Kde a jak zjistíte tržní cenu nemovitosti?

Poradna
Kupujete nemovitost a potřebujete si rychle ověřit, zda není požadovaná cena přemrštěná? Uvažujete o prodeji vlastní nemovitosti a chcete zdarma zjistit její adekvátní tržní cenu? Cenu nemovitosti můžete zjistit hned několika způsoby.
K odhadu tržní ceny nemovitosti je nutné přistupovat individuálně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Každá nemovitost je svým způsobem unikátní a její tržní cenu ovlivňuje celá řada faktorů. Při odhadu ceny bytu či rodinného domu hraje důležitou roli nejen konkrétní lokalita, velikost, dispozice nebo stáří nemovitosti, ale také například použité materiály, celkový technický stav nebo úroveň vnitřního vybavení.

K odhadu tržní ceny nemovitosti je nutné přistupovat individuálně. Určitým vodítkem při určování ceny mohou být nabídky srovnatelných nemovitostí na stránkách realitních portálů a kanceláří, expertní odhady realitních makléřů, cenové mapy i on-line služby poskytující odhad ceny nemovitosti. I tyto zdroje informací mají ovšem svá úskalí.

Na stránkách realitních portálů si můžete udělat rychlý přehled o nabídkových cenách nemovitostí. Jde o ceny, za které by majitelé své nemovitosti rádi prodali. Tržní cena, za kterou se například byt nebo rodinný dům skutečně prodá, může být oproti inzerované nabídkové ceně vyšší nebo naopak nižší.

PSALI JSME:
Čeho se vyvarovat, když kupujete a prodáváte nemovitost zároveň?

S navýšením ceny je potřeba počítat například při prodeji nemovitosti v aukci nebo dražbě. Ke snížení ceny přistupují prodávající v okamžiku, kdy se dlouhou dobu nedaří najít vhodného kupce dané nemovitosti nebo současný majitel na prodej spěchá.

Pozor si dejte i na to, co vše je v nabídkové ceně započítáno. Některé realitní kanceláře totiž uvádějí cenu nemovitosti včetně své zprostředkovatelské provize. Vzhledem k současným vysokým cenám nemovitostí jde zpravidla o částky ve výši několika stovek tisíc korun. Na první pohled dražší nemovitost může být tedy ve výsledku levnější než ta, ke které si realitní makléř posléze přičte vlastní provizi.

S odhadem ceny nemovitosti vám obvykle pomohou i samotní realitní makléři. Po prohlídce nemovitosti a zjištění všech potřebných informací jsou schopni určit její reálnou tržní cenu.

PSALI JSME:
Nejčastější chyby při prodeji bytu

Realitní kanceláře obvykle začínají nabízet nemovitost za vyšší cenu a postupně ji v případě malého zájmu snižují. V současné době vyšších úrokových sazeb hypoték je patrný úbytek kupujících a zájemci o nemovitost tedy mají výhodnější pozici při vyjednávání o slevě.

K odhadu ceny nemovitosti můžete využít i různé on-line kalkulačky. Dostupné jsou obvykle zdarma. Ty nejpropracovanější pracují s více zdroji. Některé on-line aplikace pro odhad ceny nemovitosti monitoruje nejen nabídkové ceny nemovitostí na největších realitních portálech v České republice, ale také využívá dostupná data z katastru nemovitostí.

Několik modelů umělé inteligence cenu dále zpřesňuje. Výsledkem je cenové rozpětí, které predikuje předpokládanou tržní cenu konkrétní nemovitosti.

Autorka je finanční specialistka společnosti Hypo na míru
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zastavení nemovitosti kvůli rentě je rizikové

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?