Kdy nastane zpomalení hypotečního trhu?

Názor
Objem prodaných hypotečních úvěrů byl podle údajů Fincentra Hypoindexu v dubnu 39,2 miliardy korun. To je o 5,5 miliardy méně než v březnu, kdy objem dosáhl 44,7 mld. Kč. Přesto je duben z hlediska objemu druhý nejsilnější měsíc v historii Fincentra.
Objem prodaných hypotečních úvěrů byl podle údajů Fincentra Hypoindexu v dubnu 39,2 miliardy korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Svědčí o tom i to, že duben 2020 zaznamenal prodeje hypoték za 17,8 miliardy korun. Jinými slovy, letošní duben oproti loňskému představuje nárůst o 120 procent. A to ten loňský nebyl žádný slabý měsíc.

Z čísel Hypoindexu ale nevyčteme, jaký objem ze zmíněných 39,2 mld. Kč činilo refinancování. To totiž v poslední době představuje větší a větší podíl na objemu prodaných hypoték a nárůsty refinancování jsou ještě dramatičtější, než nárůsty nových obchodů.

V březnu byl objem refinancování podle statistik České národní banky (ČNB) ve výši 11,1 mld. korun. Myslím si, že duben ukáže podobný objem. Statistika ČNB za duben bude k dispozici ale až na konci května.

PSALI JSME:
Hon na hypotéky pokračuje. Češi nechtějí propásnout příležitost

Dalším důležitým sdělením Fincentra Hypoindexu je zvýšení úrokových sazeb. Ty vzrostly o čtyři bazické body na 1,98 % ročně. Zdá se to jako navýšení nevýznamné. Ale z průměrné hypotéky to znamená nárůst splátek o 1 300 Kč ročně.

A především to potvrzuje už delší dobu avizovanou změnu trendu, kdy po mnoha měsících poklesu trh dosáhl svého dna a nabral směr nahoru. Vzhledem k inflaci a inflačním očekáváním a také ke stále se blížícímu zvedání sazeb ze strany ČNB jde bezpochyby o dlouhodobou změnu.

Jinými slovy nás čeká období postupného růstu úrokových sazeb. Banky už se tak nějakou dobu chovají a úrokové sazby navyšují. To se zatím díky velké setrvačnosti u Hypoindexu projevilo nepatrně. Ale neodvratně.

PSALI JSME:
Češi si hypotéky výrazně zlevňují refinancováním

Kdy nastane zpomalení trhu? V momentě, kdy zájemci o hypotéku usoudí, že úrokové sazby už stouply příliš a jejich zájem oslabí. Tohle zatím stále nehrozí. Realitní makléři hlásí, že zájem o nemovitosti trvá. Zdá se, že ani předražené byty v Praze a ve velkých městech neodrazují lidi od nákupu.

Na průměrný 70metrový byt je v Praze zapotřebí vynaložit 14násobek průměrné roční mzdy. To dělá Prahu jedním z nejdražších měst v Evropě, a přesto hon na nemovitosti a na hypotéky pokračuje. Zlom tedy nejspíš nastane, až se život vrátí do normálních kolejí a lidé začnou vedle bydlení řešit i jiné „obyčejné“ věci, jako cestování, nákupy, setkávání v restauracích… To nastane v létě.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Sbohem drahá Praho. Jsme on-line, jdeme jinam. Velká města opustila řada nájemníků

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB