Klienti padlých amerických bank budou plně podpořeni, Fed neměl na výběr

Analýza
V průběhu minulého týdne ve Spojených státech zkrachovaly tři banky: Silvergate Bank, Signature Bank a Silicon Valley Bank. Silvergate Bank je kalifornská banka založena v roce 1988, měla 308 zaměstnanců a tržní kapitalizaci 75 milionů dolarů. Banka se specializovala na služby pro inovátory a hlavně kryptoměny.
V neděli odpoledne ministryně financí Janet Yellenová prohlásila, že americká vláda nebude zastřešovat nepojištěné vklady klientů zkrachovalých bank. Několik hodin na to se stal pravý opak. Ilustrační foto: US Department of the Treasury - https://home.treasury.gov/system/files/136/Sec_Yellen_Portrait.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=103143846

Signature Bank je newyorská banka založena v roce 2001, měla 2 243 zaměstnanců a tržní kapitalizaci 4,41 miliardy dolarů. Na rozdíl od Silvergate, Signature Bank poskytovala plnou škálu služeb komerčního bankovnictví a spolu se Silvergate patřila mezi hlavní americké banky pro uživatele kryptoměn.

Silicon Valley Bank (SVB) je kalifornská banka založena v roce 1983, její mateřská společnost SVB financial group zaměstnávala 8 553 zaměstnanců a měla tržní kapitalizaci 6,28 miliardy dlarů. Ve Spojených státech se řadila na 16. příčku v žebříčku největších amerických bank a zastřešovala téměř polovinu všech amerických venture startupů.

Tyto zkrachovalé banky mají jedno společné, a to podnikání s vysoce rizikovým kapitálem. V případě Silvergate Bank a Signature Bank šlo o kryptoměny, které silně ztratily na své hodnotě a v případě SVB šlo o start-upový kapitál, kterému se taktéž nyní nedaří.

PSALI JSME:
Panika kolem pádu Silicon Valley Bank se šíří po světě

Vládní zásah

V neděli odpoledne ministryně financí Janet Yellenová prohlásila, že americká vláda nebude zastřešovat nepojištěné vklady klientů zkrachovalých bank nad limit 250 000 dolarů, které zastřešuje FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation, pozn. aut.).

Několik hodin na to se stal pravý opak. Ve společném prohlášení zastupitelé amerického Fedu (americká centrální banka, pozn. red.), FDIC a ministerstva financí se zavázali podržet klienty zkrachovalých bank a vyplatit jím 100% výši všech nepojištěných depozit. V principu jde o peníze z repertoáru amerického Fedu, které FDIC využije k vyplacení klientů zkrachovalých bank.

Americký prezident Joe Biden ve zvláštním pondělním projevu silně zdůraznil, že nejde o peníze daňových poplatníků a že management a akcionáři těchto bank podpořeni nebudou. Jde o sporné tvrzení, neboť rozvaha Fedu a tedy jeho dluhy a zisky v podstatě patří daňovým poplatníkům.

PSALI JSME:
Bankovní panika se z USA šíří do Evropy, akcie českých bank se výrazně propadají

Obavy z toho, že tato situace přeroste v podobnou, jako v roce 2008, jsou (obzvlášť ve světle vládní podpory) liché. Tento vládní zásah tak pravděpodobně povede k uklidnění situace, neboť klienti nyní nemají mnoho důvodů pro obavy, když i v případě menších bank vláda garantuje obnovu depozit v plné výši.

Akcie těch největších amerických bank jsou i přesto ve výprodeji, který již pravděpodobně nemá velké opodstatnění. Tento krok vyvolal kritiku ze strany odborníků, kteří poukazují na morální hazard tohoto kroku. Vládní zásah totiž povede k tomu, že se banky budou chovat méně zodpovědně, když mají jistotu, že v případě krachu je vždy podrží vláda.

PSALI JSME:
Bankovní panika v USA pravděpodobně ukončí debatu o zvýšení úrokových sazeb ČNB

Fed zvolil správný tah

Kritika tohoto vládního kroku je na místě. Za normálních okolností by vládní zásah byl velmi sporný, neboť je vůči ostatním bankám a klientům nespravedlivý a trestá to zodpovědné jednání. Nicméně myslím si, že za současných podmínek Fed udělal dobře, že zasáhl. Tyto krachy měly totiž potenciál rozšířit paniku do celého bankovního systému v mnohem větším měřítku, pokud by vláda nezasáhla.

Panika v bankovním systému by mohla podkopat důvěru spotřebitelů a podnikatelů ve finanční systém Spojených států a tyto neduhy by se pak mohly rozšířit do ostatních segmentů ekonomiky. Na ostré oslabení ekonomiky americký Fed obyčejně reaguje rozvolněním monetární politiky, tedy snížením úrokových sazeb.

Proto si Fed zatím nemůže dovolit, aby ekonomika padla, když je inflace takto vysoko. Pokud totiž sníží sazby, riskuje, že inflace vystřelí zpět na maxima a bude z toho neřešitelný problém, jako v sedmdesátých letech. Na takovou inflaci by mohl reagovat už jedině monstrózním zvýšením úrokových sazeb výrazně nad inflaci, jako někdejší šéf americké centrální banky Paul Volcker.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zemřel Paul Volcker. Bankéř, který uspíšil pád železné opony a rozpad SSSR

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.