Kdo to kupuje Zentivu a co s ní teď bude? Stručné představení společnosti Advent International

Společnost Advent International se specializuje na restrukturalizace firem. Nyní dokončila koupi farmaceutické společnosti Zentiva. Ta se dříve či později vrátí na burzu, odkud se stáhla v roce 2009, anebo bude přeprodána novému majiteli.
Ilustrační foto: Zentiva.com

Mezitím se ale Advent International bude snažit zefektivnit chod firmy, případně redukovat nadbytečné náklady, a zvýšit tak přidanou hodnotu její produkce. Samotná značka Zentiva případně zanikne právě až při přeprodání novému majiteli, nyní ještě ne.

Advent International, vniklá v polovině 80. let, je v branži mezinárodně působících investičních fondů a společností spravujících soukromý kapitál dobře známým pojmem.

V zemích střední a východní Evropy není žádným nováčkem, působí tu od roku 1994.

V Praze svoji pobočku otevřela v roce 2007.

Je v regionu navíc široce rozkročená, investovala do tak rozdílných firem, jako je rumunský výrobce keramických cihel a polské pedagogické nakladatelství.

V České republice společnost ovládá například výrobce elektromotorů TES Vsetín. Do TES Vsetín vstoupila v roce 2011, což dokládá, že i při případné koupi Zentivy nemusí být její přeprodej nebo vstup na burzu bezprostřední záležitostí.

O Advent International se u nás spekulovalo také v souvislosti s možnou akvizicí Plzeňského Prazdroje nebo prodejce sportovního zboží Sportisimo. V polovině minulého desetiletí Advent International koupila provozovatele palivových karet CCS, ještě dříve investovala do někdejšího tuzemského mobilního operátora OskarMobil.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB