Kdo to kupuje Zentivu a co s ní teď bude? Stručné představení společnosti Advent International

Společnost Advent International se specializuje na restrukturalizace firem. Nyní dokončila koupi farmaceutické společnosti Zentiva. Ta se dříve či později vrátí na burzu, odkud se stáhla v roce 2009, anebo bude přeprodána novému majiteli.
Ilustrační foto: Zentiva.com

Mezitím se ale Advent International bude snažit zefektivnit chod firmy, případně redukovat nadbytečné náklady, a zvýšit tak přidanou hodnotu její produkce. Samotná značka Zentiva případně zanikne právě až při přeprodání novému majiteli, nyní ještě ne.

Advent International, vniklá v polovině 80. let, je v branži mezinárodně působících investičních fondů a společností spravujících soukromý kapitál dobře známým pojmem.

V zemích střední a východní Evropy není žádným nováčkem, působí tu od roku 1994.

V Praze svoji pobočku otevřela v roce 2007.

Je v regionu navíc široce rozkročená, investovala do tak rozdílných firem, jako je rumunský výrobce keramických cihel a polské pedagogické nakladatelství.

V České republice společnost ovládá například výrobce elektromotorů TES Vsetín. Do TES Vsetín vstoupila v roce 2011, což dokládá, že i při případné koupi Zentivy nemusí být její přeprodej nebo vstup na burzu bezprostřední záležitostí.

PSALI JSME:
Do vývoje nových léků se Evropě investují desítky miliard

O Advent International se u nás spekulovalo také v souvislosti s možnou akvizicí Plzeňského Prazdroje nebo prodejce sportovního zboží Sportisimo. V polovině minulého desetiletí Advent International koupila provozovatele palivových karet CCS, ještě dříve investovala do někdejšího tuzemského mobilního operátora OskarMobil.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Moneta v čistém zisku přes čtyři miliardy

Moneta Money Bank minulý týden zveřejnila konsolidovaný čistý zisk za rok 2018 ve výši 4,2 miliardy Kč (nárůst o 7,1 % oproti roku 2017 a návratnost hmotného kapitálu 17,9 % (nárůst o 190 bazických bodů oproti roku …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru