Každý Čech loni platil kartou 58 krát

Platební karty se v tuzemsku používají čím dál víc. Loni v Česku denně probíhalo 1,5 milionu plateb. Trhu jednoznačně dominují debetní karty, jež představují osm z deseti vydaných.

Kreditní karty jsou již opravdu běžnou součástí života v Česku. Foto: Pixabay

Podle údajů Sdružení pro bankovní karty loni proběhlo 580,5 milionu plateb kartou. Jejich finanční objem pak přesáhl 447 miliard korun. Oproti roku 2006 to přestavuje 3,3 násobek.

Za posledních 10 let přesáhl celkový objem bezhotovostních plateb kartou u obchodníků 2,5 bilionu korun. Z toho 317,2 miliard korun tvořily bezkontaktní platby. Ty loni zaznamenaly v meziročním srovnání 82 procentní nárůst. Na internetu Češi za deset let kartami zaplatili 75,5 miliardy korun.

V posledních 10 letech také dvojnásobně vzrostl počet obchodníků, kteří přijímají platební karty. Platební karty se staly zcela běžnou součástí života. Důkazem je nejen stoupající počet platebních transakcí, ale i to, že se s nimi platí stále nižší částky. Bezkontaktní platby totiž dovolují platby již od jedné koruny a Češi toho využívají. A tak zatímco v roce 2006 měla průměrná platba kartou hodnotu 1 144 korun, loni už to bylo jen 771 Kč.

Trhu karet vévodí debetní karty – osm z deseti vydaných karet je právě tohoto druhu. Stoupá využívání především bezkontaktních karet – z celkových 11,4 milionu vydaných platebních karet v roce 2015 jich celé tři čtvrtiny tvořily právě bezkontaktní. Zájem ale roste i o takzvané předplacené karty, které banky nabízejí od roku 2014. Za pouhé dva roky jich bylo vydáno 57 tisíc, meziroční růst mezi lety 2014 a 2015 přitom činil 223 procent.

Zájem naopak klesá o charge karty, a to dlouhodobě – za posledních 10 let o 30 procent. Využívat se přestávají i virtuální karty, které zaznamenaly meziroční pokles, a to o 15 procent. Kreditní karty sice z desetiletého pohledu zaznamenaly více než dvojnásobný růst, v poslední době ale čelí stagnaci – mezi lety 2014 a 2015 jejich počet zůstal téměř nezměněn.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Equa bank zvýší úrokovou sazbu

Jako třetí na českém bankovním trhu zareagovala na zvyšování základních úrokových sazeb ČNB Equa bank. Svým klientům rozeslala dopisy, v nichž jim oznámila, že si jejich peníze na spořicích účtech od 20. srpna …

Kdo je v Česku ohrožen příjmovou chudobou?

V Česku bylo v roce 2017 ohroženo příjmovou chudobou téměř deset procent (9,1 %) osob. Zejména šlo o samoživitelky s dětmi a jednotlivce starší 65 let. Naproti tomu nízkou míru ohrožení příjmovou chudobou měly …

Nejčtenější

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru