Každý Čech loni platil kartou 58 krát

Platební karty se v tuzemsku používají čím dál víc. Loni v Česku denně probíhalo 1,5 milionu plateb. Trhu jednoznačně dominují debetní karty, jež představují osm z deseti vydaných.

Kreditní karty jsou již opravdu běžnou součástí života v Česku. Foto: Pixabay

Podle údajů Sdružení pro bankovní karty loni proběhlo 580,5 milionu plateb kartou. Jejich finanční objem pak přesáhl 447 miliard korun. Oproti roku 2006 to přestavuje 3,3 násobek.

Za posledních 10 let přesáhl celkový objem bezhotovostních plateb kartou u obchodníků 2,5 bilionu korun. Z toho 317,2 miliard korun tvořily bezkontaktní platby. Ty loni zaznamenaly v meziročním srovnání 82 procentní nárůst. Na internetu Češi za deset let kartami zaplatili 75,5 miliardy korun.

V posledních 10 letech také dvojnásobně vzrostl počet obchodníků, kteří přijímají platební karty. Platební karty se staly zcela běžnou součástí života. Důkazem je nejen stoupající počet platebních transakcí, ale i to, že se s nimi platí stále nižší částky. Bezkontaktní platby totiž dovolují platby již od jedné koruny a Češi toho využívají. A tak zatímco v roce 2006 měla průměrná platba kartou hodnotu 1 144 korun, loni už to bylo jen 771 Kč.

Trhu karet vévodí debetní karty – osm z deseti vydaných karet je právě tohoto druhu. Stoupá využívání především bezkontaktních karet – z celkových 11,4 milionu vydaných platebních karet v roce 2015 jich celé tři čtvrtiny tvořily právě bezkontaktní. Zájem ale roste i o takzvané předplacené karty, které banky nabízejí od roku 2014. Za pouhé dva roky jich bylo vydáno 57 tisíc, meziroční růst mezi lety 2014 a 2015 přitom činil 223 procent.

Zájem naopak klesá o charge karty, a to dlouhodobě – za posledních 10 let o 30 procent. Využívat se přestávají i virtuální karty, které zaznamenaly meziroční pokles, a to o 15 procent. Kreditní karty sice z desetiletého pohledu zaznamenaly více než dvojnásobný růst, v poslední době ale čelí stagnaci – mezi lety 2014 a 2015 jejich počet zůstal téměř nezměněn.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Kolik stojí dítě?

Náklady na výchovu a výživu dítěte (do 18 let věku) v současnosti dle kvalifikovaného odhadu činí zhruba 1,6 milionu korun (podrobnější rozpis v závislosti na věku dítěte – viz níže). Řadu párů takto vysoké náklady …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru