Každá třetí škoda z úrazového pojištění vzniká při zimních sportech

Ačkoli se zimním sportům věnují Češi jen pár měsíců v roce, patří mezi nejrizikovější. Každá třetí škoda z úrazového pojištění vznikne právě při zimních sportech. Ve své zprávě to zveřejnila ERV Evropská pojišťovna. Její údaje dokládají zkušenosti Horské služby, například v předposledním únorovém týdnu zasahovali záchranáři v Krkonoších u 269 případů.
Zimní sporty patří k nejvíce nebezpečným. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vůbec nejnebezpečnějším zimním sportem je lyžování, při němž je celá třetina úrazů vážná, a také snowboarding, u kterého k vážnému zranění dochází dokonce ve více jak polovině případů. Nejvážnější jsou zranění, která vzniknou nárazem do pevné překážky – například stromu nebo sněžného děla.

Horská služba přitom každoročně eviduje více než deset tisíc zásahů. Značnému počtu úrazů se přitom dá předejít dodržováním základních pravidel Mezinárodní lyžařské federace.

Kolena či zápěstí

„Riziko nehod a úrazů je na sjezdovce výrazně vyšší než u většiny ostatních sportů. U mužů je zranění na lyžích či snowboardu druhým nejčastějším hned po fotbale. U žen jde o nejrizikovější sporty vůbec. Nutno také podotknout, že oproti míčovým hrám se lyžování a snowboarding provozují jen několik týdnů v roce,“ řekl Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

PSALI JSME:
Pravidla bezpečnosti na sjezdovce nezná ani třetina vyznavačů zimních sportů

Při lyžování se nejčastěji zraní koleno, a to ve čtyřiceti procentech úrazů. Tato část těla je totiž při pádu i samotném sjezdu silně přetěžována. Výjimečné nejsou ani úrazy v oblasti ramen a horních končetin způsobené zejména pády nebo kolizemi s druhým lyžařem. Hrozí jejich pohmoždění, vykloubení nebo zlomení.

Na snowboardu vedou úrazy zápěstí (28 % úrazů), kterými se snowboardista snaží zbrzdit pád. Nejvážnější jsou pak úrazy hlavy a páteře způsobené nárazem do pevné překážky.

(Ne)pomohla helma

Právě náraz do stromu byl důvodem vážné nehody koncem února ve skiareálu Králičák ve Starém Městě, o níž na svých stránkách informovala Horská služba. „Paní vyjela ze sjezdovky, narazila do stromu a utrpěla závažná poranění hlavy a hrudníku,“ uvedl Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky. S ošetřením a transportem pak pomohli přítomní lyžaři a obsluha skiareálu.

PSALI JSME:
Lyžařská helma není samozřejmostí, těžký úraz vyjde na půl milionu

Záchranáři museli posléze vyrazit ještě k další nehodě, která se odehrála na lesní sjezdovce na Ovčárně. Náctiletá lyžařka tam také narazila do stromu. Naštěstí měla helmu, takže zřejmě utrpěla „jen“ otřes mozku. Vrtulník odvezl dívku do ostravské fakultní nemocnice.

„Zatímco slečnu na Ovčárně helma nepochybně zachránila od těžšího úrazu, paní pod Kralickým Sněžníkem mohla absence ochranných prvků naopak stát život,“ upozornil Kaller.

Předposlední únorový týden zase Horská služba v Krkonoších vyrážela k největšímu počtu případů v této sezoně. O jarních prázdninách totiž lyžařské areály doslova praskají ve švech, plné jsou také běžecké tratě.

„Ruku v ruce s tím se jako vždy zvyšuje počet úrazů a dalších nehod. Od pondělního rána do neděle večer jsme tak v našem pohoří zasahovali v 269 případech. Takové množství výjezdů jsme od 1. prosince, kdy pro nás zimní sezóna začíná, neměli,“ poznamenal Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.

PSALI JSME:
Pět tipů, jak se vyhnout pojistnému karambolu na sjezdovce

Úrazům lze předcházet

Při dodržování základních pravidel Mezinárodní lyžařské federace lze přitom mnoha úrazům předejít. Na co by si tedy lyžaři a další turisté a sportovci měli dát na horách zvláště pozor?

Každý, kdo chce vjet na sjezdovou trať nebo se chce po zastavení opět rozjet, by se měl nejprve rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní. Přijíždějící zezadu by měl zvolit svou jízdní stopu tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

Důležité také je myslet na správné místo pro zastavení. Každý by se měl vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji. V praxi to znamená, abychom zbytečně „nepřekáželi“ – tedy nezdržovali se na místech, kde nejsme dobře vidět nebo kde při postávání můžeme ztížit průjezd ostatním.

„Bohužel právě toto pravidlo lidé porušují nejvíce a ani si neuvědomují, že tím ohrožují mj. sami sebe. Často se pak stává, že lyžař zastaví pod hranou sjezdovky, kde se pro ostatní stane zcela neviditelným a v ten moment vzniká vysoké riziko srážky“ řekl Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

PSALI JSME:
Na hory během jarních prázdnin letos vyrazí přes polovinu tuzemských lyžařů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Kolik stojí srnec v kufru vašeho auta?

Jedete si v pohodě na rovném úseku silnice mezi poli a najednou zaznamenáte ránu. Nijak velkou, spíš tlumenou. Ve zpětném zrcátku nic nevidíte a až doma zjistíte, že máte rozbitou čelní masku vozu. Tak to jsem asi …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB