Kolik korun díky koronaviru neodteče přes hranice?

Zahraniční subjekty, které v Česku realizují přímé investice, z nich za rok 2018 inkasovaly souhrnný výnos ve výši 414 miliard korun. Mediální titulky to označují za „vysávání“ české ekonomiky zahraničními firmami. Rok 2019 ještě není spočítán, uvidí se. Některé v tuzemsku působící nadnárodní firmy si ale uvědomují, že v době krizové situace by se vyvádění loňského zisku za každou cenu nakonec nemuselo vyplatit.
Edenred v letošním roce neodešle své mateřské centrále žádnou dividendu. Foto: FAEI.cz

Například stravenková společnost Edenred tak v letošním roce neodešle své mateřské centrále žádnou dividendu. Krok, navržený tuzemským vedením posílí finanční stabilitu firmy a umožní další investice na českém trhu.

Ponecháním loňského zisku v České republice firma zároveň vyslyšela výzvy sociálních partnerů a veřejných orgánů, aby se během současné koronavirové a hospodářské krize nevyplácely dividendy do zahraničí.

Edenred má v tuzemsku síť s 57 tisíci partnerskými provozovnami. Společnost je tak přímým svědkem dopadů současné krize na odvětví gastronomie a volnočasových aktivit. Firma se proto zaměřila především na podporu silně zasažených restaurací.

Těm, které pokračují ve výdejích jídel, zajistila 3000 ochranných roušek, zavedla zkrácenou lhůtu proplácení prostředků a zprovoznila speciální navigaci, která lidi dovede až do otevřených provozoven s výdejem přes okénko.

Edenred se také zapojil do projektu #ZachranHospodu, kterou inicioval Svaz pivovarů a sladoven. Firma nyní také zvažuje i další opatření na podporu restaurací, dokud neobnoví svou normální činnost.

Nevyplacení loňské dividendy je dalším krokem na podporu tuzemské ekonomiky. „Tato vážná krize apeluje na sociální zodpovědnost společností a manažerů. Zrušení výplaty dividend v roce 2020 je důkazem našeho zapojení a přijetí dlouhodobých závazků v České republice, kde působíme od roku 1993,“ uvedl Nicolas Eich, generální ředitel společnosti Edenred CZ, který také dodal, že firma zaplatí za fiskální rok 2019 daň z příjmu právnických osob v hodnotě 67 milionů korun.

PSALI JSME:
Zahraničí dál „vysává“ Českou republiku. Jen na dividendách loni odteklo 257 miliard korun

×
  1. Jedna vlaštovka jaro nedělá. Naopak se obávám, že spousta matek od svých dceřiných firem na západ odčerpá co se dá.,aby bylo na odměnu pro manažery a uklidnění zákazníků ve stylu my umíme vydělat i v krizi důvěřuje nám.Nevěřím,že tamní vlády a soudy nechají drancovat stát jak se k tomu schyluje u nás.

    • Ten článek je špatně označen, je to jen lobování za to, jak jsou stravenkové firmy užitečné a hodné. Už aby těm parazitum byl konec.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Skupina BASF hlásí solidní výkon za loňský rok

Díky solidnímu výkonu v závěru roku vykázala skupina BASF za celý rok 2020 obstojné výsledky. Skupina dosáhla tržeb ve výši 59,1 miliardy eur, česká BASF vykazuje meziroční nárůst tržeb o 10,6 procenta a obratu 623 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chybějící poptávku dohání vláda. To nikdy nemůže být fér,“ říká bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer

Rozhovor
Pandemie působí ztráty na lidských životech i na hospodářství. „Méně se setkáváme, méně se radujeme, méně jsme v obchodech, takže méně utrácíme a firmy méně investují,“ konstatuje v rozhovoru Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky. Chybějící poptávku pak podle něj dohánějí vlády. „Že to nikdy nemůže být fér, je jasné,“ dodává.

Otevřená náruč Raiffeisenbank

Krátce poté, kdy se veřejnost dozvěděla o akvizici úspěšné Equa bank, otevřela Raiffeisenbank svou náruč (dlouhé a …
Rolovat nahoru