stahování!
 9. & 10. Prostě nemůžeš mít všechno, jasný?!

PSALI JSME:
„Děda Mráz je Santa, který se dal ke komunistům,“ říká kardinál Dominik Duka

Devatero-desatero je názorným příkladem toho, jak katolická církev v současné době selhává v šíření své propagandy, nebo chcete-li, svého píár:

 1. Jak asi šestileté dítě vnímá informaci, že je někdo důležitější, než jeho rodiče? A navíc, koho v životě nikdy nevidělo?
 2. Kolik věřících dětí prvního stupně základní školy zná nějaký vtip o bohu a kolik z nich je vypráví? Co znamená „hloupý vtip“ a kdo posoudí, že vtip je skutečně „hloupý“? Opravdu dnes posílají děti někoho „k čertu“? Živě si představuji onu debatu dvou školáků, kterou jeden z nich ukončuje slovy: „Čert aby tě vzal…“ A mimochodem, v českých reáliích a tedy i tuzemské pohádkové tvorbě jsou obvykle čerti nešikové a docela sympaťáci…
 3. „Vydechnout si“ ve smyslu odpočinout si už se v běžné češtině příliš nepoužívá. A vydechnout si u boha? Kdy? Jen sedmý den, nebo během celého víkendu, tedy včetně soboty? Šest dnů práce a sedmý den pro odpočinek – to se v tuzemsku praktikovalo naposledy v šedesátých letech…
 4. Měj úctu k rodičům. Ke všem anebo jen ke svým? Viz – cti otce svého i matku svou…
 5. Přikázání Nezabiješ „přeložené“ do „dětského českého jazyka“? Selhání kolektivních autorů nebo překladatelky? Nemávej pěstí? Pěstí se vyhrožuje a rukou se mává na pozdrav… Mávat pěstí se proto zdá být nově objeveným básnickým protimluvem.
 6. Pokud je „desatero“ cíleno na děti prvního stupně, lze předpokládat, že žádné z nich nežije ve svazku manželském. Sňatky v ČR jsou možné až pro starší patnácti let a to až poté, co jsou zplnoletněni. Manželský slib věrnosti je tedy pro cílovou skupinu irelevantní.
 7. „Nekraď“ lingvisticky zní jako výzva někomu, kdo již krade (anebo kdo tak má v úmyslu učinit), a jako imperativ, aby s tím přestal (anebo nezačal). Výklad původního „nepokradeš“ přitom zní jasně: Nikdy si nevezmeš nic, co ti nepatří.
 8. Tohle nás v redakci taky dostalo do varu. „Nelži! Neudávej! Už žádné nelegální stahování!“ Nelegální stanování je formou krádeže duševního vlastnictví, čili patří k „nepokradeš“. Formulace „už žádné“ přitom nabízí interpretaci, že k tomu již v minulosti došlo. A udávání? Je udávání anonymizovaným způsobem předání informací nebo něčím jiným? Srovnej s originálem: „Nepromluvíš křivého svědectví proti bližnímu svému.“
 9. Chápu, že děti na prvním stupni nemohou úplně do detailu rozumět tomu, co znamená „Nepožádáš manželky bližního svého.“ A chápu, že je cílové věkové skupině obtížně vysvětlitelné přikázání „Aniž požádáš statku jeho.“ Ale spojit tato přikázání dětem do kategorického příkazu/zákazu ve stylu „Prostě nemůžeš mít všechno, jasný?!“ To jako vážně? A kde je vysvětlení? Proč nemůžu mít všechno? Mimochodem: Na úvod knihy si vzal slovo papež František: „Nemlčte, až na vás děti začnou dotírat svými otázkami…“

PSALI JSME:
Tomáš Halík: O Ježíškovi nelžete. Dítě není malý hlupáček

„Soudruzi“ z Německa – anebo z Vatikánu – zřejmě někde udělali chybu. A rozpouštějící se filmová umělohmotná lžička v horké vodě je však pouhou nicotností proti tomu, jak zpackané „kate-deva-desa-tero“ může ovlivnit život dětí, jimž jejich blízcí koupí knížku Karmelitánského nakladatelství za doporučenou cenu 499 korun.

A pokud si ji někdo z mého okolí koupil, čestně prohlašuji, že po ní vůbec nedychtím, jakož po ničem, co patří bližnímu mému. Ostatně nikdo z nich dnes nemá otroka či otrokyni, býka anebo osla. Prostě nemůžu mít všechno, jasný?!

×
 1. Pane autore, jste přesvědčen o tom co jste napsal? Po kritice má následovat informace o tom, jak je to správně! tedy kde je vaše nabídka ? jak se jmenuje kniha-metodická pomůcka kterou jste napsal a vymyslel vy a která je na rozdíl od vámi kritizované správná a lepší ? Existuje ? nebo pouze urážíte a melete nesmysly?

 2. Ateističtí novináři by měli prestat psát o vecech, kterym nerozumí. Ještě stále Vy ateisté nechápete, že desatero, ať už jde o tohle nebo to co je v bibli, se nemá brát doslova? Pokud vše, co je v Bibli berete doslova, tak je jasné, že ne všechno co je napsane je v pohodě.
  Ale tak, ateistům se těžko vysvětluje. +

  • Připadá mi to poněkud mimo! Kdo chce o biblických myšlenkách něco psát, měl by Bibli opravdu znát (nikoli jakýkoli katechismus). A pokud se někdo skutečně o biblické pravdě – na základě poznání a srovnávání přesvědčí, měl by pak (jsa věřící) pochopit, že těmto skutečnostem bychom se měli přizpůsobovat my, nikoli biblické myšlenky nám…..

