Když se dva hádají, třetí se směje: Mohou zákazy TikToku vdechnout akciím konkurentů nový život?

Poté, co se Evropský parlament rozhodl zakázat používání TikToku ve třech institucích EU a doporučil jejich úředníkům, aby si tuto aplikaci kvůli problémům s kybernetickým zabezpečením smazali i ze svých osobních přístrojů, se mluví o zákazu TikToku i ve Spojených státech.
TikTok používají hlavně mladí lidé, kteří jsou zároveň cílovou skupinou Snapu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Akcie amerických sociálních sítí na tuto zprávu zareagovaly pozitivně a konkrétně Snap posílil o 9,5 procenta. Tato platforma má nejmladší uživatelskou základnu, a tak by pravděpodobně na poklesu poptávky po TikToku kvůli těmto zákazům a doporučením vydělala nejvíc.

Zákazy TikToku nabírají na síle

V průběhu úterní seance došlo k výraznému zvýšení zájmu o akcie amerických sociálních platforem. Spojené státy se totiž chystají následovat EU a zakázat některé zahraniční technologie, včetně populární aplikace TikTok provozované čínskou firmou ByteDance.

Tyto legislativní kroky byly zapříčiněny obavami, že prostřednictvím těchto služeb získají přístup k datům amerických uživatelů čínské zpravodajské agentury. V minulém týdnu zakázal TikTok na přístrojích svých zaměstnanců Evropský parlament kvůli problémům spojeným s kybernetickou bezpečností.

Nyní je tedy zakázán už ve třech významných institucích EU a Evropský parlament navíc všem zaměstnancům „důrazně doporučil“, aby si aplikaci smazali i ze svých osobních přístrojů. Nervozita ohledně narušení bezpečnosti dat však není jednostranná.

Čínské úřady už před pár týdny vyzvaly státní podniky, aby postupně přestaly využívat účetní služby firem tzv. Velké čtyřky sídlící v západních zemích, údajně také z obav o bezpečnost dat. Tyto bilaterální kroky jen podtrhují neshody mezi Čínou a západními zeměmi ve věci různých klíčových technologií.

Na novém americkém zákoně vydělal nejvíc Snap

Nově schvalovaný americký zákon upravující použití zahraničních technologií způsobil předevčírem vzestup akcií amerických sociálních sítí. Nejvíce posílil Snap (+9,5 %), u dalších tří titulů spojených se sociálními sítěmi byly výsledky smíšené – Meta -0,2 procenta, Alphabet +1,6 procenta a Pinterest +1.1 procenta.

Důvodem, proč právě Snap reagoval tak výrazně, spočívá v tom, že TikTok používají hlavně mladí lidé, kteří jsou zároveň cílovou skupinou Snapu. Pokud se tedy jejich rodiče o potenciálních bezpečnostních problémech TikToku dozvědí, může to skončit přechodem právě na Snap.

Další sociální platformou, kterou může zákaz TikToku posílit, je YouTube společnosti Google. Akcie sociálních sítí sice posílily, ale s výjimkou Alphabet jsou pětileté výsledky těchto firem horší než výsledky zbytku akciového trhu. Odvětví evidentně ztratilo svou růstovou dynamiku i zájem investorů.

Hodnoty akcií sociálních sítí se blíží historickému minimu

Kocovina po pandemickém boomu měla drastické dopady na návratnost akcií i jejich hodnotu. Nejdramatičtější změnu lze pozorovat u akcií společnosti Snap, kde se dvouleté forwardové EV/S propadlo z více než 18x na zhruba 3x.

Za výnosy a jejich růst platí investoři u akcií sociálních platforem výrazně méně. Jednou věcí je, že TikTok dramaticky změnil prostředí sociálních sítí v USA a Evropě. Kromě toho se však změny v ochraně soukromí, které provedl Apple, podepsaly na cenách on-line reklamy, když výrazně zkomplikovaly sledování dopadů.

Nyní se zdá, že mají investoři vzhledem k energetické krizi, prudce stoupajícím cenám komodit, reshoringu, americkému zákonu o čipech a válce na Ukrajině největší zájem o firmy a témata, kterým se daří po comebacku fyzického světa.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB