Kde seženete nové místo, až přijdete o práci?

Analýza
I když kvůli koronavirové pandemii zatím nezaměstnanost neroste takovým tempem jako v době krize v roce 2008, lidí bez práce i tak podle odhadu ekonomů výrazně přibyde. Podle společnosti Deloitte by se nezaměstnanost do konce roku mohla dokonce ztrojnásobit. Které obory na tom budou nejhůře? A kde bude naopak míst dostatek?
Zemědělství patří mezi obory, které stále shání nové pracovníky. Krize nekrize. Foto: Pixabay.com

Údaje o nezaměstnanosti za duben napoví, jak výrazně dopadá koronavirová krize na českou ekonomiku. V únoru a březnu byla bez práce asi tři procenta obyvatel, podle ministerstva práce a sociálních věcí by se ale mohla nezaměstnanost zvýšit na 3,4 procent, tedy asi o 41 tisíc lidí na celkových 250 tisíc osob.

Někteří ekonomové ovšem tak optimističtí nejsou, a předpokládají, že nezaměstnaných bude výrazně více. Podle odhadu poradenské společnosti Deloitte má letos výkon české ekonomiky klesnout o deset procent. A úměrně k tomu poroste i počet lidí bez práce, kterých by na konci roku mohlo být až třikrát tolik, co teď.

Kde se propouští

Propouštění se dá podle ekonomů očekávat v automobilovém průmyslu nebo ve strojírenství. Bez práce se ze dne na den ocitli například také lidé z oborů pohostinství nebo cestovního ruchu. Na rozdíl od krize roku 2008, kdy při propouštění přišli jako první na řadu agenturní zaměstnanci, je letos situace zatím jiná. Firmy oceňují flexibilitu, jíž ji tento typ zaměstnanců umožní.

PSALI JSME:
Češi se začali bát propouštění. Důvěra v českou ekonomiku klesla na historické minimum

Například experti z personální agentury Grafton Recruitment doporučují lidem, kteří přijdou o práci, aby se začali poohlížet po zaměstnání v oborech e-commerce, logistiky, IT a podnikových služeb. Ty by měly současné období přežít bez výraznější újmy.

„Pandemie a s ní související omezení budou mít na ekonomiku bezpochyby výrazný vliv. Neočekáváme však tak velký růst nezaměstnanosti, jako tomu bylo v roce 2008, se kterým se současná situace často srovnává. V tuto chvíli propouští zejména hotely, restaurace a kavárny, naopak výrobní firmy si zaměstnance drží, aby byly schopny naplno obnovit výrobu a dohnat ztráty způsobené útlumem či pozastavením provozu,“ řekl Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment.

Agenturní pracovníci

Firmy se dle něj zatím nezbavují ani agenturních zaměstnanců. Svou roli při tom sehrává i vládní program na podporu zaměstnanosti Antivirus, do něhož se zaměstnavatelským svazům na poslední chvíli podařilo protlačit i podporu pro 400 tisíc agenturních zaměstnanců.

PSALI JSME:
Druhý měsíc s koronavirem: Odboráři, šrotovné a cizinci

Právě ti mohou firmám poskytnout potřebnou flexibilitu: Podniky mohou navyšovat, anebo naopak snižovat výrobu podle aktuální potřeby, a neřešit přitom nábor či propouštění kmenových zaměstnanců. Očekávat se dá také zesílený zájem firem převádět pod agenturu vlastní kmenové zaměstnance.

Návrat k normálu bude do značné míry záležet na vývoji v zahraničí. Mnohé podniky jsou orientované právě na vývoz svých výrobků do Německa a dalších zemí. Čím dříve se nastartuje ekonomika tam, tím lépe i pro český průmysl.

„Zejména v případě výrobních společností bude náběh na plnou kapacitu trvat i několik týdnů. Česká republika je zemí uprostřed Evropy, a její produkce výrobků a služeb je do značné míry závislá na schopnosti dovážet suroviny a polotovary ze zahraničí a exportovat svoji produkci do zahraničím“ konstatoval Malo.

„Pokud se ochranná opatření v Evropské unii budou uvolňovat koordinovaně, bude to dobrá zpráva pro Česko. V opačném případě mohou problémy firem přetrvávat i poté, co u nás dojde k uvolnění restrikcí, které vláda zavedla v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu,“ dodal Malo.

PSALI JSME:
Pokud se nerozjede ekonomika, k propouštění nakonec stejně dojde

Dostatek míst

Kde je možné i v začínající ekonomické krizi najít pracovní příležitosti? Dobrou zprávou je, že celkový počet nabídek sice meziročně poklesl, ale i tak jich je stále poměrně dost. Podle březnových údajů Úřadu práce ČR ubylo o více než devět tisíc volných pracovních míst, i tak jich ale stále zůstalo více než 342 tisíc.

„Jen naše personální agentura v současnosti hledá vhodné uchazeče pro více než 1,5 tisíc pracovních míst po celé republice. Nabízíme i pracovní příležitosti v zahraničí, byť jsou nyní možnosti vycestování omezené,“ konstatoval Martin Malo.

Hodně nabírají obchodní řetězce, ať už na pozice pokladních, prodavačů či skladníků. Rostoucí počet nabídek práce je i v logistice a e-commerce, které zažívají díky koronavirovým opatřením velký boom. Nábor není přerušen ani v oboru podnikových služeb. Větší zájem je nyní rovněž o pracovníky v zemědělství, nebo ve stavebnictví, o kvalifikované řemeslníky, řidiče, analytiky a vývojáře softwaru.

PSALI JSME:
Nemusí být ještě tak zle, říká šéfka personální agentury

Zavřít reklamu ×
  1. Máme tisíce zaměstnanců úřadů práce, stovky pracovních agentur, desetitisíce nabídek (i pro nekvalifikované), pracovníky musíme dovážet ze zahraničí, jinak se nám prý zhroutí ekonomika a bude potřeba dotovat soukromý sektor. Přitom u nás statisíce lidí natahují ruce pro dávky i když v životě nikdy nepracovaly.
    Kdepak udělali soudruzi kapitalisté chybu?

    • To už tak bývá když se všechno prodá a ze státu se udělá montovna. Vlastni bydlení je nedostupné ale najemni je neúměrně drahé.Jen blbec by čekal něco jiného…

  2. Nebojte práce bude dost Agrofert má tolik poboček ve všech krajích republiky všech profesí práci dostanete jen to má jednu podmínku povinně budete volit Slovenského soudruha jinak letíte a bez dávek

  3. Práce je víc než dost ! Jenže plno lidí má neustále problémy něco dělat. To jim nevyhovuje ranní vstávání, nevyhovuje dělat na směny, nevyhovuje dělat ve fabrikách, zkrátka nevyhovuje nic.
    Problém je především ve státě ! Stát neustále dává dávky a podpory lidem, kteří nikdy dělat nechtějí, nebo to jsou lemplové !!! Zkrátka, kdo NEDĚLÁ ať nejí !!
    Nedal bych ze státní kasy ani korunu !!!!
    Samozřejmě, ten kdo pracoval a přišel o práci, budiž, pokud má doloženou pracovní historii, ale proč mají dostávat dávky lidi, kteří nemají historii a nikdy nikdo z nich nedělal.

  4. Rád nastoupím do práce.Nezaměstnaný jsem už déle než rok.Jsem zemědělský technik,který podle lékařů nesmí dělat těžkou práci v zemědělství,jsem profesionální řidič a učitel autoškoly,který dle lékařů nesmí řídit motorová vozidla,obsluhovat stroje,pracovat na směny,v noci,ve výškách…a ještě je těch omezení asi stránka.Nevezme mně ani bezpečnostní agentura,z té mně propustili,že prý se mého stavu prodavačky v obchodě bojí.Na pracáku,když ta omezení zadají do počítače,tak jim vyjde,že mohu být buď raketový inženýr,nebo politik.Zaměstnejte mně…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.