  • My ateisté to chápeme. Bible sice říká “Nepokradeš”, ale věřící klidně něco šlohne, odříká 10x zdrávas a při nejhorším si zajde ke zpovědi.

 3. Slovickareni a prekrucovani. Asi jen u nas ziji lide presvedceni o tom, ze rozumi naprosto vsemu a proto muzou vse hodnotit a vyjadrovat se k tomu. Autor clanku je k smichu. Co kdyby cirkev zacala hodnotit vase zpravy?

  • Ańo, souhlasím, ať církev začne hodnotit zprávy na tomhle webu. (ironie). Mirku, sám jste příkladem člověka, který žije v přesvědčení, že všemu rozumíte, musíte vše hodnotit a vyjadřovat se k tomu. Jinak byste do diskuse nenapsal, ne? 🙂

 4. Článek napsal někdo, kdo Bibli ani Desatero nezná, a kritikou se snaží být hrozně chytrý a vtipný. Ale když už logika, tak logika. Věta:”„Prostě nemůžeš mít všechno, jasný?!“ To jako vážně? A kde je vysvětlení? Proč nemůžu mít všechno? ” – Desatero je Desatero Božích PŘIKÁZÁNÍ, nikoli desatero Božích rozprav o tom proč co a jak má být. Když něco přikazuji, nevysvětluji proč. Prostě proto, že je to přikázání…. neasi

  • Miku, věta „Prostě nemůžeš mít všechno, jasný?! To jako vážně? A kde je vysvětlení? Proč nemůžu mít všechno?” – jsou celkem 4 věty. Mne v článku, pokud jde o přikázání, více zaujala věta papeže Františka: „Nemlčte, až na vás děti začnou dotírat svými otázkami…“

 5. S článkem nesouhlasím, protože v mnoha ohledech dělá z dětí hloupé blbečky. Pčřkázání jsou jednou daná a rozprávět o nich se dá snad jedině ve zpovědnici. Dítě dobře ví, že rodiče nemají na všechno rozum, že existuje nějaká vyšší pravda, potřebuje mantinely. Zbytečné pitvání něčeho, co je věřícím i jejich dětem dávno známo a je to pouze shrnuto do bodů. Někdo je zas velmi chytrý a plete se do věcí, kterým nerozumí.

 6. No, ono je to v podstatě jedno.
  Normální člověk to nikdy nekoupí a věřící stejně do svých dětí lijí pitomosti, tak jako tak, takže tahle jedna navíc se už ztratí.

 7. Dobrý den, jako redaktora zmíněné publikace mne mrzí, že autor danou knihu ani neměl v ruce. Dané věty jsou rozmístěné na stranách 166 a 167. A my jsme z nich vybrali ony parafráze. Těsně předtím je jednak Desatero v katechetické podobě (“originál”, o kterém mluví nejspíš pan Erben) a pod tím výzva malým čtenářům: Dá se převést Desatero do moderního jazyka? Zkus to sám! Jak bys to řekl vlastními slovy?
  Z pedagogického hlediska je to podle mě to nejlepší, co pro osvojení jednoho z nejstarších etických pravidel na světě můžeme udělat. “Jak bys to řekl vlastními slovy?”
  V dotisku zvážím “mávání” a “vyhrožování pěstí” i “neber si, co není tvoje”, ale co bych si vyprošoval, je mýlka, že žádné z dětí na 1. stupni ZŠ nemá oddané rodiče. To je totální pitomost. Statistiky říkají, že polovina dětí se RODÍ do nesezdaných párů, ale téměř 80 % dalších potomků již žije v rodinném prostředí. Sám jsem několik z nich oddal a byly to skvělé rodiny.

  • Dobrý den, děkujeme za Váš komentář.
   K Vámi uváděné mýlce – v textu se píše přesně toto: “Pokud je „desatero“ cíleno na děti prvního stupně, lze předpokládat, že žádné z nich nežije ve svazku manželském. Sňatky v ČR jsou možné až pro starší patnácti let a to až poté, co jsou zplnoletněni. Manželský slib věrnosti je tedy pro cílovou skupinu irelevantní.”
   V textu se rozhodně nikde nepíše -a to ani mezi řádky – že “žádné z dětí na 1. stupni ZŠ nemá oddané rodiče”.
   Redakce

   • Omlouvám se za uspěchané čtení.
    Pokud tedy napodruhé čtu dobře, co mínil autor, jemu přijde irelevantní, tedy bez významu, aby se v dětech podporovala odmalička věrnost k partnerům? Neboli, až budeš žít v manželství, buď věrný? Jako že si děti tuto otázku nekladou?
    Kladou. A mají-li si něco představit pod Nesesmilníš (v biblických překladech stojí Nezcizoložíš), pak je to toto.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Jeroným Pražský. Upálen rok po Husovi

Že na dnešní den připadá výročí upálení mistra Jana Husa, vědí snad všichni Češi, Moravané a Slezané. Skoro každý rok mají díky svátku, jenž jeho odkaz připomíná, o den volna navíc. Že ale na témže místě v německé …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru