Kde najdete novodobé poklady? Geocaching baví Česko

Pro jednoho „droga“, pro druhého příjemné zpestření během výletů v přírodě a ve městech. Geocaching je fenoménem 21. století. Stačí pouze připojení k internetu, chuť si zasoutěžit a „poklad“ může být váš. Kešky dobývají i Česko. Kde najdete úlovky?
Na celém světě jsou evidovány přibližně tři miliony aktivních geocacherů. Foto: Pixabay

„Geocaching“ je cíleným hledáním neboli lovením „pokladů“, resp. cache (česky keška), což je v podstatě skrytá schránka v přírodě či ve městech. Geocaching lze také popsat jako hru na schovávanou. Jedni „poklad“ někam ukryjí, druzí se vydají po jejich stopách na základě zeměpisných souřadnic nebo nápověd, které vedou k úkrytu schránky.

„Evidujeme přibližně tři miliony aktivních geocacherů na celém světě. Statistiky se mohou samozřejmě velmi lišit v závislosti na zemi. V některých zemích, jako je například USA, je počet hráčů a keší více méně stabilní už několik let, v jiných došlo v posledních letech k neuvěřitelnému boomu,“ říká o novodobém hledacím fenoménu Chris Ronan, PR manažer portálu Geocaching.com.

Česko prošpikované poklady

První keška byla pokusně uložena v roce 2000 v americkém státě Oregon. Její souřadnice byly zveřejněny na internetu. U nás byla první keš založena o rok později (1. června 2001) ve Štramberku na Moravě. V současnosti je u nás ukrytých asi 60 tisíc aktivních schránek. Nejčastěji vznikají ve velkých městech a jejich okolí, ale vzhledem k nasycenosti těchto oblastí je koncentrace keší u nás vysoká prakticky všude.

Hře nejvíce propadli Američané, Němci, Kanaďané, Britové a Francouzi. Vedou totiž tabulky v počtu nově založených schránek. Jen v USA bylo doposud založeno více než milion schránek. Ani Česko se nemá za co stydět. „V současnosti je u nás aktivních asi 50 tisíc hráčských účtů. Ty se mohou vztahovat k jednotlivcům, ale i k celým rodinám, odhaduji tedy, že geocachingem se aktivně baví asi 70 tisíc osob,“ říká o české hledací mánii Jiří Ledahudec z České asociace geocachingu, z.s.

Praha se navíc příští rok stane „pupkem“ světového geocachingu. V české metropoli se bude konat jedno z celosvětově největších setkání.  Ve dnech 1. – 3. května 2020 u příležitosti 20. výročí vzniku hry ve Žlutých lázních v pražském Podolí se očekává účast zhruba deseti tisíců hráčů z celého světa.

PSALI JSME:
Česká počítačová hra rozhýbala v Posázaví turistiku

Jak se stát geokačerem?

Pokud vás hledání pokladů oslovilo, vytvořte si zdarma účet na portále www.geocaching.com (ani jazykově slabší nemusí s lovením otálet, stránka je totiž lokalizována i do češtiny), nebo se zaregistrujte prostřednictvím oficiální aplikace Geocaching. Poté si jen zobrazte mapu s keškami a vyrazte za nejbližšími schránkami ve vašem okolí. Kešky se ukrývají i v místech, kolem nichž procházíte už několik let.

Zpočátku převažovaly keše tzv. „vlastivědné“ (schránka u hradu, na vrcholu kopce, u rozhledny atd.), později s rozvojem zajímavých turisticky lokalit se zájem přesunul ke keším náročnějším, a to jak intelektuálně (luštění různých hádanek a rébusů), tak i fyzicky (např. keše lezecké či potápěčské). V posledních letech bují i keše tzv. statistické. Lidé mezi sebou rádi soutěží, např. v tom, kdo najde nejvíce schránek celkově, nebo schránky určité obtížnosti. Poptávce tak odpovídá i nabídka a vznikají keše, které umožňují dosahovat cílů téměř bez námahy (např. velké množství keší na velmi malém území).

Bez telefonu za keší nelez

„Základní pomůckou geokačerů je chytrý telefon se satelitní navigací a s aplikací Geocaching. Předtím však doporučuji nastudovat základní pravidla, a to buď na oficiálním webu geocachingu, nebo na české geowikipedii. Velkou pomocí je pokud začátečník může za svým prvním hledačským dobrodružstvím vyrazit s někým zkušenějším,“ radí jak na ulovení své první schránky Ledahudec.

Každému pokladu je přiřazena obtížnost a terénní hodnocení, od 1 (snadné) do 5 (nejtěžší). Je tedy lepší začít s něčím jednodušším a postupně sbírat zkušenosti, aby vás první nezdar od lovení neodradil. Pokud byste měli s nalezením pokladu problém, jednoduše využijte nápovědu ukrytou v popisu hledané kešky na stránkách geocaching.

Nezapomeňte si s sebou vzít i psací pomůcky, ve schránkách jsou totiž ukryté drobné svazky papírů, kam svůj úspěch můžete zapsat. A nezapomeňte se zalogovat neboli zapsat úspěch i na vašem profilu na stránkách. Umístěte pak kešku přesně do míst, kde jste ji našli, aby ji i ostatní hráči mohli bez problému opět nalézt. Někdy kromě zápisníků ve schránkách najdete i drobné předměty na výměnu, jako jsou mince, klíčenky, ozdoby nebo jiné upomínkové předměty.

„Posláním geocachingu je proměnit každý výlet v dobrodružství, aby hledání novodobých pokladů přinášelo hráčům radost a zážitek a aby se komunita propojila. Hlavní je, aby to lidi lákalo k prozkoumávání a zájmu o své okolí,“ dodává na závěr Ronan.

PSALI JSME:
Vydržíš 14 dní bez mobilu? I to dnes děti učíme, říká starosta Junáka – českého skauta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Radim Klabal posiluje tým ComSource

Česká společnost ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku, rozšířila svůj tým. Novým Delivery Directorem se stal Radim Klabal. O změnách firma informovala portál …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.