Koalice Spolu slibuje třikrát nižší schodek, než s jakým počítá Mezinárodní měnový fond

Názor
Volební program koalice Spolu, který byl zveřejněn včera, představuje v ekonomické oblasti středovou koncepci. Ze tří stran koalice se tedy zejména ODS v této oblasti odklání od svého dlouhodobého směřování.
Koalice Spolu slibuje ve svém volebním programu třikrát nižší schodek, než jaký pro ČR vyhlíží Mezinárodní měnový fond. Foto: TOP 09

Program obsahuje celou řadu návrhů odpovídajících svojí povahou rysům pečovatelského státu, které nejsou v převažující míře kompenzovány pravicovými koncepty. Výsledkem je tak právě středová poloha.

Řada ekonomických bodu programu nicméně míří z hlediska zdravého hospodářského rozvoje správným směrem, jsou však často formulovány jen vágně. Mnohdy jsou také formulovány nejen vágně, ale také nerealisticky, vzhledem k tomu, že není dostatečně rozpracován způsob dosažení cílů.

Příkladem je klíčový – koalice jej uvádí hned na začátku své programové brožurky – cíl snížení schodku hospodaření vládních institucí na 1,5 procenta hrubého domácího produktu do konce volebního období, tj. do roku 2025. Takový cíl je sice chvályhodný, ovšem bez adekvátního ozřejmění, jak jej chce koalice Spolu dosáhnout, vysvítá jeho nerealističnost.

Aktuální, dubnová prognóza Mezinárodního měnového fondu (MMF) počítá v případě ČR pro rok 2025 se strukturálním schodkem veřejných financí odpovídajícím 4,5 procenta HDP. Koalice Spolu tedy slibuje třikrát nižší schodek, než jaký vyhlíží MMF.

PSALI JSME:
Během tří let bude Česko ekonomicky výkonnější než Japonsko, prognózuje MMF

Pokud si koalice Spolu stanovuje takto ambiciózní cíl, jenž je v hlubokém rozporu s předpokladem mezinárodní expertní komunity, tím spíše by měla zřetelně vysvětlit, jak jej hodlá dosáhnout. Jinak se z jejího programu stává nepříliš věrohodná přehlídka vzletných sloganů a líbivých hesel.

Program sice zmiňuje například záměr snížit počet státních úředníků o třináct procent, avšak vzniklá úspora ani vzdáleně na celkové ozdravení veřejných financí stačit nebude. Program dostatečně nereflektuje postcovidovou nutnost razantně reformovat veřejné finance tak, aby se dostaly na udržitelnější dráhu dalšího vývoje.

Lze ale předpokládat, že podobně budou tuto nutnost „přecházet“ také programy dalších politických stran a uskupení, neboť související nutná řešení jsou sociálně citlivá a politicky nepopulární.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hospodaření státu končí rekordní „sekerou“ dějin

Zavřít reklamu ×
 1. třikrát nižší schodek, dvakrát více důchodcům, kuponovou knížku každému, nižší daně, zákaz Covidu, více štaflů taxikářům, méně taxikářských štaflů tam, kde bydlí lidi, pečený holuby, méně byrokracie, více úředníků pro lidi atd atd.

 2. Keci před volbama. Pan učitel nezná počty a kde ubere a koho oškubou to neřeknou. Jde jim jen o koryta a né o lidi. ODS už tady byla. Lidovci s každým. Kalouskovci jdou po korytech. To vše jsme už náme za sebou. Jedině za vlády ANO se přiávalo jako nikdy před tím.

 3. Já jim věřím !!!Napřed asi sníží důchody o 30% pak nemocenskou ovšem tu nejnišší o 30% !!!!Pak zvýší daně lidem s příjmy do 35 tisíc zdaní důchody a nemocenskou

  • O tom hošani nemluví, ale každý kdo s ODS a spol má své zkušenosti ví o jací jsou to lháři!

 4. 3el darmošlap,darmožrout a i ten třetí byl odeesesák!Zž tu byly plné tašky za Topola a nakonec s Berlusonim ukázali zakrslé šašky!Neděkujeme,nebrat.

 5. Svatá trojka,ti klidně slíbí i hodinky s vodotryskem jen aby se konečně dostali ke korytu.Hlavně důchodci nezapomenou na „40“Kč,které jim na rok přidal Kalousek s Topolánkem.

  • To je jednoduchý oni totiž nic jiného než slibovat neumějí.Jejich snižování schodků spočívá v tom že podseknou veškeré investice vykašlou se na lidi a na sociálně slabé na důchodce a nějací podnikatelé kterým se díky covidu nedaří mají smůlu a nevěřte tomu že za jejich vlády nebude žádná pandemie akorát lidé nebudou umírat jen na covid ale i hlady.Takže lidé šetřete dokud můžete pak už nebudete mít z čeho

 6. Ale co zato mají slíbeno, to neřeknou.
  Spolek pro podporu liberální demokracie (též sponzor Milionu chvilek) v ČR a vyzval středové a středopravicové strany, aby se před sněmovními volbami, které proběhnou za rok, spojily do koalic a mohly účinněji konkurovat Andreji Babišovi a jeho ANO. Každé z nich (ODS, Piráti, TOP 09, STAN, lidovci a ČSSD) za to nabídli po pěti milionech, celkem tak mají připravených 30 milionů korun. (blíže viz stránky sponzora)
  Za ty prachy jsou schopní udělat kde co. Zkrátka podplacení křiváci!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru