„Knedlíková logika“ OECD

Názor
Už před časem jsem kritizoval Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) za to, že Česku podstrkuje jakousi knedlíkovou logiku: Tvrzení analytiků (a některých dalších komentátorů), že nedostatek pracovní síly je brzdou růstu české ekonomiky, a proto prý je třeba dovážet další pracovníky z ciziny.
Němci by nám o „krátké době“, na niž v šedesátých letech pozvali do svých fabrik turecké pracovníky, mohli vyprávět. Foto: Pixabay

Takové uvažování má blízko k tvrzení, že pokud člověk končí s jídlem kvůli žaludku plnému knedlíků, je třeba žaludek operativně zvětšit, aby mohl knedlíků sníst ještě víc. Jako by bylo důležité, kolik sní knedlíků, a nikoli zda je nasycen.

OECD nedávno vydala novou prognózu vývoje české ekonomiky. Je tam řada rozumných doporučení, ale bohužel tam zůstala i ta „knedlíková logika“, která je jaksi koncepčně vadná: Samotný růst HDP je přece z pohledu blahobytu dané země zcela nepodstatný. Důležité je, zda obyvatelé dané země mají dostatek práce a zda jsou za ni dostatečně odměňováni. Rychlejší růst postavený na rostoucím počtu přistěhovalců nám větší štěstí nepřinese.

PSALI JSME:
Česko mělo nejnižší nezaměstnanost v celé OECD, nechalo za sebou Island i Japonsko

„Knedlíková logika“ je ale chybná i prakticky. Vychází z představy, že pracovníci se chtějí a umějí přesouvat ze země do země podle toho, kde jsou zrovna potřební. Ve skutečnosti mají ale lidé vcelku pochopitelnou tendenci se v dané zemi usazovat a zvát k sobě další příbuzné. Pokud je jich hodně – a české firmy by nyní rády zaměstnaly stovky tisíc dalších lidí – mohou tito nově příchozí lidé začít vytvářet celé čtvrti a ztrácet chuť respektovat místní kulturu a zákony. Němci by nám o „krátké době“, na niž v šedesátých letech pozvali do svých fabrik turecké pracovníky, mohli vyprávět.

Ty nejkřiklavější díry na trhu práce samozřejmě lze zalepit několika stovkami cizinců s příslušným vzděláním. Statisícový nedostatek je ale třeba řešit úplně jinak: Rázným mzdovým růstem, který uvolní lidi z těch nejméně produktivních míst, a pak také investicemi do automatizace. Obojí se naštěstí už děje.

Autor je ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Proč klesá zájem Ukrajinců o práci v Česku?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.