Když pravidelný plat nestačí: téměř dvě třetiny Čechů si přivydělávají

Bezmála dvě třetiny Čechů mají kromě svého pravidelného výdělku ještě vedlejší zdroj peněz. Skoro 60 procent lidí v produktivním věku si přivydělávají na brigádách nebo mají dokonce vedlejší pracovní poměr. Ukázal to průzkum, který si agentury Ipsos Marketing nechala zpracovat skupina KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.

Hlavním důvodem brigád a dalších přivýdělků je získání prostředků na pokrytí základních životních potřeb. Foto: FAEI.cz

Nejpočetnější skupina osob, která si ke svému stálému zaměstnání (případně během studia) ještě přivydělává, tak činí formou nárazových brigád. Nejčastěji na ně chodí mladí lidé ve věku 18 až 26 let. V těsném závěsu je pak věková kategorie 45 až 53 let. Nejvíce si na brigádách vydělávají Jihočeši, naopak nejméně obyvatelé Vysočiny.

Podle průzkumu agentury si pravidelně přivydělávají více ženy než muži: v poměru 18 procent oproti 15 procentům. „Vyrůstají mi děti, mají pořád větší a větší nároky, a já jim je chci splnit. Proto jsem si našel ještě přivýdělek. Hodně mi pomáhá k naplnění rodinného rozpočtu,“ řekl portálu Finančního a ekonomického institutu (FAEI.cz) devětačtyřicetiletý Pavel z Prahy. Dodal, že rovněž manželka vydělá bokem nějaké peníze.

DŮLEŽITÝ ZDROJ FINANCÍ

Brigády a další příležitostné nebo pravidelné přivýdělky jsou podle společnosti KRUK skutečně důležitým zdrojem financí pro značnou část Čechů v produktivním věku. „Z jedné třetiny jde o nárazové brigády, velmi časté jsou ale také vedlejší pracovní poměry formou dohody o provedení práce. Řada našich klientů si například přivydělává roznosem novin či letáků nebo různými sezónními pracemi, aby dokázali dříve splatit své dluhy,“ řekla mluvčí společnosti Markéta Kolářová.

Hlavním důvodem brigád a dalších přivýdělků je získání prostředků na pokrytí základních životních potřeb. Následují přivýdělky učené na koníčky a různé volnočasové aktivity a pak brigády slouží ke splácení dluhů. Na základní životní potřeby si přivydělávají spíše ženy, v případě brigád na financování koníčků se poměr mezi ženami a muži vyrovnává.

DO TISÍCOVKY MĚSÍČNĚ

Typický měsíční přivýdělek se pohybuje v rozmezí tisíce a tří tisíc korun, bezmála třetina brigádníků si přivydělá do tisíce korun měsíčně. Rozhodujícím faktorem při volbě brigády je zejména náplň práce a výše mzdy. Vzdělanější lidé dávají větší důraz na náplň práce.

„Účel přivýdělku se liší i podle dosažené úrovně vzdělání. Lidé s vyšším vzděláním si nejčastěji přivydělávají na zábavu, méně vzdělaní lidé především na životní potřeby. Vzdělanější lidé a lidé nad 45 let volí hlavně vedlejší pracovní poměr, mladší lidé zase pravidelné brigády,“ dodala Kolářová.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB