Kdo teď platí hned, je pán. Včasné úhrady se cení více než kdy před tím

Názor
Podnikatelé, kteří mysleli na horší časy a tvořili ve svých firmách rezervy, a teď druhým firmám za zboží a služby mohou platit víceméně obratem, jsou v očích svých partnerů vážení ještě více než kdy před tím. A mohou také na trhu získat mnohem silnější pozici a lepší ceny. Včasné úhrady jsou teď pro většinu podniků klíčové. V praxi se ale mezi firmami platby faktur natahují, protože každý počítá hotovost, aby si udržel zaměstnance.
Kdo teď platí hned, je pán. Včasné úhrady se cení více než kdy před tím. Ilustrační foto: FAEI.cz

„Kvůli nedostatku peněz začíná docházet k pnutí mezi firmami. Některé podniky totiž musely začít zkracovat splatnost svých faktur a přestávají být tolerantní vůči fakturám po splatnosti,“ uvedla Hospodářská komora. Na pomoc státu totiž dosáhly podle ní jen vybrané podniky, byť ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček pořád v televizi dokola opakuje, kolik peněz stát už do firem napumpoval, a že holt to trvá, než se výplaty protáhnou administrací.

Podniky volají po tom, aby jim stát posečkal s odvody a bez penále, jenže o tom nějak vláda slyšet nechce. Horuje za to i opozice a zní to logicky: Je přece jednodušší, když berňák nechá v těchto těžkých časech firmy chvíli na pokoji, než vyrábět další peníze a posílat je jen některým podnikům. Odpustky odvodů a poplatků, respektive posečkání, by firmám v likviditě ulevilo okamžitě a hlavně všem. Neřešilo by se, kdo podporu dostal a kdo ne.

Jenže podle Hospodářské komory jsou neústupné i místní samosprávy, co se týče výběru místních poplatků, i když kde jaký starosta má plná ústa toho, jak si v této době musíme pomáhat.

PSALI JSME:
Živnostníci: Horší časy jsme čekali, tak zlé ale ne

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl milionů Čechů nesplatilo dluhy včas, letos jich nejspíš přibude

Analýza
Ke konci roku evidovalo sdružení SOLUS ve svém registru dlužníků, kteří dlouhodobě neplní své závazky, celkem 505 tisíc dospělých Čechů. Je to zhruba o 50 tisíc lidí méně než před rokem. Experti ale varují, že letos může tento trend nabrat opačný směr. Už se objevují první špatné zprávy, že dlužníků přibude.
Rolovat nahoru