Kilogram, sekunda, metr. Revoluční změna je tu!

Názor
Experti o tom mluví jako o revoluci, o největší změně definic v historii. Kilogram, ampér, mol, sekunda, metr, kandel. Už to nebude jako dřív. Ale nebojte se, pro nás laiky zůstane vše při starém. Metr se nenatáhne, ani nezkrátí. Takže co to je revoluční změnu?
Ilustrační foto: Pixabay

Takže hezky popořádku: V roce 2011 navrhnul Mezinárodní výbor pro váhy a míry (CIPM), aby se změnily definice základních jednotek (známých pod zkratkou SI). A skutečně se na tom začalo pracovat. Proces byl úspěšně završen teď v listopadu, tedy po sedmi letech.

České ministerstvo průmyslu oznámilo, že „definice základních jednotek prochází největší změnou ve své historii“. No. Budiž. A v čem je tedy ta zásadní novinka? Teď se pekelně soustřeďte a čtěte pomalu: „Nově budou fyzikální jednotky mezinárodní soustavy SI definovány na základě vazby k pevně stanoveným hodnotám přírodních konstant.“ Hmmm. Panečku!

Konec legrace. Vím, že absolutní laik, jako jsem já, vlastně ani pořádně nechápe, proč se musí změnit definice tak jednoduché věci, jako je metr nebo kilogram, když se tím nezmění hodnota těchto měr. Na druhou stranu rozumím expertní změně definic. Je to už více než sto let, co byla například formulována základní jednotka hmotnosti. Mezinárodní prototyp kilogramu vznikl v roce 1889. Jenže problémem bylo, že nevážil pokaždé stejně, i mikročástice prachu dokázaly hodnotu změnit. Díky novým definicím dojde k větší přesnosti vědeckých měření.

„Redefinování jednotek z SI je momentálním bodem vědeckého pokroku. Použití základních konstant, které v přírodě pozorujeme jako základ pro důležité koncepty, jako je hmotnost a čas, znamená, že získáme stabilní základnu, z níž lze rozvíjet vědecké poznání, nové technologie a řešit některé z největších výzev společnosti,“ citoval časopis National Geographic ředitele Mezinárodního výboru pro váhy a míry Martina Miltona.

Ale stejně, až 20. května příštího roku začnou nové definice platit, nechtěl bych být studentem, který se je bude muset naučit. Posuďte sami. Dosavadní pojmenování kilogramu zní: „Kilogram je jednotka hmotnosti; je rovna hmotnosti mezinárodního prototypu kilogramu.“ To se dá zapamatovat docela snadno. A teď nová definice: „Kilogram, symbol kg, je SI-jednotka hmotnosti. Je definována fixováním číselné hodnoty Planckovy konstanty  rovné 6,626 070 15 × 10-34, je-li vyjádřena v jednotkách J·s, což se rovná kg·m2·s-1, kde metr a sekunda jsou definovány ve smyslu a.“

Podobné je to u dalších jednotek, u nichž se mění definice. Například původní definice metru je na dvou krátkých řádcích, nově ovšem na šesti. A to některé z uvedených symbolů ani neumím přečíst. Ještě štěstí, že až si do obchodu půjdu koupit kilo jablek, bude to pořád ten samý kilogram jako dříve.

Sdílet:
  1. kdyby autor měl mauritu z matematiky nebo fyziky asi by takovýto výplod ani nenapsal. Jakýkoliv etalon měrné jednotky odovzený od fyzického vzoru je nesmysl, který mohli zastávat puoze ve své době omezeni poznáním vědecké autority. Jsem plně pro pro nové definování měrných jednotek SI na základě dnešního poznání fyziky.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Technologie

Poptávku po chytrých telefonech táhnou čínské značky

Podle analytiků společnosti Gartner to byly čínské značky Huawei a Xiaomi, kdo ve třetím čtvrtletí letošního roku nejvíce přispěl k celosvětovému růstu prodejů chytrých telefonů o 1,4 procenta na 389 milionů kusů.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Měli by mít Češi na trhu práce přednost? V Česku už pracuje přes půl milionu cizinců

Analýza
Nadprůměrně pozitivní ekonomický vývoj Česka a vysoká životní úroveň, která je na obdobné té v západoevropských zemích. To jsou lákadla pro kvalifikované pracovní síly ze zemí severní, západní a jižní Evropy. Od našeho vstupu do EU v roce 2004 v Česku značně přibylo zaměstnaných cizinců z ekonomicky vyspělejších evropských zemí – za prací k nám přišlo 25 tisíc nových pracovníků.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru