Kdo po brexitu nabídne firmám příznivější podnikatelské prostředí? EU nebo Británie?

Názor
Velká Británie má či by měla opustit Evropskou unii už koncem března 2019, situace se ale mění takřka ze dne na den. Řada přitom zdaleka nedošla ani na důležité otázky týkající se obchodních, celních a daňových vztahů Spojeného království s EU.
Kdo po brexitu nabídne příznivější podnikatelské prostředí? EU nebo Británie? Foto: Pixabay

Navzdory některým až „katastrofickým“ scénářům budoucího vývoje to ale vypadá, že si trh možná poradí sám. Rozhodně totiž nemůžeme říci, že by firmy s britským kapitálem podnikající v České republice (nebo naopak ty s českým podnikající v Británii) současné dění nějak odradilo. Zatím se totiž, soudě alespoň podle dostupných dat, žádné hromadné úbytky britských investic v ČR nekonají.

Je patrné, že „se čeká“, ale počty českých firem ovládaných z Velké Británie de facto nestoupají ani neklesají. Podle statistik Bisnode bylo loni českých podniků s britskou účastí přes 5000, šlo o nejvyšší číslo v historii! Meziročně tento podíl klesl jen o 3,3 procenta. Objem britského kapitálu v základním jmění tuzemských korporací se sice snížil někam k úrovni roku 2016, ale to může být ovlivněno i vznikem společností s nižším základním jměním než dříve.

Tento údaj je navíc nepochybně zkreslen také skutečností, že britský kapitál je v řadě případů kontrolován prostřednictvím firem z Kypru, Malty nebo Hong-Kongu a dále vlastněných z jurisdikcí, jako jsou Seychelské ostrovy, Mauricius, Barbados a jiné.

PSALI JSME:
Polovina českých malých a středních firem už má plán, co dál po brexitu

Zejména větší korporace a jejich vlastníci se totiž v řadě případů mohou prakticky zcela vyhnout vztahovým i jiným rizikům, neboť jejich mateřské firmy sídlí v jurisdikcích, které jednoduše z EU nikam nevystupují, případně mají uzavřené vlastní dohody o zamezení dvojího zdanění se zeměmi EU (včetně ČR) a také se státy, které brexit de facto vůbec nezajímá.

Sama Velká Británie má přitom uzavřeno více než 120 dohod o zamezení dvojímu zdanění. Taková opatření zajistí pomyslné „přemostění“, jehož následkem dosáhnou eliminace rizik spojených s brexitem, ale možná i lepších hospodářských výsledků než dříve, samozřejmě za předpokladu řádného vedení holdingu.

Britští (a v mnoha ohledech i čeští) investoři a byznysmeni tak mají v rukou možná celkem triviální, ale drtivě účinný nástroj nejen k řízení rizik spojených s brexitem. Nelze také vyloučit, že právě proto může Velká Británie vlastně začít soutěžit s EU o to, kdo nabídne příznivější podnikatelské prostředí.

Autor je manažer společnosti SMART Office & Companies ze skupiny APOGEO
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Brexit a pojištění vkladů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.