Každý Čech loni platil kartou 58 krát

Platební karty se v tuzemsku používají čím dál víc. Loni v Česku denně probíhalo 1,5 milionu plateb. Trhu jednoznačně dominují debetní karty, jež představují osm z deseti vydaných.

Kreditní karty jsou již opravdu běžnou součástí života v Česku. Foto: Pixabay

Podle údajů Sdružení pro bankovní karty loni proběhlo 580,5 milionu plateb kartou. Jejich finanční objem pak přesáhl 447 miliard korun. Oproti roku 2006 to přestavuje 3,3 násobek.

Za posledních 10 let přesáhl celkový objem bezhotovostních plateb kartou u obchodníků 2,5 bilionu korun. Z toho 317,2 miliard korun tvořily bezkontaktní platby. Ty loni zaznamenaly v meziročním srovnání 82 procentní nárůst. Na internetu Češi za deset let kartami zaplatili 75,5 miliardy korun.

V posledních 10 letech také dvojnásobně vzrostl počet obchodníků, kteří přijímají platební karty. Platební karty se staly zcela běžnou součástí života. Důkazem je nejen stoupající počet platebních transakcí, ale i to, že se s nimi platí stále nižší částky. Bezkontaktní platby totiž dovolují platby již od jedné koruny a Češi toho využívají. A tak zatímco v roce 2006 měla průměrná platba kartou hodnotu 1 144 korun, loni už to bylo jen 771 Kč.

Trhu karet vévodí debetní karty – osm z deseti vydaných karet je právě tohoto druhu. Stoupá využívání především bezkontaktních karet – z celkových 11,4 milionu vydaných platebních karet v roce 2015 jich celé tři čtvrtiny tvořily právě bezkontaktní. Zájem ale roste i o takzvané předplacené karty, které banky nabízejí od roku 2014. Za pouhé dva roky jich bylo vydáno 57 tisíc, meziroční růst mezi lety 2014 a 2015 přitom činil 223 procent.

Zájem naopak klesá o charge karty, a to dlouhodobě – za posledních 10 let o 30 procent. Využívat se přestávají i virtuální karty, které zaznamenaly meziroční pokles, a to o 15 procent. Kreditní karty sice z desetiletého pohledu zaznamenaly více než dvojnásobný růst, v poslední době ale čelí stagnaci – mezi lety 2014 a 2015 jejich počet zůstal téměř nezměněn.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Finance

Br, vážený kliente!

Od dětství mám zafixováno, že když je něco „br“, tak se mi to nelíbí. „Br, to je ale zima.“ Nebo: „Br, to je hnus.“ Shodou okolností je Br chemickou značkou bromu, který se prý za totáče dával mladým vojákům do …

Hon na hypotéky pokračuje. Další regulace na obzoru

Pozvolný růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů se očekával. Proto není překvapením, že křivka Fincentrum Hypoindexu od srpna 2017 stabilně roste. Přidala již půl procenta a dnes se tak průměrná hypotéka prodává …

Nejčtenější

Ve zkušební době se o důvody výpovědi starat nemusíte

Poradna
Vypadá to, že jste dostali práci snů, ale nakonec se ukáže, že ten sen skončil dřív, než pořádně začal. Vlastně už po pár týdnech, hned ve zkušební době. Ta má sloužit k tomu, aby se zaměstnavatel i zaměstnanec poznali a prakticky kdykoli v jejím průběhu se mohli rozhodnout, zda má smysl ve spolupráci pokračovat.
Rolovat nahoru