Kauza EMTC graduje: Bárta žádá o oddlužení, věřitelé o vstup státního zastupitelství do řízení

Pokračující insolvenční řízení podnikatele Tomáše Bárty a jeho společnosti EMTC-Business vyneslo na povrch nové skutečnosti, kvůli nimž dluhopisoví investoři dál zůstávají na pochybách.
Jednatel akciové společnosti EMTC – Czech Tomáš Bárta. Reprofoto: ochranainvestorupopravde.cz

Podnikatel namísto avizovaného plánu reorganizace za část vystavených dluhopisů ze skupiny EMTC převzal osobní ručení a zažádal o povolení vlastního oddlužení. Společnost EMTC-Business podle hospodářských výsledků za rok 2018 vygenerovala ztrátu přes jednu miliardu korun a jeden z věřitelů – s ohledem na možné nepoctivé záměry dlužníka – podal podnět ke vstupu státního zastupitelství do insolvenčního řízení firmy.

Akciová společnost Denelio Finance, která je jedním z dluhopisových věřitelů mateřské společnosti EMTC-Czech podala z důvodu ochrany veřejného zájmu k Městskému soudu v Praze podnět ke vstupu státního zastupitelství do insolvenčního řízení dlužníka ETMC-Business, která celkem 19 věřitelům dluží přes šest a půl milionu korun. Firma současně zpochybnila věrohodnost dlužníkem navrženého insolvenčního správce.

Dokument byl reakcí na výzvu ze dne 8. listopadu 2019, aby třetí osoby, jejichž práva mohou být dotčena, soudu sdělily skutečnosti, nasvědčující tomu, že jednatel společnosti, Tomáš Bárta, insolvenčním návrhem, který na sebe sám podal, sleduje nepoctivý záměr. Společnost Denelio Finance upozornila na fakt, že u dlužníka docházelo k nestandardním převodům majetku a právním jednáním, jež mohou vést k poškození některých věřitelů.

Firma upozornila zejména na vnitroskupinové machinace s postoupením pohledávek na společnosti Duverger a Leffinqwell, které v důsledku toho mají za dlužníkem majoritní výši pohledávek, jež odkoupily těsně před podáním insolvenčního návrhu. Dlužník k nim však neposkytl doklady prokazující odpovídajícího plnění (služeb nebo peněžitých prostředků – pozn. red.). Zmíněné společnosti navíc odhlasovaly přijetí dlužníkem navrhovaného reorganizačního plánu ještě předtím, než byl reálně sestaven.

PSALI JSME:
Po Bártovi čelí insolvenci i jeho firma EMTC-Business

Ze spisu také plyne, že mělo dojít k vyvádění majetku ze skupiny EMTC na třetí osoby, včetně pohledávky za společností Bohemia Energy entity ve výši přes 105 mil. Kč. Tato pohledávka byla v roce 2017 v tichosti postoupena akciové společnosti ALKONY-CZ, přičemž úplata za postoupení pohledávky není veřejně známa.

„Nelze tudíž vyloučit, že takové jednání může vést k poškození věřitelů EMTC,“ zní z uvedeného návrhu. Až do září 2019 byla součástí skupiny dlužníka také společnost Třebešín mateřská škola. I ta byla ale převedena na třetí osobu. „Úplata za převod podílu není z veřejně dostupných zdrojů zjistitelná. Nelze tudíž opět vyloučit, že takové jednání mohlo vést k poškození věřitelů EMTC,“ stojí dále v dokumentu.

Společnost Denelio Finance také upozornila na pochybnosti o možné podjatosti dlužníkem navrhovaného insolvenčního správce, který byl již v minulosti pokutován za nesprávný postup v jiných řízeních.

Autorka je tisková mluvčí serveru www.rizikovedluhopisy.cz
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Firemní dluhopisy za miliardy vydávají i zjevně rizikové firmy

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Fintech je pánský klub. Ženy v něm nemají místo

Ženy to v odvětví fintechu nemají jednoduché. Investorky i investoři jim svěřují jen necelé procento kapitálu, které do tohoto rychle rostoucího odvětví proudí. V posledních letech se navíc postavení žen ve fintechu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Analýza
Ani koronavirová pandemie nezastavila zdražování nových bytů a rodinných domů. V hlavním městě, kde jsou průměrné ceny nemovitostí nejvyšší, si už podle tamního Institutu plánování a rozvoj jsou aktuální prodejní ceny už mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů. Ceny ale rostou také v dalších městech a pro mnohé lidi jsou nedostupné.
Rolovat nahoru