Každý Čech přichází o 50 až 60 tisíc korun ročně. Z Česka odtéká třetí největší podíl vytvořeného bohatství v rámci OECD

Názor
Česká republika je stále přední „odtokovou“ ekonomikou v rámci zemí skupiny OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Z nejnovějších údajů Mezinárodního měnového fondu a Světové banky plyne, že na území Česka se vytváří výrazně vyšší objem bohatství, než jaký v zemi zůstává. 
Obyvatelé ČR mezi sebe ve výsledku rozdělují pouze přibližně 94 procent bohatství, které je na území našeho státu vytvořeno. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V roce 2019 činil hrubý domácí produkt na obyvatele v ČR celkem 40 937 mezinárodních dolarů, tedy dolarů přepočtených dle parity kupní síly měny. Parita kupní síly měny zajišťuje lepší mezinárodní porovnatelnost, neboť eliminuje vliv působení odlišných cenových hladin a efektů směnných kursů.

Ve stejném roce, 2019, ovšem hrubý národní důchod na obyvatele představoval v ČR jen 38 326 mezinárodních dolarů (viz tabulka níže – pozn. aut.). Jinými slovy, na každého obyvatele ČR včetně nemluvňat připadlo v průměru o 2611 mezinárodních dolarů menší bohatství, než jaké se v Česku v přepočtu na obyvatele vytvořilo. A to je započítán příliv bohatství ze zahraničí, například v podobě dividend zahraničních dcer mateřských společností sídlících v ČR.

Orientačně lze říct, že každý obyvatel ČR včetně nemluvňat přichází kvůli „odtoku“ bohatství z ČR, například ve formě dividend zahraničním matkám českých podniků, o 50 až 60 tisíc korun ročně.

PSALI JSME:
Banky v Česku vydělávají ročně desítky miliard. Na charitu a dobročinnost ale dávají jen „drobné“

Obyvatelé ČR tak mezi sebe ve výsledku rozdělují pouze přibližně 94 procent bohatství, které je na území našeho státu vytvořeno. V rámci zemí OECD už nižší hodnotu tohoto podílu vykazují pouze Irsko a Lucembursko, což jsou ovšem poměrně specifické ekonomiky, které se obě objevují na přehledech evropských daňových rájů. Například čtyři z pěti největších irských firem jsou evropské dcery velkých amerických technologických firem, jako je Apple, Facebook nebo Microsoft.

Česko tak v roce 2019 bylo 22. zemí v pořadí států OECD dle bohatství, které se na jejich území vytváří, ovšem až 25. zemí v pořadí států OECD dle bohatství, které se skutečně rozděluje mezi jejich obyvatele.

Zatímco podle prvního z ukazatelů je Česko ekonomicky nejvýkonnější zemí OECD mezi všemi státy bývalého socialistického tábora, dle druhého z ukazatelů se před něj v tomto ohledu dostává Slovinsko, které bývalo součástí Jugoslávie.

Poměrně nelichotivý údaj o relativně masivním „odtoku“ bohatství z ČR staví do jiného světla nedávno zveřejněný údaj ministerstva financí. Podle něj má Česko letos a v příštím roce svojí ekonomickou výkonností předehnat Španělsko a přiblížit se Itálii.

Tato prognóza ale vychází ze statistického ukazatele, který mlčky předpokládá, že k masivnímu odtoku bohatství z ČR nedochází. Pokud se zohlední odtok bohatství, Česká republika svojí ekonomickou výkonností Španělsko nedohání, a Itálii už vůbec ne. Spíše soupeří se zmíněným Slovinskem.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Během tří let bude Česko ekonomicky výkonnější než Japonsko, prognózuje MMF

Zavřít reklamu ×
 1. Díky Havlovi a zejména Klausovi jsme kolonie západnách zemí, kteří si od nás každoročně vyváží tučný zisk. Kolonie v Asii už neudrželi, tak si vytvořili několik nových v Evropě. Tomu se říka svoboda a kapitalismus, to je důvod, proč nemáme na nic dost peněz.

