Každý desátý Čech s hypotékou netuší, kdy mu končí fixace

Průzkum
Domácnosti s hypotékou se samy připravují o možnost, aby měly výhodnější sazbu a platily nižší splátky. Každý desátý Čech s hypotékou totiž netuší, kdy mu končí fixace. A více než 40 procent zná termín jen přibližně. Ukázal to květnový průzkum agentury IPSOS pro Air Bank, který má redakce FAEI.cz k dispozici.
Stavba rodinného domu kvůli zvyšování hypoték zdražuje o stovky tisíc korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Včasné vyjednávání o nové fixaci přitom domácnosti může ušetřit nemalé peníze, třeba i několik tisíc měsíčně. Přesný přehled o konci fixace své hypotéky má ale podle zmíněného průzkumu pro Air Bank jen polovina oslovených osob.

Dvě pětiny dotázaných také očekávají, že se jim úroková sazba hypotéky po konci fixace zvýší. Výhodnější nabídky jiných bank přesto vyhledává jen necelá polovina lidí, další třetina je zjišťuje alespoň rámcově.

Trojnásobná úroková sazba

„Lidem, které ještě letos čeká výročí fixace hypotéky, se může nová úroková sazba oproti té původní třeba i ztrojnásobit. Přitom hned třetina respondentů z našeho průzkumu si blížící se konec fixace sama nehlídá a čeká, až se jim banka ozve s novou nabídkou,“ řekl Jiří Humhal, obchodní ředitel Air Bank.

PSALI JSME:
Jakou fixaci hypotéky zvolit, když sazby letí vzhůru?

V takovém případě pak lidé mají obvykle jen několik měsíců na rozhodnutí, jestli u banky hypotéku ponechají, anebo zda ji převedou jinam.

„Možnost nezávazně si vyžádat konkrétní nabídky z více bank, a zajistit si tak v předstihu výhodnější podmínky, bohužel lidé často aktivně nevyužívají,“ dodal. Pro případné refinancování hypotéky totiž nabídky jiných bank podle průzkumu Air Bank vyhledává jen 44 procent lidí.

Třetina oslovených je zjišťuje pouze rámcově, a dalších dvanáct procent se o jakoukoliv alternativu k nabídce své domovské banky dokonce nezajímá vůbec. A to i přesto, že největší část dotázaných (38 %) bez ohledu na zbývající dobu jejich současné fixace už nyní očekává, že se jim úroková sazba v dalším období zvýší. Jen jednotky procent z nich naproti tomu očekávají stejnou, nebo dokonce nižší sazbu.

PSALI JSME:
Hypotéky se staly nedostupné i pro střední třídu

Průzkum také ukázal, že přibližně čtyři z deseti Čechů nevědí o možnosti převést hypotéku k jiné bance prakticky kdykoliv, tedy aniž by museli čekat na samotný konec fixace. Polovina z těch, kteří o této možnosti vědí, se ale domnívá, že převod hypotéky do jiné banky v době fixace je příliš drahý.

„Vysoké poplatky za refinancování ale nemusí být pravidlem. Převedení hypotéky mimo výročí fixace totiž klientům bank obvykle přináší náklady jen ve výši několika stovek nebo tisíc korun. V Air Bank je to v současné době dokonce zcela zdarma,“ poznamenal Jiří Humhal.

Úrok nad pět procenty

Průměrná úroková sazba hypoték počátkem května činila 5,33 procenta. Za poslední měsíc stoupla o 0,45 procentního bodu a od konce loňského roku o 1,19 bodu. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Od června loňského roku, kdy Česká národní banka (ČNB) začala opět zvyšovat sazby, vzrostla průměrná nabídková sazba o více než 2,8 procentního bodu.

PSALI JSME:
Hypotéky zdražily nad pět procent

„Stále více se rozevírají pomyslné nůžky mezi současnou sazbou a sazbou, kterou měli majitelé hypoték zafixovanou třeba před pěti lety. A právě tito klienti, kterým končí ona pětiletá fixace, si musí najít ve svých rodinných rozpočtech stále více peněz na zvýšenou splátku,“ informoval naši redakci hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

„Konkrétně u klientů s končící pětiletou fixací u hypotéky 3,5 milionu korun sjednané na 25 let jde o navýšení více než 7 000 Kč měsíčně, a to spolu se zvyšujícími se životními náklady způsobí problémy u stále vyššího počtu rodin,“ doplnil.

Pokud lidem letos končí fixace hypotéky a stále se nedohodli u své či jiné banky na novém úroku, měli by si podle něj pospíšit. Úrokové sazby hypoték se mohou v letošním roce vyšplhat i nad hranici šesti procent. „V některých bankách mohou nyní dosáhnout stále na sazbu pod pět procent,“ upozornil Sýkora.

PSALI JSME:
Hypotéku teď neberte, budou levnější

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB může za měsíc snížit svůj základní úrok

Tuzemská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vůbec nerostla. Vyplývá to z dalších zpřesněných údajů k jejímu vývoji, které minulý pátek zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků tuzemské hospodářství od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB