Kolaps konglomerátu Evergrande otřásl čínskými trhy

Analýza
Kolaps konglomerátu Evergrande otřásl čínskými trhy a významně přispěl k velkým tržním výkyvům posledních dní. Klíčovou otázkou je, zda jde o symptom blížící se imploze čínského finančního systému a prudkého ochlazení tamní ekonomiky, nebo zda jde primárně o důsledek nezvládnuté agresivní obchodní strategie společnosti Evergrande.
Sídlo developerské společnosti Evergrande v čínském Kantonu. Foto: CRCHF, vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33489292

My se přikláníme k druhé variantě, i když připouštíme souvislost potíží Evergrande s řadou negativních trendů v Číně. Začneme základními fakty o této společnosti. Jde o druhého největšího developera v Číně, který za dobu své existence expandoval i do dalších odvětví zahrnujících fotbalový klub, zdravotnictví či výrobu elektromobilů. Společnost díky agresivní expanzi nabobtnala do gigantické velikosti s aktivy ve výši cca 345 miliard dolarů a závazky téměř 300 miliard dolarů.

V rámci spektra velkých čínských developerů Evergrande vynikal nejen svojí agresivitou, ale i nejslabšími ukazateli finančního zdraví. Evergrande díky tomu tvrdě narazil, když došlo na čínském rezidenčním trhu k ochlazení konjunktury, zpřísnily se podmínky pro poskytování hypoték a čínští regulátoři zavedli nové požadavky na finanční zdraví developerů nazvané „tři červené linie“ ve snaze omezit cenovou bublinu a rizika spojená s jejím možným splasknutím.

Velká zranitelnost Evergrande byla všeobecně známa již dříve a motivovala banky i obchodní partnery ke snahám o omezení expozice vůči skupině. Firmě se posléze přestalo dostávat likvidity k plnění závazků vůči dodavatelům a propadl se i zájem klientů o nákup nemovitostí. Potíže společnosti vyvrcholily v těchto týdnech, kdy Evergrande nedokázal dostát svým závazkům vůči bankám a v září nebyl schopen zaplatit splatné kupony dluhopisů.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Problémy Evergrande, zasedání Fedu, akciové trhy mírně v plusu

Vystrašení investoři v reakci na potíže Evergrande prodávali nejen akcie a dluhopisy Evergrande, ale i akcie a dluhopisy ostatních čínských developerů, neboť se obávali opakování výše uvedeného příběhu. Nicméně po první vlně se situace začala stabilizovat a akcie a dluhopisy čínských developerů již podstatnou část ztrát smazaly.

Vedla k tomu řadu důvodů. Za prvé je finanční situace ostatních velkých čínských developerů mnohem lepší, než Evergrande. Vykazují nižší míru zadlužení, výrazně vyšší zisky a jejich hotovost vysoce převyšuje krátkodobé závazky. Za druhé nejsou čínská centrální banka a tamní úřady lhostejné k vývoji v sektoru. Jen za poslední týden čínská centrální banka navýšila injekce likvidity do bankovního systému o 71 miliard dolarů a čínské autority již pracují na řešení situace v Evergrande.

Zároveň by pád Evergrande neměl vyvolat větší potíže čínského bankovního systému či krach realitního segmentu. Čínský realitní trh je vysoce fragmentovaný a podíl Evergrande na něm dosahoval jen tří procent. Totéž platí i pro expozici bank. Celkové závazky Evergrande vůči bankám nedosahují ani jednoho procenta úvěrů v čínském bankovním systému, a navíc jsou zajištěny aktivy společnosti.

PSALI JSME:
Dvojka na čínském realitním trhu má vážné problémy

V neposlední řadě předpokládáme stabilizující zásah vlády, která se bude snažit zabránit neřízenému kolapsu společnosti a rozprodeji jejích aktiv pod cenou. Pravděpodobně se to odehraje formou převzetí společnosti ze strany společnosti ovládané vládou, či poskytnutím překlenovacího úvěru ze strany polostátních bank s následnou restrukturalizací dluhu.

S investory rozhodně nebude jednáno v rukavičkách a očekáváme vytěsnění stávajících akcionářů a minimální plnění pro nezajištěné držitele dluhopisů. To ostatně reflektuje aktuální situace na trhu. Od začátku roku akcie Evergrande ztratily 82 procent své hodnoty a dluhopisy se obchodují za necelých 30 procent své nominální hodnoty.

Očekáváme, že default společnosti Evergrande (a v budoucnu pravděpodobně některých dalších developerských společností, pozn. aut.) nepředstavuje díky proaktivní politice čínských autorit tak významné systémové riziko, aby zásadněji ohrozilo celý sektor.

Vysoká volatilita však bude pravděpodobně přetrvávat i v příštích měsících, což může poskytovat zajímavé investiční příležitosti. Předcházet však musí důkladné vyhodnocení finančního zdraví jednotlivých firem a aktivní investiční přístup.

PSALI JSME:
Číňané houfně nakupují domácí akcie

Současné dění ukazuje na některé negativní jevy v čínské ekonomice a finančním systému. Tím prvním je neudržitelnost růstového modelu postaveného na investicích. Rezidenční segment se podílí na čínském hrubém domácím produktu 14 procenty a prodeje pozemků a development tvořily velkou část příjmů lokálních vlád a municipalit.

Proto je nutné, aby Čína pokračovala v restrukturalizaci ekonomiky směrem ke službám a odvětvím s vyšší přidanou hodnotou. Cenou této transformace bude ovšem další pokles temp růstu čínské ekonomiky a nutnost změkčit negativní sociální dopady strukturálních změn. Jinak Číně hrozí náhlý kolaps růstu vyvolaný přeinvestovaností v řadě segmentů ekonomiky s negativními důsledky pro čínské banky a vyžadující vynaložení enormních prostředků ze strany vlády.

Druhým negativním aspektem celé situace je poukaz na silnou roli vlády v ekonomice a zranitelnost firem vůči jejím intervencím, ať už jde o novou regulaci či přísné kontroly. Své by mohly vyprávět zejména technologické firmy, jejichž špatná výkonnost přispěla k tomu, že Čínské akcie patří mezi trhy s nejhorší výkonností v letošním roce.

Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akcie čínských technologických gigantů padají. Přichází regulace monopolů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Rekordní rok pro Shopsys. Po letech je firma v zisku

Společnost Shopsys, která se zabývá tvorbou e-shopů pro největší hráče na trhu, informovala, že uzavřela fiskální rok se ziskem 11 milionů korun. Je to údajně již popáté v řadě, kdy firma vykazuje meziroční růst …

KB Pojišťovna meziročně zvýšila zisk

Hospodářský výsledek KB Pojišťovny, která je součástí finanční skupiny Komerční banky, dosáhl za rok 2021 dle českých účetních standardů výše 654,1 milionu korun, informovala pojišťovna v tiskové zprávě. To je o 260 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.