  • vzhledem k tomu, že jsme po vládě komunistů neměli konvertibilní měnu k investicím v průmyslu, je logické, že do průmyslu tady investovaly západní firmy a buďme za to rádi. A ze svých investic chtějí podíl na zisku. Logicky. A že ten je tak vysoký, to znamená, že tak moc tady investovali. Takže u nás nejvíc z východní Evropy. A to je dobře. Dnes už naše firmy investují třeba v USA a nakupují tam společnosti. Takže komunistické bláboly o rozkradené republice si strčte někam.

   • Ojakých našich firmách které investují v zahraničí mluvíteŘeč je o cizích firmách ,které odvádí obrovské zisky do zahraničí. My jsme měli nejlepší výchozí podmínky z výchoní Evropy a navíc nejkvalifikovanější pracovní sílu a průmysl ,takže vaše žvásty jsou jako od nějakho neználka.

    • Zisk patří majiteli firmy, která ho vytvořila. Tedy zisky se nikam „neodvádí“, nýbrž putují tam, kam mají.
     Odváděly by se v případě, že by patřily České republice. A to jaksi nepatří.

   • Zajímavé, že někdo vidí situaci reálně, jak to skutečně bylo. Investoři jednoduše chtějí peníze za investice. Jenže ona to dnes už asi nesmí být pravda. Pokud se to někomu nelíbí, pak je potřeba začít ty firmy vykupovat zase nazpět. Jenže jsou na to peníze?

 2. Vývoz kapitálu je jeden ze znaků neokolonialismu. K tomu přidejte likvidaci těžkého průmyslu, zemědělství a mále holé zadky.

 3. Co dodat-v nadsázce můžeme konstatovat,že dotujeme důchodce v Německu,Francii,Španělsku..vítejme v systému,který přes vybrakovanou republiku moc dobře ví,co činí..naivní cinkači s klíči..

 4. A nezapomeňte volit nejlepšího ekonoma galaxie Dlouhého za presidenta! Tehdejší nejpopulárnější ministr ty firmy prodával a ten kulohlavec vyjednal s EU likvidaci průmyslu.

 5. Obávám se, že situace je podstatně horší. Jsme kolonií, díky Klausovi a Havlovi jsme v 89 přišli o šanci stát na vlastních nohou. Nebo si snad někdo myslí, že Švýcarsko má chytřejší lid a lepší přírodní podmínky?
  @

 6. je to vlastně taková nová varianta otroctví, kde se vydělává na směšně levné pracovní síle. Pouze bič otrokáře tu nahrazuje uměle udržovaná nízká životní úroveň, peněžní trest pak umí způsobit větší bolest než původní bič.

 7. Státní rozpočet ČR za 2021 je cca 1600 mld. KČ. Při 10 700 000 obyvatelích ČR a ztrátě 55 000 KČ na obyvatele je to cca 600 mld.KČ, které chybí. Jak by asi vypadaly dálnice, státní dluh, elektrárny, zdravotnictví a další, kdybychom ty peníze dokázali udržet doma?

 8. Většina vás zde se mýlí. To vše je důsledek 40 leté vlády komunistů. Po revoluci zde byla podnikatelská poušť. Nejen, že nebyly peníze, ale ani nebyli schopní podnikatelé. V kuponové privatizaci získali podniky agresivci, kteří ze ziskem šli přes mrtvoly, nikoliv lidé s podnikatelským umem. To je vzácné zboží, které se za první republiky vyvíjelo přes desítky let.
  Nikdo prostě nevěděl jak efektivně podnikat a tak jen se hrálo o zisk a to platí dodnes. Podniky, které získali zahraniční podnikatelé dneska prosperují, dávají lidem práci a zisky si právoplatně nechávají.
  Dobře si pamatuji jak to tenkrát bylo. Každý zahraniční nákup byl oslavován, kritické hlasy na odliv zisku upozorňovaly, ale prvořadé bylo rozjet moderní ekonomiku.

 9. Tak velký odliv dividend je hlavně protože Češi jsou finanční negramoti a místo investování syslíme peníze pod polštářem nebo na běžných účtech.

 10. Jenže, jaký recept na to pane Kovando? Takové konstatování faktů je fajn, ale je to jen půlka, když se nepřijde s řešením.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru