Kdy nastane konec studentských výhod?

Poradna
Nový školní rok přinese některým vysokoškolským studentům výraznou změnu. Týká se to těch, kteří v létě oslavili 26. narozeniny. Zůstávají sice studenty, ale přicházejí o řadu výhod, takže budou muset sáhnout hlouběji do kapsy.
Výjimku mají pouze studenti prvního doktorandského studia, za které platí stát zdravotní pojištění až do 28 let věku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Není zase taková výjimka končit studia až před třicítkou. Stačí na základku nastoupit v téměř sedmi letech, následuje devět let povinné školní docházky. Ve skoro 20 letech maturita, pár ročníků bakalářského a magisterského studia a je téměř jisté, že do 26. narozenin se kompletní vysokoškolské studium stihnout nedá ani při výborných výsledcích.

A to ještě nebereme v úvahu, že se přijímací zkoušky nemusejí povést na první pokus, studia administrativně protáhne covid a že pár měsíců až let může zabrat praxe či studium v zahraničí. To všechno pobyt ve škole prodlouží a prodraží.

Zdravotní pojištění jako „dárek“

Co se pro šestadvacetiletého studenta ze dne na den změní? Hned následující měsíc po dovršení této věkové hranice si začne platit zdravotní pojištění, protože je za něj přestává platit stát.

Pokud pouze studuje (není zaměstnanec, OSVČ ani nepobírá invalidní důchod, pozn. aut.), může využít sazbu pro osobu bez zdanitelných příjmů, ale i tak to v roce 2022 dělá 2187 korun měsíčně.

Završení 26 let student zdravotní pojišťovně nemusí hlásit, do systému „spadne“ automaticky. Na druhou stranu ani pojišťovna nikoho na novou povinnost neupozorňuje, a kdo se chce placení vyhnout, těm kromě dlužného pojistného registruje i penále (obvykle vyšší, než samotné pojistné), což pro neplatiče po pár letech znamená nepříjemné překvapení.

Doktoři mají výjimku

Výjimku mají pouze studenti prvního doktorandského studia, za které platí stát zdravotní pojištění až do 28 let věku. Musejí si však hlídat příjmy, aby nepřekročili hranici pro placení pojistného – u dohody o provedení práce 10 000 korun měsíčně a u dohody o pracovní činnosti maximálně 3 499 Kč. Jinak jsou považováni za OSVČ a zdravotní pojištění si platí sami.

Kdo se chce vyhnout placení zdravotního pojištění pomocí úřadu práce (ÚP), tak jako student řádného denního studia neuspěje. ÚP totiž bez ohledu na věk nezaregistruje osobu, která studuje v denním studiu na některé ze středních, vyšších nebo vysokých škol, čímž se soustavně připravuje na budoucí povolání.

PSALI JSME:
Za nezletilé děti rodiče platit pojistné nemusí. Ale je to riziko

Jedinou šanci mají studenti kombinovaného studia (kombinace prezenčního a dálkového studia), kteří vedle školy odpracovali nejméně 12 měsíců, resp. zaměstnavatel za ně nebo oni sami odváděli důchodové pojištění. Ti se nejen zbaví hrozby placení pojistného, ale při splnění podmínek mohou dosáhnout na podporu v nezaměstnanosti.

Sociální pojištění jen s příjmy

Sociální pojištění naštěstí studenti nemusejí platit ani po dovršení 26 let, pokud zůstávají osobami bez zdanitelných příjmů. Nejsou tedy zaměstnáni, ani nepodnikají.

A další změny? Rodiče (jeden z nich, jehož příjmy za rok 2022 přesáhly 97 200 Kč) studenta staršího 26 let ztrácejí možnost uplatnit daňovou slevu na dítě, která je letos 1 267 korun na prvního a 1860 Kč na druhého potomka měsíčně. Končí i výhody přídavků na děti a sirotčího důchodu.

Vyživovací povinnost (alimenty) oproti obecnému povědomí s věkem svázána není, závazek rodičů vůči dětem tedy nekončí automaticky nejpozději ve 26 letech potomka, ale až při splnění kritéria, že je způsobilý se sám živit. Což při denním či doktorandskému studiu být splněno nemusí ani ve 26 letech.

PSALI JSME:
Sirotek svůj důchod nedostane automaticky

Končí studentské slevy

České dráhy a většina městské dopravy má slevu na jízdném rovněž ohraničenu věkem 26 let, obdobné je to se slevami v obchodech, při vstupech do kina, zoo, na památky apod. Pracující student (pracovní poměr, dohoda) má až do 26 let nárok na základní slevu na dani i na slevu na studenta.

A také sociální stipendium

Student při kombinovaném studiu nemá nárok na slevu na studenta ani do 26 let. Pokud však žije ve společné domácnosti s rodiči, ti až do jeho 26 let mají nárok, podobně jako v případě denního studia, na daňové zvýhodnění na vyživované dítě.

Dovršením 26 let se ztrácí nárok na sociální stipendium, ale následně si student může zažádat o dávky v hmotné nouzi. Prospěchové stipendium obvykle záleží na podmínkách konkrétní vysoké školy, nikoli obecně na věku studenta.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Placeným sirotkem až do 26 let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.