Každý si někdy dá novoroční předsevzetí, které v lednu „vyšumí“

Rozhovor
Podle průzkumu agentury Rondo Data vykročilo více než čtyřicet procent Čechů do roku 2020 s novoročním předsevzetím – nejčastěji, že zhubnou. Průměrný Čech totiž přes vánoční svátky přibere dva až pět kilogramů. Jenže: Mnozí u svého osobního závazku nevydrží. „Ruku na srdce – každý z nás si někdy dá novoroční předsevzetí, které „vyšumí“ během ledna,“ říká v rozhovoru pro Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně Naturhouse.
Výživová poradkyně Věra Burešová. Foto: Archív

Skutečně v lednu výrazně přibývá lidí, kteří si dali novoroční předsevzetí, že zhubnou?
Opravdu část lidí, kteří přijdou v lednu k nám do poboček, bývají takzvaní „ledňáčci“, kteří si dali novoroční předsevzetí. Nejsou to samozřejmě všichni, a dokonce bych řekla, že je to stále menší a menší procento.

Novoroční předsevzetí často nevycházejí proto, že si člověk dává nereálné cíle, například zhubnu deset kilogramů za měsíc.
Když si zvolíte cíl, který je opravdu v mezích možností a budete mít silnou motivaci, mnohonásobně zvýšíte šanci na jeho dosažení.

Kolik z „ledňáčků“ nakonec u svého předsevzetí vydrží? Odpovídá to zjištěním agentury Rondo Data, že mnozí brzy odpadnou, anebo je vaše zkušenost jiná?
Jak jsem již zmínila, mám pocit, že jich je stále méně, což je skvělé. Většina lidí přijde po novém roce a vydrží. Ale ruku na srdce – každý z nás si někdy dá novoroční předsevzetí, které „vyšumí“ během ledna.

Znamená to, že minimálně část peněz z dlouhodobého předplatného, které investovali do svého zdraví, propadne. Je to tak?
V žádném případě. Už to, že se tělo po Vánocích očistí, detoxikuje je dobré. Ale i to, že zjistí, jak na tom ve skutečnosti jsou, co nedělají dobře, naučí se například správně pít, je pro tělo přínos. A část z těchto lidí se ke svému předsevzetí může zase v budoucnu vrátit.

PSALI JSME:
Kateřina Cajthamlová: Co nás nejlépe ochrání před nadbytečnými kily?

Není tedy lepší místo novoročního předsevzetí změnit svůj životní styl kdykoli během roku? Tedy nečekat na Nový rok?
Ano, to je i součást naší metody. Naturhouse není v klasickém smyslu dieta, je to celková změna životního stylu, kde se zájemci naučí správně stravovat. Na druhou stranu to ale neznamená, že už mají navždy něco zakázaného.

Co dělat, jakých zásad se držet, aby takový nadšenec nakonec vydržel a nevrátil se ke „gaučové“ kultuře s minimem pohybu a nezdravou stravou?
Někteří lidé, když si řeknou, že zhubnou, tak si představí tvrdou, někdy až drastickou dietu, kde budou mít spoustu věcí zakázáno, budou mít nenaplněné chutě a budou hladovět. U nás je to jinak. Klienti nehladoví, tím, že mají správně sestavený jídelníček, nemají ani chutě na sladké.
Během krátké chvíle cítí, že mají mnohem více energie než se starou stravou, do pár dnů se zlepší i zažívání a celkově se cítí lépe. Naučí se spoustu chutných, zdravých, ale i na přípravu lehkých jídel. A zároveň od prvního týdne ubývají kila. Zjistí, že změna životního stylu je fajn.

PSALI JSME:
Zdravé stravování neexistuje, říká odbornice na výživu

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru