Dosud totiž platilo, že stačilo povinné ručení zaplatit o pár dní po datu, k němuž bylo s pojišťovnou sjednáno. Od 1. října je to však jinak. Za platnou se považuje pouze zaplacená pojistka. Auta, za která pojišťovna nemá peníze připsaná na účtu, se považují za nepojištěná.
1. Od října platí, že účinnost povinného ručení vzniká až připsáním zaplacené pojistky na účet pojišťovny. Nikoli jako dosud sjednáním pojistky, kdy bylo možné platbu na několik dní odložit.
2. Auta, za která pojišťovna nemá peníze na účtu, se považují za nepojištěná a není možné je zaregistrovat. Neplacením povinného ručení riskujete pokutu a v případě nehody úhradu způsobených škod.
3. Od října se řidiči na území ČR nemusejí prokazovat bílou kartou v jakékoli podobě, protože údaje má on-line k dispozici policie.
Není to však ze strany pojišťoven zlomyslnost vůči řidičům, jak se se snad mohlo zdát. Tuto změnu si vynutil přechod na systém, v němž budou především policisté platnost tzv. bílých (ještě loni zelených, pozn. aut.) karet dohledávat on-line v registru a úředníci podle registrovat vozidla. To naopak život řidičům usnadní, protože od 1. října už nemusí platnost pojistky prokazovat bílou kartou fyzicky, nebo v mobilu. Už ji zkrátka mohou beztrestně nechat doma. Pojišťovny i přes tuto novinku však doporučují mít pro případ nehody kartu přece jen uloženou ve vozidle. Jsou na ní totiž kromě doby platnosti vyznačeny další důležité údaje a kontakty, které se mohou v případě karambolu hodit. Uvedené novinky zatím platí pouze na území České republiky.
Při cestách do zemí Evropské unie musejí mít řidiči kartu stále fyzicky u sebe. Až od příštího roku bude také v zemích EU stačit její digitální verze a tu papírovou řidiči využijí pouze mimo unijní země.
Pojistka až po zaplacení
Ale vraťme se k první novince, protože ta může znamenat velký průvan ve vašich financích. Pozor si musejí dát nejen ti, kteří nechávali platbu pojištění na poslední chvíli a spoléhali na to, že se s upomínkou ozve pojišťovna, ale že pojistka pár dní do zaplacení zůstává aktivní.
Nové pravidlo se citelně týká i těch, kteří si pořizují vůz nový či ojetý. Povinné ručení nevzniká, jak jako dosud, ve chvíli, kdy s pojišťovnou uzavřete pojistku, ale až ve chvíli, kdy je na účet pojišťovny připsána sjednaná částka. Což může nastat nikoli v řádu hodin, ale i dní.
Zpoždění se netoleruje
Až v této chvíli je informace o zaplacení pojistky zaslána na Českou kancelář pojistitelů (ČKP) s uvedením dne i hodiny začátku účinnosti pojistky, protože někdy tento přesný údaj může řidiče zachránit či potopit. Tím se informace dostane do registru vozidel, k němuž mají přístup policisté při silniční kontrole i úředníci kvůli registrování vozidla.
Velmi snadno může nastat situace, že řidič si chce zakoupený vůz užít co nejdříve a na silnici vyrazí s autem, které není dosud zaregistrované, případně ani pojištěné. Obdobná situace může nastat také v případě, kdy se majitel vozu rozhodl přejít k jinému pojistiteli.
Jestliže chcete být od října pojištěni a užívat vozidlo ihned, musíte zaplatit ihned. Pokud jste okamžitou platbu pojišťovně avizovali, ale nakonec nestihli, může pojišťovna původně zadaný počátek pojištění posunout na následující den, ale nejdéle po týdnu prodlení návrh smlouvy zruší.
Každá pojišťovna však může mít podmínky placení povinného ručení nastavené trochu jinak, takže se vyplatí přečíst si pojistnou smlouvu.
Statisíce neplatičů na silnici
Kdo bude nadále spoléhat na to, že na nějakém dni zpoždění při placení pojistky nesejde, hodně riskuje. Jezdit bez povinného ručení znamená riskovat pokutu od policie, případně i ČKP. Že by to zkusil jen blázen? Podle statistik České kanceláře pojistitelů se bez povinného ručení pohybuje na našich silnicích až 200 000 vozidel.
Od roku 2018 byly obnoveny příspěvky do garančního fondu, které ČKP vymáhá na neplatičích povinného ručení. Fond slouží k úhradě škod způsobených právě nepojištěnými vozidly.
Sankce pro neplatiče pojistného jsou stanoveny vyhláškou ministerstva financí podle charakteristiky vozidla jako denní poplatky (např. u aut 30 až 93 Kč), jejichž výše se však při dlouhodobém neplacení ročně dostává na částku násobně vyšší, než by bylo řádné povinné ručení.
Kolik od policie?
Řidiči, který se nemůže prokázat zaplaceným povinným ručením při silniční kontrole, hrozí ještě dnes dvě možné pokuty. Pouze zapomenutá bílá karta znamená sankci až 3 000 korun, toto hrozba však už za pár dní pomine.
Jestliže se však prokáže, že řidič povinné ručení na řízené vozidlo nezaplatil (od října tento údaj nebude v registru), může ve správním řízení počítat s pokutou až 50 000 Kč. Ale to zdaleka není všechno. V případě zavinění nehody úhrada způsobených škod půjde v plné výši za neplatičem povinného pojištění.