Každý třetí finanční poradce neprošel odbornými zkouškami

Více než 66 tisíc zkoušek odbornosti lidí, kteří se živí (anebo si přivydělávají) jako finanční poradci, už od roku 2017 proběhlo podle zákona o spotřebitelském úvěru. Pro svou další činnost získalo potřebné osvědčení více než 46 tisíc finančních poradců, tedy lidí, kteří se zabývají poskytováním nebo zprostředkováním spotřebitelských úvěrů či dalšími souvisejícími činnostmi. Vyplývá to z dat České národní banky (ČNB) a České bankovní asociace (ČBA).
Každý, kdo poskytoval poradenství či produkty v oblasti spotřebitelských úvěrů, musel do konce loňského listopadu úspěšně absolvovat odbornou zkoušku. Foto: Pixabay

Povinnost složit zkoušku odborné způsobilosti zavedl nový zákon o spotřebitelském úvěru z roku 2016. Současní finanční poradci, zprostředkovatelé a poskytovatelé i nebankovní prodejci úvěrových produktů, museli zkoušku složit a osvědčení získat během přechodného dvouletého období.

„Každý, kdo poskytoval poradenství či produkty v oblasti spotřebitelských úvěrů, ať již soukromě, či jako zaměstnanec finanční společnosti, musel do konce listopadu 2018 úspěšně absolvovat odbornou zkoušku dle svého zaměření u některé ze společností, které k tomuto akreditovala ČNB. Povinnost získat osvědčení platí samozřejmě nadále a všechny osoby a zaměstnanci, kteří se na trh chystají vstoupit nově, musí zkoušku absolvovat,“ upřesňuje Helena Brychová, gestorka finančního vzdělávání ČBA.

Podle dostupných informací centrální banky bylo během přechodného období uskutečněno více než 66 tisíc zkoušek odbornosti, z toho 69 % úspěšně. Pro úspěšné složení zkoušky bylo zapotřebí kumulativního splnění tří podmínek: 60% úspěšnost v otázkách ze znalostí, 60% úspěšnost v otázkách z dovedností a celková úspěšnost 75 procent. Tou nejtěžší podmínkou byla podle Brychové ta poslední.

Podle údajů ČBA zaměstnanci bank vykazovali u zkoušek vyšší úspěšnost než ostatní testovaní. Z celkového počtu odborných zkoušek se u asociace uskutečnila více než třetina.

PSALI JSME:
Zprostředkovatelé úvěrů budou pod novým zákonným tlakem

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Novinky v osobních financích: Pojištění storna

Letní prázdniny se kvapem blíží a s nimi i hlavní sezóny dovolených. Mezi finančními novinkami končícího týdne se tak v naší redakční poště častěji než jindy objevovaly informace o pojištění storna.

Sazby hypoték prudce klesly, zájem roste

V březnu se konečně hypoteční trh odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá druhý dech. Průměrná úroková sazba zažila největší meziměsíční propad od března roku 2015. Letos v březnu sazba poklesla o devět …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru