Kdo odpovídá za úklid sněhu?

Po revizích kotlů a komínů musejí být majitelé a správci budov připraveni na čištění chodníků před budovami od sněhu nebo posypání štěrkem při námrazách. A musejí také myslet na střechy a zajistit, aby pád sněhové laviny či kusů ledu ze střechy nezpůsobil někomu újmu na zdraví nebo majetkovou škodu. Kdo za úklid sněhu, který může ohrožovat majetek i zdraví lidí, zodpovídá?
Po revizích kotlů a komínů musejí být majitelé a správci budov připraveni na čištění chodníků před budovami od sněhu nebo posypání štěrkem při námrazách. Ilustrační foto: Pixabay.com

Chodník je podle zákona součástí stavby komunikace, případně samostatnou stavbou, jež je součástí pozemku, na kterém se nachází. Protože je mnoho chodníků ve městech a obcích právě v jejich vlastnictví, patří mezi jejich povinnosti zajistit odklizení sněhu či zmírnění závad ve schůdnosti. Odpovědnost v tom případě má obec.

Jinak je to ale u chodníku, který vede k domu. Za ten naopak odpovídá jeho vlastník. Což může být také obec, ale často tomu tak není. Nejčastěji to bývá soukromý majitel, firma nebo instituce, SVJ nebo bytové družstvo.

Plně v odpovědnosti majitele objektu (ten může povinnost přenést na správce nebo domovníka, popřípadě nájemce, pozn. red.) také bezprostřední prostor před vstupem do něj. Musí být uklizen tak, aby byl bezpečný a zbavený sněhové pokrývky a náledí.

PSALI JSME:
Na zmrzlém chodníku si zlomila nohu, odškodnění vymáhala čtyři roky

Na střechách domů se často nakupí značné množství mokrého sněhu. Pokud následně začne mrznout, mohou vznikat rampouchy. S oblevou pak sníh a led ze střech padají, a to je nebezpečné jak pro chodce, tak i pro podél domů stojící automobily. Největším rizikem pak jsou rampouchy a zmrzlé sněhové plochy, které mohou vážit i desítky kilogramů.

Péče o sněhem zapadané střechy domů a rampouchy trčící z okapů je plně na majiteli nemovitosti. Z toho vyplývá i jeho právní odpovědnost za způsobené škody na majetku i případná zranění. Tento problém za majitele domu tedy určitě neřeší technická správa či technické služby daného města či obce.

„To se děje ale v našich městských podmínkách pouze výjimečně. V případech rozsáhlé kalamity, kdy nejenže hrozí velké nebezpečí, ale je i riskantní jakýkoli neprofesionální zásah. V takovém případě zasahují i hasiči a při opravdu extrémní kalamitě může zasahovat i armáda,“ říká Jan Dzúr ze společnosti Kärcher.

PSALI JSME:
Pozor, sníh na střeše! Jen varovná cedule nestačí

Majitel domu se rozhodně nemůže zbavit odpovědnosti tím, že bez dalších opatření na nebezpečí jen upozorní například cedulí nebo nějakým způsobem označí nebezpečné místo, zejména pokud jde o veřejně přístupnou komunikaci či prostor. Může se ale pojistit, či přesněji, může být pojištěna odpovědnost za řádné odstranění nebezpečných nánosů sněhu nebo ledu.

Podle odborníků z pojišťoven odpovědné musí přijmout taková preventivní opatření, aby k nebezpečným pádům sněhu a ledu spojeným s ohrožením materiálních hodnot a zdraví lidí nedocházelo. Zjistí-li se, že škoda byla zapříčiněna opravdu zásadním nedbalým přístupem a podstatným nesplněním prevence, může pojišťovna pojistné plnění krátit.

Není-li možné okamžitě zajistit preventivní očištění, měl by být nebezpečný úsek pod problematickým místem označen a preventivně zahrazen. Děje se tak za asistence Policie ČR. Lidé jsou pak povinni takovou výstrahu respektovat a místu se vyhnout.

PSALI JSME:
Jak uplatňovat náhradu škody v aprílovém počasí

Zavřít reklamu ×
  1. Nu ze své zkušenosti vím, že je to i o starousedlících a „náplavě“ !! Rozdíl se dost brzo vidí. Na malých vesnicích a čtvrtích maloměst se většinou všichni známe, takže si tu ostudu vyříkáme v hospodě. Neplatí to jen o uklidu sněhu ale udržbě předzahrádek ve vegatačním období. V těchto lokalitách se i obecní komunální pracovníci znají jako sousedé.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.