Kolik českých rodin si vede rozpočet? Výsledky průzkumů se různí

Průzkum
České rodiny nejsou v hospodaření se svými penězi příliš zodpovědné. Téměř polovina domácností si totiž nevede žádný rodinný rozpočet. Tvrdí to průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit. Z průzkumu pro Equa bank ale naopak vyplynulo, že své příjmy pravidelně sleduje a vyhodnocuje osm z deseti domácností a že 90 % jich má jasnou představu o tom, kolik peněz mají k dispozici a co si mohou dovolit pořídit.
Častěji se svými dětmi probírají rodinný rozpočet ženy. Foto: Depositphotos.com

Ze šetření agentury STEM/MARK rovněž vyplynulo, že o výši rodinného rozpočtu seznamuje své děti pouze 16 procent rodičů. O svém příjmu se ani s nejbližšími nebaví 22 procent rodičů. S rozpočtem se svěřují svým potomkům ve více než polovině případů až v době, kdy je dítěti minimálně 14 let.

Častěji se svými dětmi probírají rodinný rozpočet ženy. Příležitostí jsou pak situace, které vyžadují mimořádné výdaje. U nejmladších dětí se to stává nejčastěji v okamžiku, kdy chtějí koupit něco zbytečného nebo drahého.

Ekonomka Marcela Hrubošová je toho názoru, že by otec s matkou měli vtáhnout do řešení finančních záležitostí v rodině zejména teenagery. „V tomto věku by již děti měly znát cenu práce i výdaje domácnosti, a začali se učit, jak z výdělku zajistit svůj každodenní život i zajistit se na budoucnost. Že dám teenagerovi i školu praxí a přenesu na něj část plateb za sebe, je tím nejlepším vykročením k jeho dospělosti,“ vysvětlila.

PSALI JSME:
Průzkum: Každá druhá žena eviduje osobní finance na papíře

Třetina domácností má hypotéku

Šest z deseti domácností podle šetření STEM/MARK využívá nějaký úvěr. Třetina má hypotéku, 22 procent kreditní kartu a 21 procent hotovostní úvěr. Rodiče svým dětem o zadlužení nejčastěji řeknou, pokud jde o splátky na auto nebo na bydlení. Více půjček než úspor má zhruba 23 procent domácností, více naspořeno má 42 procent rodin.

Průzkum rovněž ukázal, že dvě třetiny rodin si pravidelně odkládají část svého příjmu. „Nejčastěji, přibližně v polovině případů, tuzemské domácnosti volí spořící účet, dvě pětiny peníze nechávají na běžném účtu a 31 procent volí stavební spoření. Doma do obálky ukládá peníze pětina lidí,“ řekl ombudsman společnosti Home Credit Miroslav Zborovský.

Příliš krátké úspory

Otázkou ovšem je, jak dlouho by rodiny s našetřenými penězi při nějaké mimořádné situaci vydržely. Podle jiného průzkumu, který si nechala vypracovat Česká bankovní asociace od agentury SC&C by tři Češi s deseti vydrželi s finanční rezervou sotva tři měsíce, každý pátý dokonce jen jediný měsíc.

PSALI JSME:
Mnoho českých rodin by „horší časy“ nepřežilo. Nemají dost našetřeno

Podle finančních expertů je ovšem ideální doba šest měsíců. Tak dlouho by ovšem s nastřádanými penězi vydržely jen polovině Čechů. „Právě půl roku je zpravidla dostatečná doba pro to, abychom se v případě nové situace, úrazu nebo ztráty zaměstnání rozkoukali a nebyli nuceni činit pod tlakem žádná unáhlená rozhodnutí,” konstatovala Helena Brychová z České bankovní asociace.

Po ztrátě zaměstnání nejdéle vydrží bez stálého příjmu vedle příslušníků uniformovaných sborů také učitelé, kteří jsou obecně považováni za osoby s nízkými příjmy. Ukázal to loňský průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika. Na vrcholu nejvíce zodpovědných lidí s dostatečnými úsporami jsou vedle zaměstnanců ve stavebnictví rovněž učitelé.

Podle uvedeného průzkumu učitelé „přežijí“ bez pravidelného příjmu bezmála sedm měsíců. Zaměstnance z finančního sektoru a z oboru informačních technologií by úspory uživily na více než půl roku. Ovšem čtvrtina dotázaných ze všech oborů má dostatek peněz jen přibližně na měsíc. „V případě ztráty zaměstnání učitelé výrazně omezí své výdaje a současně se vzdají nákupů zboží a služeb pro radost,“ vysvětlila mluvčí společnosti KRUK Jana Žaludová.

PSALI JSME:
Bez stálého příjmu nejdéle vydrží učitelé

Z nedávného výzkumu realizovaného společností Kantar pro Equa bank vyplynulo, že problém vyjít s měsíčním příjmem má každá třetí domácnost. Často si musí půjčovat nebo sahat do rezerv, aby uhradily i pravidelné výdaje. Největší položku přitom ve výdajích domácnosti tvoří bydlení a jídlo. Na bydlení podle tohoto průzkumu padne průměrně 28 % příjmů, na jídlo jen o procento méně.

Téměř pětina Čechů přitom nemá žádnou finanční rezervu, vyplynulo z průzkumu Kantar. Nejhlouběji do kapsy mají rodiny s malými dětmi nebo s příjmem domácnosti do 20 tisíc korun. „Nejvíce finančně ohroženy jsou ženy v domácnosti s dětmi mladšími 14 let. Čtvrtina Čechů má přitom rezervu pouze ve výši jednoho platu, pětina pak ve výši dvou až tří měsíčních příjmů,“ komentoval výsledky průzkumu Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje obchodu Equa bank.

Podle jejího průzkumu se české domácnosti se z hlediska plánování a sledování příjmů chovají poměrně zodpovědně a mají také představu o tom, co si mohou a nemohou dovolit. Osm z deseti domácností pravidelně sleduje a vyhodnocuje své příjmy a celých 90 % má jasnou představu o tom, kolik peněz mají k dispozici a co si mohou dovolit pořídit. Jen pouhá dvě procenta domácností uvádějí, že nemají žádnou představu o tom, jaké jsou příjmy jejich domácnosti a kolik peněz mají aktuálně k dispozici.

PSALI JSME:
Pětina Čechů žije od výplaty k výplatě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB