Kdo poškodil plynovody Nord Stream: Rusko, nebo USA?

Analýza
Německé úřady podle agentury Bloomberg pojaly podezření, že za poškozením plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 není technická závada, ale sabotáž. Věc je ale stále předmětem vyšetřování.
Pokud by Gazprom nebyl schopen doložit, že výpadek dodávek plynovodem Nord Streem nastal v důsledku „zásahu vyšší moci“, bude zřejmě vystaven povinnosti uhradit obrovskou pokutu coby kompenzaci svým evropským zákazníkům. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Burzovní cena plynu v EU v úterý v reakci poskočila nahoru, až o dvanáct procent. Oběma poškozenými potrubími sice žádný plyn nyní neteče, ale obchodníci s plynem se obávají, že možná sabotáž je projevem dalšího zvýšení napětí mezi EU, potažmo Západem, a Ruskem.

A že Kreml tedy v dohledné době dost možná zavře kohoutky také u dalších potrubí, jimiž dosud plyn do EU teče. Jedná se o ukrajinský tranzitní plynovod a plynovod Turk Stream spojující Rusko a Turecko a návazně Balkán. Zatím není zřejmé, kdo za zjevnou sabotáží stojí. Nabízí se dvě hlavní možnosti.

Zaprvé, mohlo by jít o akci Ruska. Kreml v úterý uvedl, že poškozením potrubí je „extrémně znepokojen“. Může ale jen „kalit vodu“. Poškození by totiž Rusku mohlo umožnit setřást ze sebe břímě mnohamiliardového odškodného.

Platbě takového penále by totiž mohl být vystaven ruský plynárenský gigant Gazprom, ovládaný Kremlem, za to, že od poloviny června dodával nižší než nesmlouvaný objem plynu a že od začátku září pak nedodává plyn vůbec žádný.

PSALI JSME:
Stabilní dodávky ruského plynu v EU má teď jen Maďarsko

Jestliže by Gazprom nebyl schopen doložit, že výpadek dodávek nastal v důsledku „zásahu vyšší moci“, bude zřejmě vystaven povinnosti uhradit obrovskou pokutu coby kompenzaci svým evropským zákazníkům, jako je německý energetický kolos Uniper.

Ten se v důsledku zastavení dodávek ruského plynu ocitl na pokraji bankrotu, jenž by byl jedním z největších – ne-li úplně největším – v německých hospodářských dějinách.

Před bankrotem musí Uniper zachraňovat německá vláda, která nedávno rozhodla o znárodnění podniku. Znárodní i další velké německé energetické firmy, rovněž fatálně poškozené omezením, ba zastavením ruských dodávek.

Druhým vysvětlením je to, že jde o akci Spojených států. Prezident Joe Biden se v první polovině letošního února nechal při návštěvě německého kancléře Olafa Scholze v USA slyšet, že pokud Rusko napadne Ukrajinu, tj. jeho armáda v rámci invaze překročí ukrajinské hranice, Spojené státy se postarají o to, aby Nord Streamem 2 plyn netekl.

PSALI JSME:
Do Česka nyní z Německa proudí hlavně norský plyn

Takové varování zopakoval i přesto, že byl konfrontován s námitkou, že projekt obou potrubí Nord Stream je pod německou kontrolou. Biden bez dalšího vysvětlení uvedl, že v případě invaze Spojené státy prostě zajistí, aby Nord Stream 2 nebyl zprovozněn.

Aniž by tedy specifikoval, jak přesně toho docílí. Mohl mít samozřejmě na mysli i cestu zcela nenásilnou, například prostřednictvím diplomatického tlaku na Německo. Biden také hovořil o Nord Streamu 2, zatímco nyní jsou poškozena obě potrubí.

Je možné, že celá pravděpodobná sabotáž bude vysvětlována jako „akce pod falešnou vlajkou“. Rusové mohou tvrdit, že jde o akci USA či obecněji Západu, i když by ji přitom provedli sami. Mohou odkázat právě na Bidenova zmíněná slova a svalením viny na Západ se vyvinit z obřích pokut.

Američané by teoreticky mohli tvrdit, že tuto zjevnou sabotáž provedli Rusové, aby se vyhnuli pokutám, i když ve skutečnosti by tím Američané naplnili uvedenou Bidenovu únorovou hrozbu.

PSALI JSME:
Dodávky ruského plynu se daří z podstatné míry nahrazovat

Pokud za akcí stojí Rusové, proč nyní? Kreml mohl získat dojem, že zdůvodnění zastavení dodávek nefunkční turbínou, případně nedostatečnou dokumentací k ní, jak jej odsud uplatňoval, by v budoucnu nemuselo u soudu obstát.

Německý podnik Siemens Energy, výrobce turbín plynovodu Nord Stream 1, upozorňuje, že problémy, kterými Gazprom od přelomu srpna a září zdůvodňuje úplné zastavení dodávek tímto potrubím, neobstojí.

Siemens Energy říká, že poškození turbíny, na něž Gazprom odkazuje, není dostatečné, aby opodstatnilo úplné přerušení dodávek. Je tak možné, že Kreml získal pocit, že „musí přijít s něčím dalším“, zásadnějším, nač by se mohl v budoucnu u soudu odvolat jako na „zásah vyšší moci“.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Hlavním zdrojem ruského plynu Evropě je poprvé v historii Turk Stream

Zavřít reklamu ×
 1. No kdo jiný než Rusko ? Aby neporušilo smlouvy o dodávkách, sabotáž je naprosto ideální. Nikdo jiný na tom naprostiö nic nezíská. Rusko sice také ne ale na to Putin absolutně nehraje.

  • Jde o prachy ten ,kdo na tom vydělá nejvíc. Kdo nahradí dodávky? To ukáže čas od koho plyn přijde.

   • Sabotáž provedla svou jedinou ponorkou Mongolská podmořská organizace,, Jurtafrei,, neboť neměla o čem psát a místo aby šla dělat něco pro blaho národa rozbíjí nevinné potrubí. A každý je on line, s dětmi a starou promluvit neumí, ale pod moudra píše další moudra, protože si neumí normálně popovídat. Dobrý ne?

 2. znalec v oboru odborník,který psal članek to napsal jasně a srozumitelně ,ovšem pan standa je asi větší znalec a má stoprocentní důkazy ,kdo je viník

 3. No kdo jiný než Amerika. potřebují prodat svůj plyn a sabotáž svést na Rusko. Pokud se na to přijde kdo to udělal ( ale asi ne a pokud to byla Amerika tak vůbec – bude se mlžit do ztracena) tak to určitě bude Rusko, protože to se hodí do dnešní doby!

  • Ptejte se-Qui bene? no a Amerika chce,a ani se tím dávno netají a veřejně o tom mluvili vládní američtí představitelé,dostat EURO na kolena,hluboko pod dolar.No,stejně nikdo neví,jestli by nám po rozpoutání války Američany,pomohla Putinova ropa,taková inflace se nějak lacině porazit nedá.Stojí za tím nejbohatší korporace a Muskové a Amíci-naši přátelé,jak si jen idioti mohou toto myslet.No jo.

 4. Na 100% za výbuchem plynovodu stojí Amíci! Ta krvelačná zrůda Biden prohlašoval již dříve,že zabrání spuštění Nord Stream l i ll za každou cenu.

 5. Tak Rusku bylo znemožněno dodávat NS 2 plyn,kapitalistický kocourkov by ho za to chtěl penalizovat?Toho plynu se veřejně zříkal kdejaký „demokratický“ stát!Do jaké žumpy jsme to spadli?

  • Žádná penalizace, je to zase kachna jak ocernit a vtáhnout Rusko. Ty trubky staly miliardy a ne vydělali zatím ani na provoz, dále se ukázalo že byli obě natlakovane, takže Rusko nic ne porušuje. Jediný viník je ten kdo se dávno přiznal. Bidet

 6. není nad čím spekulovat.
  Europoslanec Radek Sikorski dokonce na Twitteru poděkoval USA za zničení Nord Stream 1 a 2! Sikorski byl v minulosti ministrem obrany a rovněž ministrem zahraničí Polska. oni se s tím ani netají a dokonce rovnou Američanům polští poslanci děkuji.

 7. Jen laická otázka. Je skutečně tak těžké poškodit výbuchem dvě potrubí uložená v hloubce do 80 m třeba prostým spuštěním naloží třeba z jakéhokoliv hladinového plavidla? Není těch, kdo by ze sabotáže měli prospěch trochu víc? Zničení plynovodů by asi nevedlo k odpuštění sankce z doby před poškozením?……. sám jsem zvědavý

 8. Co se to děje? Jakto že N2 proudí plyn, když nebyl spuštěn (zprovozněn)? Proudí tudy snad plyn do Německa tajné? Já mám pocit, že se tady nehraje fér. Německý kancléř pořád telefonuje Putinovi, Francie zrovna v této době odstavuje jadérky kvůli údržbě ??? Spoustu nelogických situaci se děje. Zdá se mi, že Německo s Francií stále laviruji a nejsou upřímní. To je můj názor.

 9. A co takhle Ukrajina? Gazprom hrozí Naftogazu sankcemi a Ukrajinci by si tím zajistili že jim Rus nevypne plyn.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB