Kdo si s nákupem starší nemovitosti na hypotéku pospíší, mohl by na tom vydělat dvakrát

Kdo si stihne pořídit starší nemovitost – tedy nikoliv novostavbu – financovanou hypotékou do konce roku 2021, nebude muset platit daň a současně si bude moci nadále odečítat zaplacené úroky z daní. Vyplývá to z vládního návrhu na zrušení daně z nabytí nemovitosti, který ale ještě musí projít celým legislativním procesem. Návrh by měl pomoci snížit náklady na financování bydlení, a tím i dát lidem větší šanci dosáhnout na hypotéku. Ale jen u starších nemovitostí.
Kdo si s nákupem starší nemovitosti na hypotéku pospíší, mohl by na tom vydělat dvakrát. Ilustrační foto: FAEI.cz

Podle výkonné ředitelky společnosti Central Group Michaely Tomáškové vládní návrh na daňové úpravy související s koupí nemovitosti vypadá na první pohled neškodně. Háček je podle ní v tom, že novostavby pořizované na hypotéku, u kterých se daň z nabytí nemovitosti neplatí již nyní, se totiž mohou tímto opatřením prodražit.

„A rozhodně ne o málo,“ říká Tomášková: „Pokud by byl vládní návrh přijat, lidé by v podstatě zaplatili u 30leté hypotéky 16 měsíčních splátek navíc, resp. by přišli o úsporu v této výši.“ Přijetím návrhu by podle Tomáškové došlo ke znevýhodnění kupujících novostaveb, kteří by nic nezískali a jen by nesměli využít daňové zvýhodnění hypoték. „O proklamované podpoře nové výstavby tedy v tomto případě nemůže být řeč a ministerstvo by mělo přiznat, že tímto krokem se pro velkou skupinu obyvatelstva podmínky výrazně zhorší,“ říká ředitelka Central Group.

Je lepší neplatit daň, nebo si odečíst úroky?

Zrušení daně je spojeno se zrušením možnosti uplatňovat si úroky zaplacené z úvěrů na bydlení jako nezdanitelnou část základu daně. Zjednodušeně řečeno, poplatník si již nebude moci odečíst objem úroků zaplacených na úvěrech na bydlení z daní, takže se mu nevrátí 15 % z této částky.

„Celkově může jít o vyšší částky, než kolik činí daň z nabytí nemovitosti. Například při koupi nemovitosti za 2,5 milionu kupující na dani okamžitě ušetří 100 tisíc korun. Díky odečtům úroků v průběhu následujících třiceti let splácení by pak ušetřil dalších asi 155 tisíc na dani z příjmu. To celkem odpovídá úspoře 30 měsíčních splátek, tedy skoro, jako kdybychom nemuseli 2,5 roku platit hypotéku,“ říká specialista na financování bydlení Václav Šimek.

Aktuální podoba vládního návrhu počítá s přechodným obdobím, kdy i přes zrušenou daň bude ponechána možnost odečtu úroků. „Lidé, kteří investují do vlastního bydlení v období od prosince 2019 do konce roku 2021, by tak neplatili čtyřprocentní daň a současně by si mohli po celou dobu splácení úvěrových závazků odečítat zaplacené úroky z daňového základu,“ zdůrazňuje Šimek.

PSALI JSME:
Hypotéka u novostaveb se od roku 2022 může prodražit o téměř 16 splátek

Podle něj tak bude do konce roku 2021 pokračovat zvýšený zájem všech těch klientů, kteří plánovali investice do vlastního bydlení s využitím financování úvěrem a budou nadále v dobré ekonomické kondici, aby jim financování bylo poskytnuto. „Tento vývoj bude podpořen i dalším mírným snižováním úrokových sazeb. Rozhodně nyní nelze očekávat jejich postupný dlouhodobý růst, o kterém se mluvilo ještě před současnou pandemií,“ předpokládá.

Vyšší šance dosáhnout na hypotéku

Kupující budou mít díky úspoře na dani vyšší šanci na financování dosáhnout. „Některým žadatelům o úvěr nemusela úhrada této daně umožnit dosáhnout na nejvýhodnější hypotéky do 80 procent zástavní hodnoty, protože neměli dostatečný objem vlastních prostředků. Nově mohou dosáhnout na financování, které by jim jinak už nevycházelo, popřípadě si nebudou muset brát větší úvěr na zaplacení daně,“ vysvětluje Václav Šimek.

Žadatelům by také mělo pomoci uvolnění dříve zavedených pravidel ze strany České národní banlky (ČNB) ohledně poměru výše úvěru vůči zástavní hodnotě nemovitosti (LTV) a poměrových ukazatelů příjmů a zadlužení (DTI i DSTI).

PSALI JSME:
Hrozí splasknutí cen nemovitostí až o dvacet procent

„Možná překvapivě pro ČNB se zatím komerční banky neunáhlily a plošně neuvolnily nedávno zpřísněné parametry LTV, DTI a DSTI. Chovají se vcelku logicky s ohledem na rizika, jež je nutné nyní u klientů o to pečlivěji zvažovat,“ dodává specialista na financování bydlení.

Investoři by si měli pospíšit

Další důležitou lhůtou vyplývající z návrhu nového zákona je konec roku 2020. Pro toho, kdo stihne pořídit nemovitost ještě letos, bude platit takzvaný časový test ještě dle stávajících pravidel, tedy mu při prodeji nemovitosti za déle než pět let od pořízení nevznikne povinnost z případného zisku zaplatit daň z příjmu. Od příštího roku pak bude časový test prodloužen na deset let.

„Bez ohledu na spravedlivost nebo koncepčnost navržených opatření bude návrh zákona dozajista impulzem pro trh. Investoři do nemovitostí jistě budou chtít zvažované investice uspíšit a stihnout toho co nejvíce do konce roku. Nákupní apetit této skupiny kupujících poté možná mírně ochladne, pro dlouhodobého investora ale prodloužení časového testu zase tak kritické nebude,“ domnívá se Šimek.

PSALI JSME:
Zrušení daně z nabytí nemovitosti je správné rozhodnutí, kupující ušetří stovky tisíc

Zavřít reklamu ×
  1. Současný vztah nahrával hlavně developerům a spekulantům z byty, diskriminace těch, kteří kupovali starší nemovitost je neospravedlnitelná. Nevidím jediný důvod proč nesrovnat podmínky pro všechny.

  2. Ceny nemovitostí jsou určeny pro cizince,kteří po výměně eura na koruny mohou koupit co chtějí.Horší našince vydělávající almužnu v korunách si nemovitost nekoupí nikdy!

  3. Tak na současný stav bylo zaděláno v 90tkách . Zapomělo se (a nebo ne) na systém konkurence a převisu nabídky. V americe je to vyřešeno jednoduše.
    Obce jsou financovány z daní z nemovitosti . To má zásadní vliv na chování zastupitelstev . Prostě město se chce rozvíjet – budoucí daňové příjmy . A za další nemá zájem hromadit majetek , ale spíše privatizovat . Jednoduše tedy nevznikají takové excesy jako klinika co byla roky prázdná až se nastěhovaly sqoteři.
    Naopak lidé se zbavují čeho nepotřebují . To zpusobuje velkou nabídku a stavební aktivitu. Vždyť na stejný počet obyvatel co máme my tak američané vydají 6x víc stavebních povolení . Toto chování učastníku na trhu zpusobuje to že američané si pořizují pruměrně obydlí za 3,5 ročního platu a to o dosti velké podlahové ploše (pruměr je přes 220m2). Tím že takto jsou obce finančně nezávislé , tak nemusí docházet k transferu zhora a máte tedy nízkou daň z obratu a tedy levně postavíte.
    U nás jsme nechtěly dopustit nezávislost obcí a tak jsou financovány shora podle počtu obyvatel . Lidé si tak naprosto neuvědomují jak a kolik platí obci . Zastupitelé naopak mají zájem na rustu svého majetku ( a tedy cen) . Příjem obcí je tedy zajištěn a jejich motivace je nacpat co nejvíce lidí na co nejměně infrastruktury (vysoká koncentrace lidí na m2)

  4. tak nevím na čem bych ted vydělal… ale očekávám prasknutí bubliny a pád cen nemovitosti, hlavně teda bytů. Drtivou většinu maji bud investoři, kteří to držej dokud to vydělává, druhou část pak maj lidi a většina na dluh… pokud stoupne nezaměstnanost, což se zatim děje pomalu, dost pravděpodobně to hromada domácnosti neutahne. budou prodávat a stěhovat se do podnájmů.

  5. Už aby došlo k narovnání-prasknutí té přemrštěné-přefouklé realitní bubliny!Kdejaký hejhula s platem 25tis.čistého,dostal nesmyslně vysokou hypotéku,aniž by si uvědomoval ekonomickou nesmyslnost svého počínání a zadlužení dokonce svého života(Vtom lepším případě) a pak se tito vzájemě přebíjeli(tím přefukovali cennu) do šílených částek nemající se skutečnou cennou nemovitostí už zhola nic společného.Po té si pak lidi co nato skutečně mají a našetřili,nemohli nic za reálnou cennu nemovitosti koupit,pokud tedy“nezešíleli“jako ti ostatní blázni a nepřistoupili na onu uměle vyšroubovanou cennu těmito cvoky a za slastného mlaskání realitkářů!

    • Fandím vám, ale tyhle kecy čtu x let co tenhle trh sleduji a nikdy se váš scénář nenaplnil, bohužel..

  6. Naprostý souhlas!(V podstatě jsem toto napsal jen obšírněji,včetně dopadů jenž to přináší.)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.