Ke dvouprocentní inflaci se dostaneme nejdřív v roce 2024

Názor
Meziroční inflace sledovaná tuzemskou centrální bankou se v únoru snížila z 17,5 na 16,7 procenta a zatím jen symbolicky se přiblížila inflačnímu cíli. Její pokles jde především na vrub vysokého srovnávacího základu z loňského roku, protože o snižování cen zboží a služeb zatím nemůže být příliš řeč.
První vlaštovky zlevňování už začínají být vidět. Jde především o zemní plyn, jehož cena se meziměsíčně snížila o 1,6 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

V každém případě první vlaštovky zlevňování už začínají být vidět. Jde především o zemní plyn, jehož cena se meziměsíčně snížila o 1,6 procenta. Je to zatím kosmetická změna, protože plyn je stále meziročně dražší o téměř tři čtvrtiny, avšak jde o první náznak pozitivního obratu na trhu s energiemi.

Nepříjemné je naopak zvyšování cen potravin nebo bytového vybavení. Máme zde sice silnou korunu, která by měla zlevňovat dovážené zboží a námořní tarify se propadly na předcovidovou úroveň, avšak ceny zboží dál rostou.

Slabší poptávka, která se odráží v klesající spotřebě domácností i maloobchodních tržbách, by však měla stále více prostor pro zdražování omezovat. Prodejci se tak budou muset stále častěji rozhodovat, zda mít plné sklady zboží, nebo zda raději nezlevnit.

PSALI JSME:
Únorová inflace byla vyšší, než ČNB čekala

Prognóza České národní banky v podstatě vychází. Inflace byla jen dvě desetiny nad oficiálním odhadem. Podstatné rovněž bude, jak moc v únoru poklesla jádrová inflace, která je očištěná o vliv potravin a energií.

Pokles inflace nás čeká i v následujících měsících, kdy bude opět vidět vliv srovnávacího základu, ale inflaci by měly začít ovlivňovat i příznivější ceny energií. Postupem by mohla začít brzdit vlna zdražování v restauracích a jako tlumič zafungují i ceny bytů zahrnuté v tzv. implikovaném nájemném.

Ke dvouprocentní inflaci se dostaneme nejdřív v roce 2024.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace: Astronomický růst ceny byl v únoru zaznamenán u vajec

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB