Kde v celé EU dávají nejochotněji práci přistěhovalcům? Na Moravě

Názor
Region Střední Moravy vykazuje v celé Evropské unie nejvyšší regionální zaměstnanost přistěhovalců, tedy občanů ze zemí mimo EU. V loňském roce tam podle čerstvých údajů Eurostatu mělo zaměstnání každých takřka devět z deseti přistěhovalců, přesněji 88 procent. Žádný jiný region Evropské unie (členění regionů NUTS 2) nevykazuje tak vysokou míru zaměstnanosti imigrantů ze zemí mimo EU jako právě region Střední Moravy.
Ilustrační foto: Pixabay

Úrovně zaměstnanosti přesahující 85 procent dosáhly loni kromě Střední Moravy už jen jihoanglický region Dorset a Somerset a Vilniuský kraj ve východní Litvě.

Vedoucí umístění Střední Moravy v rámci EU v zaměstnávání přistěhovalců pramení ze dvou klíčových příčin. Zaprvé, situace na tuzemském trhu práce je obecně nejpříznivější v celé EU. Daří se tedy zaměstnávat právě i přistěhovalce ze zemí mimo EU. Zadruhé, tuzemská legislativa týkající se imigrace do země a pracovních povolení pro zahraniční státní příslušníky je poměrně striktní. Což na jedné straně snižuje pružnost systému v době vysoké poptávky po pracovní síle, na straně druhé to do značné míry zaručuje právě to, že přistěhovalci budou v Česku opravdu zaměstnáni.

Nejslabší zaměstnanost přistěhovalců v EU naopak vykazují četné regiony Francie, Německa (zejména jeho východní části), dále Belgie, Nizozemska a Švédska. V těchto regionech zaměstnanost imigrantů loni nedosahovala ani 50 procent. Přitom cílovou hodnotou zaměstnanosti imigrantů, artikulovanou v rámci strategie Evropa 2020 (jejíž naplnění má Evropské unii zajistit uspokojivý ekonomický růst), je úroveň 75 procent. Česká republika jako jedna z mála zemí tuto cílovou hodnotu v souhrnu s přehledem splňuje. Uvedené pětici zemí se ovšem nedaří uspokojivě začleňovat přistěhovalce na svůj pracovní trh, což má neblahé sociální důsledky.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Počet obyvatel České republiky vzrostl na 10,65 milionu

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru