Kolik firem skončí příští rok v režimu DPI?

Názor
Kvůli nevyjasněnému způsobu kompenzací směrem k dodavatelům energií je bez smlouvy na elektřinu či plyn na rok 2023 stále až deset procent tuzemských firem. Ty tak s největší pravděpodobností skončí v režimu dodavatele poslední instance (DPI).
Tuzemské firmy již několik měsíců nemají šanci dosáhnout na fixaci energií na úrovni pod cenovým stropem a mohou využít pouze spotové produkty. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ačkoliv budou mít v příštím roce jen tři měsíce na uzavření kontraktu v klasickém režimu, velká část z nich zřejmě zůstane u přiděleného dodavatele. Hlavní hráči totiž budou pravděpodobně nabízet energie za ceny nad stanoveným stropem. Spotové produkty se tak pro firmy či obce stanou paradoxně garantovanou spekulací.

Ačkoliv výše zastropovaných cen energií v Česku je známa již několik týdnů, je s podivem, že zatím není jasně rozhodnuto, jakým způsobem budou řešeny kompenzace směrem k dodavatelům energií.

Původně měly být podmínky známé kolem 20. listopadu spolu s vydáním cenového rozhodnutí.

Vláda však doposud s finálním řešením směrem k dodavatelům nepřišla. Dodavatelé tak stále prakticky nenabízí možnost uzavírat se zákazníky z řad firem nové kontrakty, dodávky energie u řad z nich tak nejsou pořád zasmluvněné.

V případě naší společnosti se tento problém týká zhruba deseti procent zákazníků. Čas se přitom neúprosně krátí. Pokud by totiž chtěla firma přejít od Nového roku k jinému dodavateli, měla poslední termín na přeregistraci 16. prosince.

Situace je však taková, že dodavatelé energií aktuálně čekají na vládu, aby jim potvrdila a garantovala, že od státu obdrží od ledna avizované kompenzace. Kdyby totiž dodavatelé energie zákazníkům dodali za zastropovanou cenu, která by byla nižší, než za jakou je dříve nakoupili, aniž by jim stát tuto ztrátu kompenzoval, výrazně by na tom tratili.

Tato situace se tak s velkou pravděpodobností přelije do začátku příštího roku. Důvodem však není pouze postoj dodavatelů, kteří nechtějí uzavírat nové kontrakty. V naší praxi jsme se setkali i s firmami, které chtějí problém takzvaně vysedět.

PSALI JSME:
Stát rozdělí 30 miliard korun mezi velké podniky zasažené energetickou krizí

Skutečnost, že nemají smlouvu s dodavatelem na příští rok, neřeší a jsou smířeni s tím, že od začátku ledna budou v neoprávněném odběru. Spoléhají totiž na to, že po vzoru Slovenska spadnou do režimu dodavatele poslední instance, který by se měl nově vztahovat nejen na firmy, kterým dodavatel zkrachoval, ale také na ty, které smlouvu na další rok prostě nemají.

Dostáváme se tak do podivného vakua, které by ještě v loňském roce bylo nemožné. Část firem počítá s tím, že budou od začátku roku nejprve v neoprávněném odběru, aby následně skončili v režimu DPI. A zatímco v minulosti to pro zákazníky znamenalo urgentní potřebu hledat si nového dodavatele s nejvýhodnější cenou, v příštím roce k tomu zřejmě moc docházet nebude.

Firmy totiž již několik měsíců nemají šanci dosáhnout na fixaci na úrovni pod cenovým stropem a mohou využít pouze spotový produkt. To v jádru znamená, že s velkou pravděpodobností budou – pokud nedojde k razantním změnám na trhu – platit zastropovanou cenu, ať už bude jejich dodavatelem kdokoliv.

PSALI JSME:
Kašle vláda na podnikatele? Pokud ano, odnesou to i domácnosti

Ačkoliv byl letos novelou zákona režim DPI zkrácen o polovinu na tři měsíce, nelze příliš očekávat, že zákazníci budou nepřímo nuceni k hledání nového dodavatele. Naopak náklady pro firmy budou velmi pravděpodobně bez ohledu na dodavatele stejné, zákazníci tak budou muset pouze přejít z režimu DPI do toho klasického.

Zastropování cen tak přinese od začátku příštího roku další paradox trhu. Zatímco doposud byly pro spoustu zákazníků z řad firem či obcí spotové ceny strašákem, nově budou de facto garantovanou spekulací, která se jim z určitého pohledu vyplatí.

Pokud již uzavřeli smlouvu na příští rok na spotový produkt, budou velmi pravděpodobně platit zastropovanou cenu. Kdyby pak cena padla pod strop, náklady se jim sníží. Minimálně z hlediska finančního plánování firem jsme se tak dostali do přehlednějšího prostředí.

Autor obchodní ředitel společnosti MJEnergie
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Drahé energie: Vláda hodila podnikatele a firmy přes palubu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Společnost SAP oznámila finanční výsledky za rok 2022

Společnost SAP, přední světový dodavatel podnikového softwaru, oznámila finanční výsledky za rok 2022. Tržby z cloudu meziročně vzrostly o 33 procent, objem cloudových zakázek softwaru SAP S/4HANA se zvýšil o 86 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.